Zahrádky ve skle: Vytvořte si doplněk, který dodá vašemu bydlení svěžest

Vytvořit si doma krásnou zelenou oázu klidu z rostlin je snem snad každého milovníka pokojových rostlin. Pokud vám však běžné pěstování rostlin nestačí, můžete si zkusit vytvořit vlastní minizahrádku ve sklenici. Takový malý ekosystém si žije vlastním životem, a pokud pro něj vyberete vhodné rostliny, je péče o něj velmi snadná. Kouzelná zahrádka ve skle je skvělým estetickým doplňkem moderního interiéru, ale velmi oblíbená byla již ve viktoriánské Anglii, kde ji bylo možné vidět téměř ve všech luxusních salonech. Domácí minizahrádka určitě dobře poslouží jako zajímavý dárek, který můžete pro někoho sami vyrobit, anebo si tak vyzdobit vaše bydlení.
Rostlinná terária (někdy nazývaná florária) vypadají skvěle nejen samostatně, ale i ve skupině, kde si můžete pohrát s různými velikostmi nebo styly nádob. Můžete si pořídit sklo přímo určené k pěstování rostlin, ale stejně dobře poslouží i obyčejný kuchyňský džbán, váza, stará lékárnická láhev nebo kulatá akvária. Pokud zvolíte nádobu s užším uzávěrem, budete možná muset použít dlouhou pinzetu, hůlky nebo jiné vhodné pomůcky, může to vyžadovat i větší zručnost, ale výsledek bude o to zajímavější.
K dekoraci lze použít mušle, šnečí ulity, větvičky, šišky – vaší fantazii se meze nekladou. Zahradu můžete vytvořit i pro děti nebo s nimivytvořit džungli pro jejich malá plastová zvířátka. Malé holčičky jistě ocení pohádkovou zahradu s malou panenkou nebo pohádkovým domečkem.
Pokud jste se právě rozhodli zkusit si takovou domácí minizahrádku podle našeho návodu vyrobit, zamyslete se nad těmito otázkami:
Jakou zahrádku si vyberete: otevřené terárium, aerárium nebo uzavřené terárium?
Na těchto kritériích samozřejmě závisí výběr vhodných rostlin. Pro přehlednost se nyní zaměříme na každý typ terária zvlášť. Obecně je však lepší vybírat rostliny, které nebudete muset kvůli jejich bujnému růstu často přesazovat, nebo takové, které by pak díky své velikosti neúměrně zaplnily celý prostor.
Otevřená suchomilná terária a aerária
V tomto typu terárií se bude dařit suchomilným rostlinám, které vyžadují méně zálivky a lepší proudění vzduchu. Pro takovou domácí pouštní zahradu postačí obyčejný terakotový/hliněný talíř, který má ale glazuru (aby dovnitř neprosakovala vlhkost). V tomto konkrétním případě není třeba dávat na dno drenážní vrstvu (protože misky bývají poměrně nízké/ne příliš hluboké), jen na ni nezapomínejte při zalévání, a pokud zvolíte doporučené kaktusy a sukulenty, zalévejte opravdu jen sporadicky a hotovou minizahrádku umístěte na dostatečně osvětlené místo, klidně i na přímé slunce.
Výrobu takového terária si nyní ukážeme v následujících bodech:
1) Pokud se rozhodnete pro větší terárium, nezapomeňte na dno položit drenážní vrstvu z oblázků nebo keramzitu, aby kořeny suchomilných rostlin nestály ve vodě. Tuto vrstvu pak zasypte pískem, který vyplní mezery mezi oblázky.
2) Poté přidejte vrstvu substrátu, do kterého budou rostliny zasazeny. Rozmyslete si, zda chcete, aby byl substrát z pohledové strany vidět, nebo ne. V prvním případě je to o něco jednodušší a můžete rovnou přidat vrstvu substrátu po celé ploše nádoby.
3) Dalším krokem je očištění kořenového balu vybrané rostliny a její zasazení.
4) Nakonec povrch posypte drobnými kamínky, můžete přidat několik oblázků, mušlí, cokoli chcete.
Vhodné rostliny do suchého terária:
- všechny druhy sukulentů a kaktusů
- drobné druhy rodu Crassula
- druhy rodu Haworthia
- druhy rodu Peperomia (pepřinec)
- drobné druhy rodu Sanseveria (tchýnin jazyk, tenura)
vzdušné rostliny Tillandsia – ty ani nemusíte sázet, protože žijí pouze ze vzdušné vlhkosti. Stačí je někam zavěsit, umístit na podstavec, do misky nebo jim dopřát vlastní závěsné aerárium, ve kterém vypadají naprosto dokonale.
Uzavřené nebo vlhké terárium
Uzavřená terária si mohou vytvořit vlastní koloběh vody, což znamená, že prakticky nepotřebují naši péči, ale starají se o sebe sama. Je však vhodné jim jednou za čas dopřát výměnu vzduchu a doplnění vody, například jednou za 2-3 týdny otevřeme víko, necháme je alespoň 20 minut vyvětrat, pak můžeme rostliny trochu zalít nebo postříkat rozprašovačem a opět zavřít. Z tohoto důvodu se zde bude dařit rostlinám, kterým prospívá vyšší vzdušná vlhkost a stále mírně vlhká půda. Pokud se rozhodnete pro otevřené terárium, musíte myslet pouze na častější zalévání rostlin a substrátu.
Jak takové vlhkomilné terárium vyrobit?
1) Začneme opět drenážní vrstvou z oblázků nebo keramzitu. To, že rostliny mají rády vlhko, ještě neznamená, že jejich kořeny budou sedět ve vodě! Právě tomu se touto první drenážní vrstvou vyhneme.
2) Do této vrstvy (nebo na ni) můžeme přidat také trochu dřevěného uhlí, které nasákne zbytkovou vodu, která by jinak zůstala na dně nádoby, a omezí tak možný vznik plísní.
3) Na tuto vrstvu přijde substrát, do něj přidáme rostliny, a nakonec můžeme na povrch naaranžovat mech, šišky, kůru, různé klacíky apod.
Při výsadbě rostlin je lepší pracovat se suchým substrátem, stěny nádoby se nelepí, a když rostliny na konci očistíte postřikovačem, nebudete substrát zbytečně přemokřovat. Stěny nádoby také očistěte od veškeré zeminy, prachu nebo zbytků mechu, aby přes sklo pronikalo k rostlinám dostatek světla.
Vlhkomilné terárium umístěte na místo, kam nedopadá přímé sluneční světlo, v závislosti na vybraném druhu rostliny může prospívat i v polostínu.
Vhodné rostliny pro vlhkomilné terárium:
- Menší druhy kapradin
- Hedera (břečťan)
- Fittonia
- Tradescantia
- Aechmea
Výroba vlastní zahrádky ve sklenici za velmi zábavná aktivita, která vám může zpříjemnit víkendové deštivé odpoledne. Tato nádhera vám pak bude zpestřovat bydlení a dodá mu „zelený“ šmrnc a život. Péče o ně je opravdu snadná a z výsledného efektu se můžete těšit mnoho let.
ZDROJ: https://dmp.cz/en/blogs/zelene-listy/zahradka-ve-skle
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Photo By: Kaboompics.com: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/kameny-rostliny-drzeni-puda-4751992/