Dopřejte si koblih či chipsy bez výčitek. Intuitivní stravování vám pomůže pochopit potřeby vašeho těla
V půlce února je možná ten pravý čas ohlédnout za za vašimi dosavadními úspěchy ohledně plnění novoročního předsevzetí. Přáli jste si letos konečně shodit, a to ideálně bez jojo efektu? Tak jak na tom jste? Šla nějaká kila dolů? Pak moc gratulujeme. Ale možná si říkáte, že už je taky načase, aby dieta nebyla jen neustálým trápením, ale mohli jste si i trochu něco dopřát. Už nikdy si nedat takové dobroty jako třeba větrník, zmrzlinu nebo buráky? To si asi nikdo nepřeje. Jde to i jinak?
Většina lidí rozděluje jídlo na dobré nebo špatné. Proto některé potraviny a jídla raději nekonzumují, aby náhodou nepřibrali. V tomto ohledu je ale dobré změnit nastavení mysli. Nic není dobré nebo špatné. Jde o míru a rovnováhu. Jak tedy si dopřát dobroty, aniž byste narušili zdravý jídelníček nebo ohrozili zdraví?
Stravujte se intuitivně
Dejte si svolení k tomu, že můžete jíst i kaloričtější věci. Vezměte si tu sušenku nebo si dejte hrst lupínků. Tahle zásada „bezpodmínečného svolení“ je součástí takzvaného intuitivního stravování a je to způsob, jak dosáhnout harmonii mezi zdravou životosprávou a potěšením z jídla. Nebude-li něco zakázaného, nebude vás to ani tolik táhnout, to přece víme už odmala. To, co je volně dostupné a dovolené, se časem stává nezajímavé. Využijte této strategie i při dietě.
Nastolte rovnováhu
Žádné jídlo samo o sobě nemá sílu, aby vás odradilo od toho, abyste ho snědli, nebo aby z vás udělalo hubeňoura. Jídlo berte jako neutrální záležitost – je to vždy „jen“ palivo pro vaše tělo.
Když máte opravdu hlad, jezte to, co opravdu chcete. Pokud se „přinutíte“ jíst zdravě ve chvíli, kdy vás přepadne vlčí hlad, touha po „nezdravém“ nezmizí, ba naopak. Pravděpodobně o pár chvil později doslova vyluxujete ledničku nebo spíž. Když jste moc hladoví na přemýšlení, snězte raději to, co chcete. Na dobrotách ale nešetřete. Nekupujte si to nejlevnější jen proto, abyste něco slupli. Pokud toužíte po něčem sladkém, dojděte si do cukrárny a dopřejte si skutečně kvalitní zákusek vyrobený poctivě, nikoli z náhražek a plný chemie.
Umění vychutnávat
Jestli si chcete dopřát kousek něčeho sladkého, nevrhněte se na to a nespolykejte to během dvou minut, jen abyste zahnali nepříjemný pocit, že „to se nesmí.“ Když už se pustíte do kalorického zákusku, v klidu se posaďte, usmějte se a vychutnejte si jej doslova do posledního drobečku. Takový požitek si vaše tělo skutečně zapamatuje a za pár hodin vás nebude pro sladkou tečku hnát znovu.
Když se svobodně rozhodnete, že si něco sladkého dopřejete, vaše impulzy k přejídání se sníží velmi dramaticky. Tím, že si můžete vychutnat to, co jste si sami odsouhlasili, oceníte to a pochutnáte si na jídlech, která chcete. Přijímat potěšení i z jídla je jeden z cílů zdravého života. Nezní to dobře?
Všechno je to v hlavě
Odborníci na stravu a hubnutí neustále dokola opakují, že hubnutí nezačíná ani u dokonale vypracovaného jídelníčku, ani u tréninkového plánu na každý den v týdnu. Naopak, je potřeba začít v hlavě. To znamená změnit své smýšlení sám o sobě, o jídle, o dietě i o tom, čeho se dá nebo nedá dosáhnout. Jídlo není nepřítel, ani soupeř. Je to prostě jen něco, co vám dodává energii a co si můžete umět vychutnávat.
Jestliže se vám tedy opakovaně nedaří s kily navíc zatočit, je možná dobré začít tentokrát jinde. Vkročte do souladu se svým tělem, s jeho potřebami i s jeho nedokonalostmi. Pak vše půjde snadněji. Žádné další „sním to jedině tehdy, když večer vyrazím na procházku“ nebo „vynechám večeři, abych si dala k snídani vafle.“ Nesmysl. Bezpodmínečné svolení sama sobě znamená, že vaše stravovací aktivity nebudou mít žádné důsledky.