Spolupráce

Chytrá vylepšení vaší domácnosti, která mohou vést k úsporám

Snížit pravidelné výdaje za energie by mělo být vaším cílem nehledě na to, jak vysoké zrovna máte účty. V době, kdy energie zdražují, je ale samozřejmě snaha o úspory vyšší. Máme pro vás několik užitečných vychytávek, které vám s úsporou pomohou.

Sviťte úsporně a lokálně

Používáte ke svícení v obývacím pokoji jeden velký lustr umístěný uprostřed místnosti? Aby takový lustr prosvítil celou místnost, potřebujete v něm mít výkonnou žárovku, často je jich v něm hned několik. Efektivní náhradou jsou stojací lampy. Ty si můžete umístit přímo k pohovce (v ložnici k posteli, v pracovně ke stolu apod.), i s menším odběrem energie vám taková lampa dokonale postačí, neboť světlo bude zacílené přesně tam, kam potřebujete. Ještě úspornější alternativou jsou pak malé stolní lampičky.

I v dalších místnostech ale můžete ušetřit, a to i s klasickým osvětlením. Například v předsíni je správnou volbou senzor pohybu, který světlo automaticky rozsvítí a zhasne vždy, když někdo chodbou prochází. Jinde zase může pomoci alespoň výměna žárovky či zářivky za úspornější. Zejména v místnostech, kde svítíte opravdu často, se investice do úspornějšího zdroje většinou dlouhodobě vyplatí.

Sprcha je úspornější než vana

Jestliže se pravidelně koupete, pak máte velký prostor pro úsporu vody. Méně vody totiž spotřebujete v případě sprchování. Vanu můžete doplnit o zástěnu, díky které nebudete ani při sprchování ve stoje tropit v koupelně nepořádek kvůli tomu, že voda stříká všude kolem.

Spotřebu můžete snížit i pomocí úsporné sprchové hlavice, na kohoutky zase můžete umístit tzv. šetřič vody (neboli perlátor), který sníží spotřebu třeba při mytí rukou, aniž by došlo k omezení vašeho komfortu.

Omezte i drobná plýtvání. Necháváte například po ránu vodu odtéct, než si napustíte sklenici vody? Jde o správný postup, vodu byste ale neměli nechat protéct do odpadu. Můžete ji zachytit do nádoby a využít například pro zalévání květin, pro úklid, nebo alespoň pro splachování toalety.

Těsní vám okna a dveře?

Máte-li nová okna, možná si říkáte, že v tomto směru již není co vylepšit. I jen několik sezón sloužící plastová okna ale mohou potřebovat seřídit, aby znovu dokonale doléhala a těsnila.

Starší okna zase můžete doplnit o nové těsnění, které vás vyjde na pár korun, výrazně ale sníží únik tepla pryč z místnosti. Podívejte se i na vstupní a interiérové dveře. Také ty by měly dokonale těsnit a umožnit tak v každé místnosti topit různě intenzivně.

Umíte efektivně vařit?

Při vaření co možná nejvíce používejte pokličku. Díky ní například přivedete rychleji vodu k varu a méně energie spotřebujete i při několikahodinovém dušení. Ještě efektivnější může v tomto směru být trouba, která je lépe izolovaná.

Nikdy nevařte při průvanu nebo v blízkosti otevřeného okna (pokud to není například kvůli vyvětrání kouře nezbytné). Tím, že vzduch kolem sporáku neustále ochlazujete, zvyšujete energetickou náročnost vaření pokrmu.

Zdroj obrázku: Followtheflow / Shutterstock.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button