Rady a tipyZdraví

Trápí vás alergie? Snadným pomocníkem může být inhalace

Sezonní pylová alergie patří k vůbec nejčastějším typům alergií. Podle statistik jí aktuálně trpí asi pětina celé populace. Navíc počet lidí, které tyto potíže každý rok trápí, postupně roste a pravidelně alergologických pacientů přibývá. Nejčastěji postiženými bývají děti. Bohužel ani současná medicína nedokáže onemocnění zcela vyléčit, ale existuje celá řada způsobů, jak potíže efektivně zmírňovat.

Účinným pomocníkem v boji s respiračním onemocněním, které zahrnují právě různé druhy alergií, bronchitidu, astma nebo záněty dýchacích cest, je určitě inhalace.

Mezi první alergeny bývají řazeny pyly jarních stromů, hlavně olše a lísky. Později se přidávají také břízy, jejichž pylová sezona začíná v únoru a končí v říjnu. Časté obtíže nicméně vyvolává i nyní hojně pěstovaná řepka. Typická sezóna travních pylů začíná v květnu a končí až v pozdějším létě. Na začátku podzimu zase můžou alergiky potrápit vzdušné plísně.

Jak poznat alergii?

Alergie mívají často velmi podobné příznaky jako běžné nachlazení. Asi všichni víme, že k typickým reakcím patří svědění sliznic, smrkání – rýma či ucpaný nos, ale také časté kýchání a slzení či pálení očí. Není radno tyto příznaky ignorovat a čekat, že samy odezní. Alergie se totiž po čase může snadno proměnit v astma, které je už velmi nepříjemnou nemocí. Při snaze o zamezení příznaků je však třeba postupovat obezřetně. Pozor si dejte zejména na nadužívané nosní uvolňující kapky, které mohou postupně poškodit nosní sliznici. Daleko lepší je nechat se vyšetřit odborníkem, který stanoví vyhovující postup léčby.

Alergická reakce

Sezónní alergie bývají velmi táhlé a nepříjemné. V těžkých případech se však může jednat i o velmi prudkou reakci na antigen, která se snadno může proměnit až v život ohrožující stav. Mezi tyto stavy patří astmatický záchvat, kdy se dýchací cestu zúží natolik, že hrozí udušení.

Při akutním záchvatu astmatu s dušností, je nutné pacientovi ihned provést inhalaci úlevového léku, který má mít nemocný astmatem vždy sebou. Samozřejmostí je také vždy kontaktovat záchrannou službu.

Dalším stavem, který mohou způsobit alergeny, bývá velmi vážný anafylaktický šok. V tomto případě dochází k poklesu krevního tlaku, dále selhává oběh a současně jsou ucpány dýchací cesty. Postižený je skutečně zcela akutně ohrožen na životě. Anafylaktický šok bývá obvykle spíše reakcí na těžší alergeny, jako je např. hmyzí bodnutí, ale může se objevit i jako reakce po některých lécích. Projevy začínají často svěděním kůže celého těla, dále pak otoky, dechovými potížemi, slabostí až kolapsem. Je třeba pacientovi zajistit dostatečný krevní tlak (zdvižení končetin, poloha hlavou níže než trup). Poté by se měl do žíly aplikovat adrenalin a následně podat vhodné léky. Ihned je samozřejmě nutné volat rychlou záchrannou pomoc.

Buďte napřed

K usnadnění života alergika je především nutné v maximální možné míře omezit kontakt s alergeny. V krizovém období je tak vhodné vyhýbat se pobytu v přírodě. Ne vždy to samozřejmě jde, ale je dobré o to maximálně usilovat. Pomoci mohou pravidelné inhalace, které napomáhají léčit nejen astma, ale prospívají také při virózách, respiračních nemocech, alergiích či zánětech dýchacích cest.

Proč inhalace fungují? Je to jednoduchý princip – zvlhčená sliznice dokáže lépe odstraňovat usazené alergeny. Je to navíc velmi šetrný a snadný způsob vhodný pro dospělé i děti. Samozřejmou součástí léčby je také zdravý životní styl a každodenní režim. Pečlivým dodržováním opatření lze příznaky skutečně zmírnit na minimum.

Klíčovým požadavkem je také nekouřit. Kouření totiž bylo nepochybně prokázáno jako významný rizikový faktor rozvoje astmatu a jeho nepříznivého průběhu.

Jak využít inhalaci k léčbě?

Chcete-li předcházet nemocem a dýchacím potížím, je vhodné inhalovat jednou denně po dobu 10 – 15 minut. Zkuste využít masku nebo náustek, tak se do plic dostanou i ty nejmenší částečky užitečných minerálů. Běžné napařování nad hrncem nikdy nebude mít tak dobrou účinnost. Aerosolová terapie usnadňuje aplikaci léčiv přímo do místa, kde jsou potřeba.

Na rozdíl od celkového podávání léků ústy, je možné pomocí inhalace soustředit léčbu skutečně jen tam, kde je potřeba, a zbytek těla tak není zatěžován. Na inhalaci může být skvělá třeba Vincentka, přírodní mukolytický přípravek k inhalaci, který podporuje tvorbu nitroplicního hlenu. Vhodné je inhalovat zejména večer před spaním, protože na inhalaci je potřeba klid a přes noc bude také léku umožněno co nejlépe působit. Navíc si tím zajistíte i klidný spánek, což je neméně podstatné.

ZDROJ: https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/hay-fever/in-depth/seasonal-allergies/art-20048343

ZDROJ obrázku: Pixabay

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button