8 činností, které je třeba na zahradě udělat v březnu. Máte je všechny hotové?
Určitě už také cítíte jaro ve vzduchu, a i na vaší zahradě se pomalu začínají probouzet první květinky, které zvěstují jarní počasí. Než si ale vyrazíte na vaši zahrádku posedět na sluníčku, je potřeba se jí trochu pověnovat a udělat několik nezbytných aktivit. Na co byste v březnu určitě neměli zapomenout?
1. Připravte půdu
Odstraňte všechen plevel a trochu ho proberte vrchní vrstvu hlíny, abyste udrželi čistý a rovnoměrný povrch. Také by bylo dobré přidat několik centimetrů vrstvy kompostu nebo dobře shnilého hnoje na vrchní vrstvu půdy, abyste ji připravili na nadcházející vegetační období. Nově připravenou půdu zakryjte několika fóliemi černého igelitu, aby byla teplejší a sušší a připravila se na výsadbu speciálních letních semen. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, které je třeba v březnu na zahradě udělat.
2. Pěstování typické letní zeleniny
Teplá a suchá půda charakteristická pro polovinu března je vhodná pro výsev červené řepy, artyčoku, růžičkové kapusty, mrkve, zelí, salátu, petržele, špenátu, ředkviček a dalších oblíbených odrůd. Kromě toho můžete ve vyhřívaném skleníku provádět také výsev okurek, lilku a další zeleniny. Chcete-li si zajistit bohaté zásoby petržele v pozdějších měsících roku, zvažte výsev semen do květináčů. Pažitku je naopak nejlepší pěstovat jednotlivě.
Také venkovní odrůdy je vhodné vysévat koncem března, protože mohou lépe růst, když využijí teplejších podmínek a v červnu budou připraveny k výsadbě.
3. Nezapomeňte na řez
Jarně kvetoucí keře můžete řezat již nyní, pokud nechcete přijít o květní pupeny na choulostivých stoncích. Pokud jsou tyto keře přerostlé, můžete je omladit seříznutím všech stonků až k zemi, abyste stimulovali vznikající stonky. Je důležité, abyste tento proces provedli hned a neodkládali ho až do doby, kdy odkvetou. Jilm, bříza, javor a ořešák černý mají při řezu koncem února tendenci vypouštět hodně mízuyvlivem tlaku vody na spodní vrstvu vlhké půdy. I když to samo o sobě rostlině neublíží, můžete zvážit prořezání těchto stromů v druhém březnovém týdnu, kdy bývá počasí již vhodnější.
4. Výsadba ovocných stromů a keřů
Vysaďte jabloně a třešně na slunné, ale chráněné místo a proveďte pozdní výsadbu měkkého, šťavnatého ovoce, jako jsou maliny, angrešt a jahody. Stromky maliníku seřízněte až k zemi, abyste stimulovali růst nových trsů, které na podzim začnou plodit.
5. Výsadba cibulovin
Vysaďte cibulky hlíz begónií do květináče s vlhkým kompostem a zakryjte pouze horní část. Tyto květináče by měly být ideálně umístěny na dobře osvětleném místě a zalévány, kdykoli pěstební substrát vyschne. Jakmile se výhony prodlouží, měly by se zasadit do jednotlivých květináčů. Můžete také začít sázet uskladněné muškáty do květináčů. Teplé slunečné dny pomáhají stimulovat nový růst a vedou k zisku bohatšího květenství v letním období.
6. Eliminace škůdců
Prohlédněte si koruny trvalek a možná zjistíte, že v uzavřených prostorách se skrývají slimáci, hlemýždi, brouci a kolonie mšic, které se zde ukrývají na zimu. V případě, že jste ještě neuklidili květináče s letničkami z minulého roku, pak to raději udělejte nyní a dejte si pozor na larvy, kterým se obvykle daří v kompostu a živí se kořeny.
7. Přemístěte listnaté keře na správné místo
Při vykopávání keřů je obcházejte zeširoka a snažte se vzít co největší část kořenů, aby se na novém místě rychleji ujaly. Dbejte také na to, aby byly keře vysazeny ve stejné úrovni, v jaké byly předtím v půdě. A nezapomeňte je poté vydatně zalít!
8. Upravte trávník
Nic nepokazí vzhled zahrady tolik jako neupravený trávník. Trávníky trpí nánosem mechu, nečistot a rozpadem rostlin v ponurých zimních dnech, takže březen je pravděpodobně nejvhodnější dobou, kdy se mu věnovat. Je to jedna z nejdůležitějších věcí, které je třeba v březnu na zahradě udělat. Můžete začít tím, že odvezete veškerou odumřelou trávu, mech a nepořádek, který se nahromadil. Kromě toho se ujistěte, že jste zničili kořeny vytrvalých plevelů pomocí přípravku na hubení plevele.
Vzdejte poslední hold zimě
Je načase říct zimě sbohem a nastavit sovu tvář slunci. Střídání ročních období je pro zdraví zahrady zásadní, ale jaro a léto je přeci jen sezónou, kdy si můžete zahradní radovánky užít skutečně naplno. Jaro je krásné a konečně se z něho můžeme naplno těšit.
ZDROJ: https://balconygardenweb.com/do-these-10-things-in-march-to-have-the-perfect-garden/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Binyamin Mellish: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/osoba-ruce-zahrada-farma-169523/