Rady a tipyZdraví

Co vám pomůže hlídat kondici a zdraví? Tento jednoduchý přístroj by měl mít doma každý

Možná jste o něm ještě nikdy neslyšeli, ale takový oxymetr je skutečně skvělým pomocníkem, který se vyplatí mít v každé domácnosti. Víte, k čemu je dobré jej použít a jak? Tento malý pomocník v lékárničce zabere minimum místa, ale ohlídá zdraví nejen vaše, ale také celé vaší rodiny. Jak to dovede a co vám naměří?

Vaše zdraví pod kontrolou

Nedostatek kyslíku neboli hypoxie je poměrně závažný stav, který může mít pro váš život poměrně značné následky. Míra okysličení těla totiž ovlivňuje mozkové funkce a celý nervový systém, ale v bezpečí není při nedostatečném okysličení žádný orgán. Oxymetr funguje jako prevence, protože během pár sekund dokáže změřit saturaci krevního hemoglobinu kyslíkem a tepovou frekvenci. Díky tomu dovede zavčasu upozornit na případný zdravotní problém. Mít jej tedy doma jako součást vaší lékárničky tedy rozhodně není na škodu.

Pro sportovce nezbytné

Každý, kdo aktivně sportuje, si bezpochyby musí dobře hlídat svůj zdravotní stav a také fyzickou kondici. Bohužel se nevyplácí dát jen na své pocity, i když se totiž cítíte být na vrcholu sil, ve skutečnosti to tak ideální být nemusí. Ve chvíli, kdy budete sledovat hodnotu saturace kyslíkem a tepovou frekvenci, budete mít o své kondici a zdravotním stavu daleko lepší přehled. Tělo nutně potřebuje regenerovat, takže pokud vám oxymetr ukáže po ránu nižší saturaci kyslíkem, určitě je to dobrý impuls pro to, abyste dnes trénink vynechali a raději si odpočinuli a načerpali síly.

Při tréninku na tzv. kyslíkový dluh se náš organismus velmi rychle vyčerpá a nepodává takové výkony. Pulzní oxymetr dovede pravidelně sledovat vývoj kondice a zdravotního stavu, neboť hodnoty saturace kyslíkem a tepové frekvence by se měly zlepšovat. Tělo se naučí lépe hospodařit s kyslíkem, a to poznáte právě tak, že hodnota saturace bude po 2-3 týdnech stejně intenzivního tréninku vyšší a tepová frekvence naopak nižší.

Na zemi i ve vzduchu

Téměř každý z nás se občas vydá na cestu letadlem. Možná ale dobře víte, že vám změny tlaku, které jsou nevyhnutelné, vůbec nedělají dobře, pociťujete závratě nebo se vám také hůře dýchá. I v těchto chvílích je ideální čas na použití oxymetru. Během několika vteřin víte, zda je třeba dopřát si oddech nebo vaše tělo zvládne změnu tlaku bez potíží. Velmi podobná situace nastává například při vysokohorské turistice, kdy podle oxymetru snadno poznáte, jak rychle můžete stoupat, aniž byste ohrozili své zdraví

Usnadněte si sledování svého zdravotního stavu

Oxymetr by rozhodně neměl chybět v žádné domácnosti, a o to více to platí v případě, že trpíte nějakou srdeční či plicní chorobou. V tomto případě lze snadno monitorovat svůj stav, a to klidně i v průběhu noci, kdy jednoduše nedokážete posoudit váš aktuální stav. Stačí si jej navléci před spaním, v průběhu noci a po probuzení na prst a zapisovat si naměřené hodnoty, podle kterých poznáte, jak je vaše tělo zásobeno kyslíkem.

Normální hodnota saturace krve kyslíkem je 95-98 %, klesne-li hodnota pod 95 % je určitě se doporučuje klidový režim, ale klidně také konzultace s lékařem. Pouhých pár procent totiž může hrát zásadní roli. Vy sami sice pocítíte možná jen bolest hlavy, pocení či ztížené dýchání, ale dlouhodobě nízká saturace může vést k závažným potížím. Je to malá investice, která ale může mít pro vaše zdraví zcela zásadní dopad. Snadno jej dnes pořídíte kdekoliv a můžete jím kontrolovat zdraví své i svých blízkých.

ZDROJ: https://www.healthline.com/health/pulse-oximetry
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Towfiqu barbhuiya: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/fialova-kyslik-pulzni-oxymetr-oxymetr-8655283/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button