Dům a zahrada

Jak si usnadnit práci při řezání dřeva na zimu

Také vás už napadlo, kdy začít připravovat dřevo na zimu? Momentálně je již pravý čas stím začít. Podívejte se na náš článek, jak zvolit správného pomocníka pro snadno přípravu palivového dřeva na zimu.

Jak si usnadnit práci při řezání dřeva na zimu?

Sezóna topení v kamnech nebo zatápění v krbu pro zpestření podzimních večerů se pomalu, ale jistě blíží. Jste na ni připraveni a máte na topení nachystané dřevo? Pokud ne, mrkněte na naše tipy pro snadnou přípravu dřeva na zimu. 

Kdy začít připravovat dřevo na zimu? 

Ať už k topení zvolíte měkké či tvrdé dřevo, myslete na to, že musí být velmi dobře vyschlé. To je proces, který může trvat i dva roky. Proto doporučujeme připravit si dřevo s předstihem na další sezónu. Navlhlé dřevo může doutnat či dehtovat, a tím vám pokazit například romantickou chvilku u hořícího krbu. 

Jak si práci se dřevem usnadnit?

K řezání dřeva budete nezbytně potřebovat pomocníka. Řetězová pila je nestárnoucí klasikou, kterou by měl mít doma každý nadšený kutil. V posledních letech se čím dál oblíbenější stávají akumulátorové řetězové pily. 

Proč?

  • Jsou tišší než benzínové nebo elektrické pily.
  • Mají nižší hmotnost. Jejich váha se pohybuje mezi 1,7 a 6,3 kg.
  • Při práci se vám pod nohama nepletou žádné zbytečné kabely. Fungují pomocí akumulátoru (baterie), která se nabíjí přes elektrickou síť. 
  • Jsou nenáročné na údržbu.

Jak správně vybrat akumulátorovou řetězovou pilu?

Při výběru aku pily se zaměřte především na její výkon, kapacitu akumulátoru a délku lišty.

Výkon akumulátoru

Pokud se chystáte řezat menší množství dřeva nebo pilu budete používat jen příležitostně, například k prořezávání větví, postačí vám menší pila s nižším výkonem akumulátoru o 18 V. 

V případě náročnějších prací, jako je právě příprava dřeva na zimu a kácení stromů, se poohlédněte po výkonnějších strojích o výkonu akumulátoru minimálně 36 V. 

Obě varianty se můžou těšit lithium-iontovým akumulátorům, které vám zaručí rychlé nabití a dlouhou výdrž.

Kapacita akumulátoru

Kapacita akumulátoru akumulátorové řetězové pily se měří v Ah (ampérhodinách). U většiny modelů se setkáte se 2 až 3 Ah. Velkou roli hraje také počet řezů, které můžete provést na jedno nabití akumulátoru. Ty nejvýkonnější pily zvládnou i více než 100 uříznutí dřevěného hranolu o síle materiálu cca 10 cm.

Aby vás v půlce práce nepříjemně nepřekvapil vybitý akumulátor, doporučujeme mít vždy v záloze náhradní nabitý akumulátor. Jako bonus ho můžete použít ve více strojích jedné značky.

Délka lišty

Na trhu dnes najdete aku pily s délkou lišty v rozsahu od 10 do 35 cm. Můžete je tak využívat k řezání tenčích kusů dřeva i těch širších do kamen či krbu.  Díky tomu je možné pilu použít k řezání dřeva do krbu nebo kamen i tenčích kusů dřeva. Pro silnější kusy dřeva doporučujeme zvolit aku pilu s délkou lišty od 30 do 35 cm. 

Jednoduše řečeno, čím delší lištu aku pila má, tím větší průměr dřeva zvládne uříznout. Myslete však na to, že u delších lišt je vhodné zvolit také silnější výkon pily.

Zdroj fotografií: Makita, Pixabay, Riwall

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button