Jak přikrmovat ptáky v zimě?
Přikrmování ptáků v zimě je pro jejich pohodu v chladných měsících velmi důležité, protože potravy je málo a získat potřebnou energii je náročné. Začněte tím, že si všimnete, kteří ptáci již vaši zahradu navštěvují. Různí ptáci mají různé chutě a oblíbenou potravu, takže krmení ptáků, o kterých víte, že vaši zahradu již navštěvují, je dobrým začátkem, a navíc je povzbudí, aby se k vám vraceli.
Někteří ptáci milují ovoce, jiná si zase více pochutnají na burských oříšcích nebo slunečnicových semínkách. Jakmile začnete krmit své stálé hosty, můžete přidávat různé druhy krmiva a přilákat na zahradu ještě více druhů ptáků.
Krmení ptáků v zimě
Přikrmování ptáků v zimě je poměrně snadné, ale má velký význam pro pohodu volně žijících ptáků. V zimě je potravy málo a potrava, kterou dáte na zahradu, může být rozdílem mezi přežitím zimy a hladověním. Při plánování zimní zahrady můžete samozřejmě ptákům předkládat potravu, ale ještě lépe je použít rostliny, kterými se ptáci přirozeně krmí.
Ptáci si na vaše krmítka zvyknou, zvláště za špatného počasí, kdy může být vámi poskytovaná potrava životně důležitá. Pokud budete dlouho pryč, požádejte souseda nebo přítele, aby krmítka udržoval v chodu, protože ptáci se na toto místo naučí a budou se opakovaně vracet.
Voda je stejně důležitá jako potrava. Stejně jako u všech ostatních živých tvorů je čistý zdroj vody nezbytný pro dobrou pohodu. Nabídka ptačího krmítka v zimním období pomáhá volně žijícím ptákům snadno najít tento cenný zdroj. To jim následně pomáhá šetřit energii pro další činnosti, jako je například udržování tepla.
Nejlepší potrava pro krmení ptáků v zimě
Při krmení ptáků v zimě existuje spousta možností, jak je dobře přikrmovat. Samozřejmě pomáhá, aby potrava byla co nejkaloričtější, a nejlepší jsou tedy semena, ořechy a tuky.
- V zimě jsou vhodnou volbou vysoce tučné potraviny, jako jsou ořechy či lůj, protože jim poskytnou dodatečnou energii.
- Slunečnicová semínka jsou jedním z nejoblíbenějších semínek mezi širokou škálou ptáků. Pokud dáváte do krmítka pouze jeden druh krmiva, je to ta správná volba. Miluje je spousta ptáků, takže vaše krmítko bude pestré.
- Všeobecně semínka jsou skvělou volbou ze stejného důvodu jako výše a jsou oblíbená u široké škály ptáků. Vyhněte se však směsným semenům obsahujícím převážně oves – ptáci tyto obiloviny nežerou.
- Ovoce, jako jsou jablka a hrušky, je skvělým doplňkem krmítka pro ptáky. I silně potlučené ovoce se dobře hodí. Nakrájejte ho na malé kousky, aby si na něm menší ptáci snáze pochutnali.
- Arašídové máslo je vysoce kalorické krmivo, které miluje mnoho různých ptáků. Musí však být nesolené, protože sůl může ptákům škodit. K dispozici jsou speciální krmítka s arašídovým máslem nebo ho můžete rozetřít do štěrbin velké šišky a pak ji zavěsit na strom. Na trhu je k dispozici také mnoho druhů arašídového másla vhodných pro ptáky.
- Křupavá kukuřice je univerzální potravou pro krmení ptáků v zimě a často se nachází ve směsích ptačích semen.
Jsou vaječné skořápky dobré pro ptáky?
Ano, vaječné skořápky jsou pro ptáky dobré. Vaječné skořápky mají vysoký obsah vápníku, což je minerál, kterého má mnoho ptáků nedostatek. Vápník je důležitý zejména pro ptačí samice, které ho potřebují k tvorbě skořápek svých vajec. V přírodě však může být obtížné nalézt dostatek tohoto materiálu. K tomu mohou sloužit právě vaječné skořápky. Stačí je jednoduše opláchnout a poté je 10 minut pečte v troubě. Jakmile vychladnou, rozdrťte je a přidejte do krmítka pro ptáky.
Čím byste v zimě neměli krmit ptáky?
Existuje několik věcí, které byste nikdy neměli dávat na krmítko, ať už krmíte ptáky v zimě, nebo kdykoli jindy během roku.
- Čokoláda, protože ta je pro ptáky toxická.
- Žádné zkažené jídlo, protože se v něm mohou vyskytovat škodlivé bakterie a plísně, které mohou u ptáků způsobit onemocnění.
- Žádná sůl – pokud je sůl konzumována ve velkém množství, je toxická a ovlivňuje nervový systém ptáků. Vyhněte se proto silně soleným potravinám, jako je maso nebo solené ořechy. Nepřidávejte také sůl do ptačích koupelí jako metodu, která zabrání jejich zamrznutí, mnohem bezpečnější variantou je umístění pingpongového míčku na povrch.
- Žádný chléb, protože ten má pro ptáky jen velmi malou výživnou hodnotu a zaplní jim žaludek. To znamená, že nebudou jíst dostatek semen, zrní a tuků, aby si udrželi zdravý po celé zimní měsíce.
- Žádné mléko, protože to způsobuje nevolnost a průjem, který způsobuje dehydrataci. To je pro ptáky nebezpečné zejména v zimě, kdy je vody málo.
Je dobré krmit ptáky v zimě?
Ano, ptáky je dobré krmit i v zimě. Ptáci mají v zimě méně přirozených zdrojů potravy, jako je hmyz, semena a bobule. Zároveň ptáci v tomto období potřebují mnohem více potravy, aby měli dostatek energie a tuku k udržení tepla.
Přikrmováním ptáků v zimě jim poskytujete stálý zdroj potravy, takže nemusí plýtvat energií na hledání hmyzu pod vrstvami sněhu. To pomůže vašim opeřeným přátelům přežít zimu, a tím podpoříte celou ptačí populaci. Další výhodou krmení ptáků v zimě je, že podpoříte příchod dalších volně žijících živočichů do vaší zahrady. Na jaře a v létě, když budete pracovat na zahradě, si tito opeření přátelé pochutnají na slimácích, hlemýždích a dalších zahradních škůdcích, a přispějí tak k lepšímu zdraví vaší zahrady.
Jak přilákat ptáky na zahradu?
Nejjednodušší způsob, jak přilákat ptáky, je přikrmovat je. Ptáky přitahují zdroje potravy, a pokud ji mají stále k dispozici, budou brzy navštěvovat vaše krmítka. Může však chvíli trvat, než si vaši opeření přátelé nového krmítka všimnou. Buďte trpěliví a zajistěte, aby pro ně byla potrava vždy k dispozici.
ZDROJ: https://www.homesandgardens.com/advice/feeding-birds-in-winter
ZDROJ obrázku:Autor/ka fotografie: Maria Tyutina: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1727247/