Dům a zahradaZajímavé články

Psi nejsou samotáři. Co hrozí, když je budete nechávat dlouho samotné doma?

Máte-li psa, asi dobře víte, že vůbec nemá rád, když je doma dlouho sám. Psi jsou smečková zvířata a když s nimi žijete, vnímají vás právě jako člena své smečky, kterého samozřejmě značně postrádají, když jim není nablízku. Není samozřejmě možné být se svým psem 24 hodin denně, ale usilovat a co nejdelší společný čas je jistě na místě. U mnohých zvířat se ještě separace od svých páníčků projevuje skutečně velmi negativně a může přinášet závažné důsledky.

Psi nejsou samotáři

Je klíčové vědět, že psi nemají rádi samotu. Jsou rádi ve své smečce a nezáleží na tom, zda jde o společenství lidé nebo psů. Samozřejmě umí být sami, ale pokud je tohoto času nadbytek, může to pro psa být skutečně náročné na psychiku. Je tedy ke zvážení, zda si psa vůbec pořizovat, pokud dopředu víte, že s ním budete moci trávit jen pár hodin po práci a možná nějaký čas o víkendu.

Déle než 8 hodin je už moc

Rozhodně není dobré, aby byl pes sám doma déle než 7 či 8 hodin. Je to špatné jak pro jeho psychiku, tak i ze zdravotního hlediska, jelikož takový pes se logicky nemůže vyprázdnit a musí dlouho zadržovat své přirozené pudy. Dlouhodobé zadržování moči může vést až k nemoci ledvin, močovým kamenům i oslabení svalů močového měchýře. Pokud je tedy pes delší dobu sám doma, je třeba mu dopřát dostatečně dlouhé venčení, kdy bude mít možnost se skutečně zcela vyprázdnit. Ideální je aspoň 30 minut aktivní vycházky, kdy se pejsek i pořádně unaví.

Problémové faktory

Délka toho, jak pes může zůstat sám, je také dána i mnoha dalšími faktory. Je to zejména to, jak je pes zvyklý a vycvičený. Například psi z útulku mohou mít špatné návyky a zkušenosti a na samotu je potřeba je zvykat postupně a opatrně a počítat také s tím, že se možná občas stane nějaká „nehoda“.

Loučení zbytečně neprotahujte

Pokud odcházíte do práce nebo se z ní naopak po mnoha hodinách vracíte, není třeba loučení a vítání nějak přehánět. Psi jsou velmi citlivá stvoření a jestliže vyjadřujete nějaké emoce, mohou se domnívat, že se děje něco dramatického a podle toho budou také reagovat.

Spíše při odchodu dělejte, že se nic neděje a pes si časem vašich odchodů nebude příliš všímat. Před vaším odchodem si psa nijak zvlášť nevšímejte, můžete mu dát do misky trochu jídla, aby se zaměřil na něco jiného. Jakmile přijdete domů, je nutné vzít pejska hned ven. Je nutné mu vynahradit čas strávený o samotě a také mu umožnit se řádně proběhnut i vyvenčit.

Nezapomeňte na jídlo a pití

Ujistěte se, že pes má dostatek jídla i vody na celý den. Někteří pejskaři se obávají, že pokud bude mít pes hodně vody, bude také hodně pít a nevydrží nečůrat. To je však chyba – pes potřebuje přístup k vodě po celý den.

Do misky také nedávejte zbytečně moc krmiva – to mokré se může rychle kazit, suché zase může zbytečně psa motivovat k přejídání, které rozhodně není žádoucí. Ujistěte se také, že pes nebude jíst do 30 minut po návratu z procházky. Předcházíte tak tzv. torzi žaludku, která je velmi nebezpečná. 

Před odchodem se také ujistěte, že máte dobře schované a uložené další jídlo nebo zbytky. Když je pes sám doma, může se pustit do pátrací akce, která by nemusela dopadnout úplně dobře.

Ať se nenudí

Pokud žijete v bytě, nechte psovi alespoň trochu pootevřené okno, aby měl po celý den čerstvý vzduch. I balkon může zůstat otevřený, pokud nehrozí riziko pádu nebo vniknutí někoho cizího. Je možné nechat třeba i zapnuté rádio, aby měl pejsek zvukovou kulisu a nepřipadal si tak sám. Naučte psa, aby si uměl sám hrát s různými psími hračkami, které pejska zabaví.

ZDROJ: https://jollywagger.com/blogs/blog/5-reasons-why-you-shouldnt-leave-your-dog-alone

ZDROJ obrázku: Fotografie od uživatele Matilda Wormwood ze služby Pexels

Zdroj náhledového obrázku: Depositphotos

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button