Dům a zahradaRady a tipy

Krmíte svého psa správně? Těchto 7 chyb dělá skoro každý

Jak krmit svého psa co nejlépe, aby žil zdravě a spokojeně? Nad touto otázkou se zamýšlí mnoho majitelů domácích mazlíčků, když procházejí uličky s krmivy pro psy nebo hledají rady na internetu. Při tak široké nabídce může být těžké zjistit, zda se rozhodujete pro správnou výživu svého psa – a existuje několik nástrah, do kterých se můžete při krmení svých mazlíčků snadno dostat.

Chyba č. 1: Marketingové pasti

Jednou z nejčastějších chyb, kterých se můžete jako majitelé domácích mazlíčků dopustit, je výběr krmiva pro psy s promyšleným marketingem, ale bez ověřitelných výživových tvrzení. Existují stovky a stovky možností, ale ne mnoho informací, které by byly spolehlivé. V podstatě jakýkoli člověk nebo skupina lidí si mohou založit firmu, která bude vyrábět krmivo a nepotřebují k tomu žádné zvláštní povolení ani znalosti. Mohou tedy tvrdit spoustu věcí, ale ne všechna mohou být pravdivá a ověřitelná.

Je třeba hledat krmivo pro psy s veterinární recepturou, což obecně znamená, že veterinář nebo veterinární odborník na výživu schválil krmivo z hlediska jeho nutriční hodnoty. Samozřejmě je také užitečné konzultovat stravu psa s veterinárním lékařem nebo odborníkem na výživu, zejména v období štěněte a staršího dospělého psa.

Chyba č. 2: Nedostatečné krmení pro životní fázi psa 

Krmivo pro štěňata, krmivo pro dospělé, krmivo pro seniory – záleží na těchto označeních? Rozhodně ano – je nezbytné krmit psa krmivem odpovídajícím jeho věku. Jejich nutriční potřeby se mění s tím, jak rostou. Strava štěňat bývá také tučnější a kaloričtější, a tak krmení dospělého psa krmivem pro štěňata často vede k tomu, že je pes poměrně rychle dost buclatý.

Chyba č. 3: Dáváte psovi příliš mnoho zbytků nebo pamlsků ze stolu

Jíte večeři. Váš pes si sedne vedle vás a upře na vás štěněčí oči, kterým nemůžete odolat. Určitě je občas každý majitel vinen tím, že svému psovi dopřává něco málo z toho, co jí. Je ale potřeba se vždy ujistit, že že je to bezpečné a není to toxická potravina. Obecně však platí, že je potřeba těmito „pamlsky“ šetřit. Pokud pes dostane příliš mnoho zbytků ze stolu nebo pamlsků, hrozí mu obezita, která může vést k dalším zdravotním problémům.

Chyba č. 4: Psa obecně překrmujete

Kromě toho, že svému psovi nedáváte příliš mnoho pamlsků, byste mu neměli dávat ani příliš mnoho jídla celkově. Podle průzkumu obezity domácích zvířat z roku 2018 je téměř 56 % psů považováno za obézní – a na vině je často překrmování. Je opravdu důležité udržovat u našich psů ideální tělesnou hmotnost, jinak jsou velmi náchylní ke všem stejným onemocněním, jaká mají lidé s nadváhou – cukrovka, srdeční choroby, vysoký cholesterol, časná onemocnění kloubů, artritida. Je vhodné řídit pokyny uvedenými na obalu krmiva pro psy, které obvykle obsahují doporučení založená na věku psa, jeho hmotnosti a na tom, zda je kastrovaný.

Chyba č. 5: Špatně skladujete krmivo pro psy

Věřte tomu nebo ne, ale existují správné a špatné způsoby skladování psího krmiva. Pokud granule vyndáte ze sáčku, dejte je do vzduchotěsné nádoby. A pokud dáváte psovi mokré krmivo, nezapomeňte zkontrolovat datum spotřeby na krmivu a dodržujte pokyny pro skladování mokrého krmiva, které zbylo. I když se rozhodnete pro jinou možnost skladování, je důležité mít po ruce originální obal. To vám může pomoci při kontrole obalu, pokud dojde ke stažení krmiva pro zvířata z trhu. 

Chyba č. 6: Příliš rychle měníte krmivo pro svého psa

Lidi může nudit jíst každý den to samé – ale psy ne. Nemusíte se tedy cítit provinile, že svého psa krmíte každý den tím samým. Pokud se však z nějakého důvodu rozhodnete změnit psovi krmivo, měli byste pomalu míchat staré a nové krmivo. Není vhodné udělat změnu ze dne na den. Může to mít negativní vliv na trávení vašeho psího mazlíčka.

Chyba č. 7: Domácí krmivo pro psy

Možná nechcete kupovat hotové krmivo pro psy. Možná jste ten typ majitele, který chce pro svého psa vyrábět domácí krmivo. Dokážete však zajistit, aby váš pes dostal vše, co potřebuje, s doma připraveným jídlem? Určitě je možné udržet zdraví psa na domácí stravě, ale je potřeba požádat o radu veterinárního odborníka na výživu, abyste se ujistili, že to děláte správně. Problém je v tom, že je opravdu snadné vypěstovat si nedostatek jedné nebo dvou mikroživin nebo makroživin.

Ať už děláte cokoli, musíte o stravě svého psa rozhodovat informovaně. V případě pochybností se poraďte s odborníkem. Existuje mnoho možností stravy a je velmi snadné mít dojem, že výběr je tak obrovský, že se v něm ani nedá zorientovat. Dávejte si proto pozor také na to, kde získáváte informace. Nejlépe je vždy obrátit se přímo na veterináře.

ZDROJ: https://living.iprima.cz/bydleni-ostatni-chyby-krmeni-pes
ZDROJ obrazku: Autor/ka fotografie: Steshka Willems: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zvire-pes-domaci-mazlicek-roztomily-1591939/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button