Dům a zahradaRady a tipy

Aby v bytě bylo lépe: Ochlaďte se za pár korun

Připadá vám, že je to vedro už nesnesitelné? Letní měsíce mohou pro mnoho lidí znamenat značné utrpení. Zejména pak, žijí-li v domech nebo bytech orientovaných na jih či západ, bez klimatizace a ideálně ještě přímo po střechou. Pobyt doma se pak může proměnit v horkou výheň, která znemožňuje jakoukoliv aktivitu.

Přesto není nutné hned investovat do klimatizace, nebo dokonce zvažovat stěhování. Existuje celá řada levnějších způsobů, jak si od vedra alespoň trochu ulevit.

Zchlaďte vzduch

Určitě se vyplatí investovat do větráku. Byť se nejedná o nikterak revoluční řešení, dokáže v řadě bytů alespoň trochu ulevit. Abyste znásobili jeho efekt, dejte před něj mísu s ledem nebo studenou vodou, či na něj zavěste vlhkou utěrku. Takto snadno a rychle zchladíte okolní vzduch a hned se vám doma bude dýchat snadněji.

Pamatujte ale také na to, že větrák by neměl foukat přímo na vás. Mohli byste nastydnout nebo si přivodit jiné zdravotní komplikace. Velmi náchylná na podchlazení bývá krční páteř, oblast ramen, ale i bederní páteř či křížová oblast. Při delším vystavení těchto částí těla studenému vzduchu hrozí zatuhnutí nebo křeče.

Zajistěte přítmí

Nejvíc se ohřejí ty prostory bytu, kam dopadají sluneční paprsky. Rozhodně by vám tedy na oknech neměly chybět jak žaluzie, tak i záclony nebo závěsy. Velmi efektivním řešením jsou různé žaluzie nebo rolety na míru, ale to bývá poměrně nákladné řešení. Vy si však můžete vystačit klidně i s roletami, které si sami vyrobíte z balicího papíru, zbylých tapet nebo alobalu.

Stačí si naměřit šíři skla v okně a podle toho nastříhat pruhy papíru či alobalu. Poté je poskládejte do harmoniky a přilepte je na okno oboustrannou lepicí páskou. Alobal nebo jinou lesklou vrstvu zvolte jen v případě, že máte jistotu, že nebude na druhé straně ulice nikoho nepříjemně oslňovat. Pokud dáváte do oken barevnou tapetu, vybírejte studené odstíny modré a zelené, protože navozují pocit chladu.

Vyhněte se také celodennímu větrání. Nejlepší je větrat ráno a večer po západu slunce a ideálně občas udělat v bytě průvan. Jak na to? Dobrou metodou je otevřít v nejchladnější místnosti okno na ventilaci, nechat otevřené dveře do místnosti, kterou chcete ochladit, a v ní pak okno otevřít naplno. Takto se dá místnost během pár minut ochladit klidně až o pět stupňů.

Vlhkost pomůže

Díky vlhkému vzduchu se vám teplo bude také lépe snášet. Navíc bude v bytě méně prachu. Dejte si ale pozor, abyste si doma nevytvořili rovnou deštný prales. Zvlhčit vzduch lze různými způsoby. Například můžete častěji vytírat podlahu nebo můžete po bytě rozestavět nádoby s vodou nebo ledem a do oken či dveří zavěsit vlhké prostěradlo nebo osušku.

Před teplem vše ukliďte

Teplo se chytá všeho, a proto se snažte maximálně skrýt to, co nepotřebujete, aby bylo na očích. Přesuňte věci na co nejchladnější místa, například pyžamo dejte přes den do mrazáku, či do lednice, nebo peřiny zabalte a strčte přes den do skříně. Díky tomu nenatáhnou tolik tepla a večer se vám bude daleko snadněji usínat.

Vypněte spotřebiče

Spotřebiče jako například počítač, televize nebo žehlička mohou produkovat velké množství tepla. I kvůli nim se může teplota v místnosti nepřiměřeně zvyšovat. Pokud tedy tyto spotřebiče zrovna nepotřebujete a nepoužíváte, zcela je vypněte. Pokud nemusíte, tak také doma přes den nevařte. Bohužel se nedá vyhnout tomu, že právě sporák nebo trouba byt dost zásadně vytopí a tohoto horka se poté obtížně zbavuje.

A především se nepřetěžujte a během veder co nejvíce odpočívejte a dostatečně pijte.

Zdroj: https://blog.spareroom.co.uk/how-to-keep-your-flat-cool-during-the-summer-months/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button