I muži mohou být v přechodu. Příznaky se často podobají tomu ženskému, ale má i svá specifika
Většinou se mluví pouze o ženské menopauze. Méně známý mužský přechod neboli andropauza naopak postihuje jen necelou polovinu mužů. Ale jedná se o skutečný termín, který se může týkat třeba i vašeho muže, otce nebo přátel.
O ženské menopauze toho víme asi všichni dost. Ženy se na ni poměrně dobře mohou připravit a existují i preparáty, které vám mohou tento nepříjemný čas v období ženy pomoci v pohodě překonat. O mužském přechodu, takzvané andropauze, se začalo mluvit teprve v nedávné minulosti a povědomí o něm není tolik rozšířené. A to i přesto, že se pojem „mužský přechod“ poprvé objevil roku 1944 a první studie o této problematice vyšla roku 1946.
Do jisté míry jsou si projevy obou přechodů podobné. Jde o nerovnováhu hormonů, která se může projevit náladovostí, návaly horka, únavou, depresí i sníženým libidem. U obou pohlaví též dochází k redistribuci tuků a s tím spojenému přibývání na váze, ze zdravotních komplikací mužům i ženám hrozí obávaná osteoporóza a srdeční potíže. Je tedy s podivem, že se o mužském přechodu nemluví, když až polovina z nich může řešit podobné nepříjemné obtíže.
Jaké hormony jsou na vině?
Přesto mezi menopauzou a andropauzou existují podstatné rozdíly. Ten největší se týká rozšíření tohoto problému v populaci. Menopauze se nevyhne žádná zdravá žena, ale mužský přechod postihuje pouze polovinu mužů. U mužů je na vině ubývání testosteronu. To sice s věkem postihuje každého muže, ale jen u některých mužů s sebou nese i tyto doprovodné jevy. Samotný pokles testosteronu tedy není jediným spouštěčem mužského přechodu. Například studie odborníků z Massachusetts General Hospital z roku 2013 naznačila, že mužský přechod vzniká spíše důsledkem poklesu estrogenů, tedy hormonů typicky spojovaných s ženským pohlavím. I muži totiž tento hormon běžně mají.
Další rozdíl spočívá i v tom, že u žen přichází přechod dříve a celý proces je dramatičtější a rychlejší. Ženy postihuje obvykle mezin 45. a 55. rokem života. U mužů je naopak tato změna pozvolnější, méně patrná a možná i proto se o ní tolik nemluví. Podstatným rozdílem je i to, že zatímco žena po dokončení menopauzy již není schopná přivést na svět dítě, mužské reprodukční schopnosti nejsou zásadně ovlivněny, pomineme-li snížený sexuální apetit.
Něco je přece jen jiné
I když bylo výše řečeno, že většina příznaků je totožných, u řady mužů se objevuje i něco zcela odlišného, a to tzv. druhá míza. Muži se vlivem hormonálních změn v tomto období vracejí do pubertálních let, láká je adrenalin, pokukují po mladších ženách, jimž navíc často podlehnou, opustí své dlouholeté partnerky a založí druhou rodinu.
Jak se těmto potížím u mužů bránit? Jsou-li potíže závažnější, nabízí se návštěva lékaře, který může předepsat hormonální léčbu. Substituční hormonální terapie bohužel není stoprocentně bezpečná, neboť v některých případech zvyšuje riziko vzniku nádorů souvisejících s pohlavními orgány. Je tedy lepší ji chápat jako krajní řešení, pokud skutečně nic jiného nezabírá. Daleko lepší řešení je změna životního stylu, respektive jeho úprava. Doporučuje se především přestat kouřit, omezit konzumaci nezdravých jídel a zvýšit příjem některých vitamínů, zejména A, C, E a skupiny B. Pomohou i minerály jako například magnesium, zinek, mangan a selen.
Jestliže samotná změna životního stylu nepomáhá, zařaďte vhodné doplňky stravy. Poradit si můžete nechat od lékaře nebo lékárníka. Pro muže v přechodu se dají koupit přípravky obsahující řadu rostlinných výtažků, vitamínů a stopových prvků, které přispívají k udržování normální hladiny testosteronu v krvi.
A co s takzvanou mužskou druhou mízou? Zde je na místě snažit se takového muže pochopit a pokusit se případně oživit některé elementy partnerského vztahu, které mužům v tomto období mohou scházet. Druhá míza rozhodně nemusí nutně znamenat rozpad vztahu.