Dům a zahradaRady a tipy

Chyby, které děláte při praní. Berou vám čas i peníze

Mohlo by se zdát, že praní prádla je hračka. Prostě strčíte prádlo do pračky, zavřete dvířka, nasypete prací prášek a počkáte, než za vás pračka odvede všechnu špinavou práci. Ano, do jisté míry to takto jednoduché je, ale i přesto dělá řada z nás stále dokola tytéž začátečnické chyby, které nás stojí peníze, čas i nervy. Nebuďte mezi těmito lidmi a dělejte věci chytřeji! My vám dnes poradíme jak na to.

Vaše pračka je přeplněná

Snažíte se žít úsporně a šetřit vodou i energiemi, a tak perete až tehdy, když je buben pračky naplněn k prasknutí. V tomhle ohledu ale děláte velkou chybu. Pokud je špinavé oblečení na sebe příliš namačkané, dostanete jej ven nejen příšerně zmačkané, ale především stále špinavé a dost možná i se zbytky pracího prostředku. Voda se prostě nedostane tam, kam má, a žádné praní vlastně ani neproběhne. Buben pračky by měl být naplněn dostatečně, ale oblečení by v něm mělo ležet volně a mít možnost pohybu. Přeplňováním pračky neušetříte ani čas, ani peníze.

Ideální variantou je proto volit kapacitu pračky podle předpokládaného využití. K filtrování produktů podle jejich objemu můžete využít například srovnání praček portálu Vybero.

Necháváte čisté oblečení v pračce

Ráno zapnete pračku, odejdete do práce a prádlo vytáhnete až večer po příchodu z práce? To děláte velkou chybu! Je to sice pohodlné a možná vám to ušetří nějaký čas, ale prádlu to vůbec neprospívá. Pokud necháte mokré oblečení v pračce, začnou se v něm množit bakterie a plísně. Během několika minut už vaše prádlo vlastně zase nemusí být vůbec čisté. Dejte si tedy tu práci pověsit každou várku prádla tak rychle po vyprání, jak jen to půjde.

Používáte příliš mnoho pracího prostředku

Občas si určitě říkáte, že čím více pracího prostředku, tím lépe bude oblečení vypráno a tím déle vydrží voňavé a čisté. A tak ignorujete instrukce na obalu a sypete nebo lijete o mnoho více prostředku, než je předepsáno. Bohužel takhle to úplně nefunguje. Prací prostředek je buď účinný, a stačí ho jen doporučené množství, anebo účinný není, a vy se budete muset poohlédnout po nějakém jiném. Nadbytečný prací prostředek může nejen zůstat v oblečení, ale může se také usazovat v pračce a z dlouhodobého hlediska ji poškodit. Propříště tedy pečlivě čtěte instrukce na výrobku a dávkujte přesně podle nich. Méně je někdy více.

Používáte aviváž na sportovní oblečení

Na sportovní oblečení aviváž opravdu nepatří. Sice je to hezká představa mít heboučké a voňavé oblečení i do tělocvičny, ale bohužel si ho aviváží ničíte. Sportovní oblečení je vyrobeno z materiálů, které se s aviváží příliš dobře nesnesou. V podstatě tím ztrácí své původní vlastnosti a nedokážou už pak odvádět pot z těla a plnit si svou roli, kvůli kterým do nich investujeme nemalé peníze. A to je trochu škoda, nemyslíte? Pořiďte si raději silně voňavý prací prášek, bude mít podobný efekt jako aviváž.

Podprsenky perete bez ochrany

Je pochopitelné, že v ruce své prádlo prát nechcete. To už v dnešní době dělají jen ti nejstatečnější a nebo ti, jejichž podprsenky stojí v řádech tisíců korun. Ale nedat podprsenky a jiné prádlo do ochranného sáčku je opravdu velký hřích. Ani netušíte, jak moc zkracujete jejich životnost a berete jim krásnu a pružnost. Pořiďte si jemný síťovaný sáček na praní a dejte si tu práci před každým praním prádlo vytřídit a dát do sáčku. Použijte také prací režim na jemné prádlo. Není tam náhodou a opravdu udělá rozdíl.

Netřídíte oblečení

Už dávno neplatí, že je nutné pečlivě třídit podle barev. Praní na nízké teploty a šetrné prací prostředky již většinou nezpůsobují tak velké pouštění barev. Ale problém je, že netřídíte džíny od halenek, prádlo od triček a podobně. Každý druh oblečení má většinou svůj program, který se vyplatí používat. Je uzpůsobený látce a používá různé množství vody a délku cyklu.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button