Nenechte se zlákat impulzivním nakupováním. Můžete tak ušetřit spoustu peněz
Rostoucí ceny většinu lidí přesvědčily o tom, že je třeba začít pořádně šetřit. Jenže jak na to, když máte pocit, že se vám peníze rozkutálí z peněženky doslova v momentě, kdy v kročíte do obchodu? Důvodem jsou často impulzivní nákupy a nedostatečné plánování toho, co skutečně potřebujete koupit. Za takové nákupy lze každoročně utratit tisíce – a úplně zbytečně. Není však potřeba sypat popel na hlavu jen sobě – často za to daleko spíše mohou prodejci, kteří vás dovedou strhnout k impulzivnímu nakupování. Jak s tím přestat? To je otázka za milion. Poradíme vám však pár účinných způsobů, které by vám mohly pomoci.
Snížení výdajů je nezbytné
Obchodníci chtějí, abyste utráceli, vy potřebujete za současné situace spíše šetřit. Vaše a jejich záměry jdou tudíž proti sobě – obchody se všemožně snaží prodat nám co nejvíce a využívají k tomu různé strategie, které je občas těžké odhalit. Impulzivní nakupování je něco, co se jim líbí a co chtějí podporovat. Právě kvůli tomu mnohdy nakoupíme i to, co vůbec nepotřebujeme. Určitě i vy znáte to, že jdete do obchodu jen pro jedinou věc, ale odejdete s plnou taškou zbytečností.
Nakupujte chytře
Nejčastější příčinou impulzivního nakupování jsou slevy, ale neméně na nás útočí také reklamy. Vede to ke zbytečnému utrácení za věci, které častokrát následně jen vyhodíme s tím, že jsme je využili párkrát nebo vůbec. Průměrný Čech vyhodí během jednoho roku až neuvěřitelných 50 kg potravin a za jídlo dovede utratit zhruba 7500 Kč měsíčně, což je skutečně vysoká částka. Proto je rozhodně prostor, kde škrtat.
Utrácejte, ale promyšleně
Změňte svůj pohled na utrácení peněz. Nakupování rozhodně nemá být prostředkem zábavy nebo způsob, jak si zlepšit náladu. Pokud to takto máte nastavené, není divu, že vám peníze protékají mezi prsty. Vyhrazenou částku na nákupy je vhodné si rozdělit na jednotlivé týdny a následně tomu uzpůsobit své nakupování. Jestliže chcete udělat skutečně razantní škrty, je nejlepší přestat používat na placení kartu, ale pracovat jen s hotovostí. Uvidíte, že se vám začne utrácet výrazně hůř.
Plánování
Základem úspěšného šetření je pečlivé plánování. Vždy než vyrazíte na nákupy, měli byste si nachystat seznam, co potřebujete nakoupit. To znamená, že byste v ideálním případě měli mít také poměrně jasnou představu o jídelníčku na další týden. Je to samozřejmě práce navíc, ale z hlediska úspory financí se jednoznačně vyplatí. Následně stačí jednou týdně vyrazit na velký nákup, na němž ale nakoupíte pouze ty položky, které máte na seznamu. Snažte se odolat všem jiným lákadlům a v průběhu týdne dokupujte pouze to, co je urgentně potřeba (tedy pečivo, uzeniny, případně ovoce a zeleninu).
Příprava na nákupy
Dříve, než vyrazíte do obchodu, můžete si udělat malý cenový průzkum. Na internetu najdete slevové akce i letáky a podle nich vyberte obchod, kam vyrazíte. Zaměřte se zejména na drahé suroviny, jako je maso nebo luxusnější zboží, pokud něco podobného potřebujete nakoupit. Možná to zní zvláštně, ale záleží také na tom, kdy nakupujete. Podle odborníků je prý nejvýhodnější nakupování ve středu, protože tehdy prý obchody nejčastěji dávají do akce produkty, které se neprodaly minulý týden. Slevy se dají ulovit také těsně před zavíračkou, kdy bývají ve slevě lahůdky a pečivo, které je zapotřebí vyprodat.
Buďte obezřetní
Jelikož se obchodníci snaží, abychom se v obchodě zdrželi co nejdéle, může se často měnit rozmístění zboží. Nutí nás tak absolvovat cestu všemi regály a koupit i to, co vlastně nechceme. Pokud pravidelně chodíte do jednoho supermarketu, dá se naučit, kde je co uložené a můžete jít jen přímo za tím, co potřebujete. Samozřejmě ale nezabráníte tomu, že obchody mohou čas od času rozmístění zboží změnit. Na nákup si berte také spíše košík než vozík – je v něm méně místa a nebude vás to tolik lákat přihazovat další potraviny.
Prohlédněte si vždy celý regál zboží – nekupujte jen to, co je vystaveno ve výšce očí. Tam totiž nejčastěji budou nejdražší produkty. Ty nejlevnější položky naopak bývají umístěné úplně dole nebo naopak nahoře.
Slevy mohou být pozitivní i negativní
Ten, kdo umí se slevami pracovat, tomu mohou ušetřit velké peníze. Většina lidí se ale nechá strhnout pomocí slev k většímu nakupování a nezřídka se stane, že takové zboží ve výsledku ani nevyužijí.
Navíc ne vše, co se jako sleva tváří, skutečně slevou je, v ideálním případě byste si měli cenovku porovnat s jinými nabídkami. Pozor si dejte i na jednotkovou cenu, tedy všímejte si zejména poměru množství a cena. V akcích pak nakupujte zejména trvanlivé potraviny, které se ani po pár měsících nezkazí.
ZDROJ: https://www.cnbc.com/select/how-to-save-on-groceries/
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Gustavo Fring: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/jidlo-muz-laska-lide-3985062/