Nezařazené

Existuje ideální počet dětí? Je to nejen věc názoru, ale i prostých faktů

To, kolik budete mít dětí, je asi jen málokdy čistě vaše rozhodnutí. Ve většině případů závisí samozřejmě na vašem partnerovi, ale v řadě situací také na finanční situaci nebo zdravotním stavu. Jde ale vůbec obecně určit, kolik dětí ke ideální počet? Jak počet ratolestí v rodině ovlivňuje jejich vývoj a jak partnerský život rodičů? Co je málo a co už je moc? Na tyto otázky se nedá odpovědět jednoznačně, ale jisté názory přeci jen existují.

Jedináček

Jediné dítě má pro rodiče řadu výhod. Veškerou energii, čas i peníze můžete investovat jen do tohoto potomka. Máte víc času nejen na dítě, ale také na sebe a partnerský vztah. Na druhou stranu se dá také říci, že sázíte všechno tak trochu na jednu kartu. Kdyby se nedejbože něco pokazilo, nemůžete už u nikoho jiného chybu napravit apod. Je také jisté, že budete vždy mít doma jen jedno pohlaví, a nikdy tak nemusíte zažít, jaké je to vozit syna na fotbal, anebo naopak dceru do baletu.

Když se ale zaměříme na děti, být jedináček už tak výhodné není. O jeho potřeby se rodiče a blízcí starají tak nějak automaticky. Plní jeho touhy, protože vlastně nic jiného nemají na práci. A to může leckdy hodně zkreslovat jeho představu o fungování skutečného světa a reálných vztahů. Jedináčci se tedy často neumí dělit, neumí dobře řešit konflikty a hledat kompromisy.

Dvě děti

Z pohledu většiny lidí se dvě děti rovnají ideálu – a ještě lépe, jde-li o chlapce a dívku. Není to ani málo, ani moc. Stále jakž takž zůstávají výhody platící na jedno dítě, ale hlavně, jedno dítě „navíc“ vyruší všechny předešlé nevýhody.

Pro děti je toto nastavení také výhodné. Díky sourozenci se děti naučí spoustu nových dovedností, a to především v sociální a vztahové rovině. Navíc k sobě často získají spolehlivého parťáka, na kterého se dá spolehnout, když rodiče už nemohou pomoci. Pořídit si dvě děti lze tedy považovat za dobré řešení. Někdy je ale problém to, že mezi dvěma plánovanými dětmi bývá větší věkový rozdíl, a proto si ve výsledku méně rozumějí, nebo k sobě najdou cestu až v dospělosti.

Tři děti

Z pohledu rodiče jsou tři děti už relativně náročné. A to samozřejmě nejen časově, ale také finančně. Většina lidí se shodne na tom, že se v dnešní době obávají, že by třetí dítě už neuživili. Odborníci se ale shodují na tom, že finanční zátěž většinou už není tak velká jako u předchozích sourozenců. Většinu nutného vybavení dávno máte, a i vy sami už jste otřelí rodiče, kteří dobře vědí, co je nezbytné a co vůbec nepotřebujete.

Pro děti je obecně více sourozenců spíše plus než minus. Víc sourozenců znamená víc vyjednávání, víc týmové práce a víc hádek i konfliktů, které je potřeba vyřešit. Je to ale už samostatná jednotka, která si může vytvořit velmi pěkné vazby a vztahy.

Čtyři a více dětí

Znáte mnoho lidí, kteří mají čtyři nebo více potomků? Dnes to už není příliš běžné. Tolik ratolestí už vám skoro nikdo nepohlídá, takže minimálně na několik let patří všechen váš čas dětem. Pro partnery to bývá velký tlak, ale pevné vztahy ho ustojí a ještě je to upevní.

Situace pro děti začíná být někdy již trochu komplikovaná. V boji o lásku a pozornost rodičů je nyní již velká konkurence a může se stát, že se některé dítě cítí zanedbáváno. Je tu riziko, že se z nich stanou rivalové. Menší věkové rozdíly ale zase vedou k tomu, že vznikají silnější vztahy mezi dvojicemi dětí, které pak spolu dokáží dobře spolupracovat a často se dokáží dobře postarat jeden o druhého, čímž rodičům velmi uleví. Mnoho dětí také může trpět nedostatkem soukromí, ale většinou je to do života vybaví schopností dobře se přizpůsobovat a být ochotni hledat smírné řešení.

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button