Vyrobte si domácí masážní olej z bylinek. Pomůžete svému tělu i mysli
Bylinky už letos rostou jako divé a u mnohých už je načase sklízet první plody vaší práce. Bohužel sezóna některých bylin je relativně krátká a vy si možná říkáte, že je škoda, že nedokážete byliny využít naplno. Jak je tedy uchovat, abyste si jejich léčivé schopnosti mohli užívat klidně i za několik měsíců? Dobrou volbou je nasušit si je na čaj, udělat si z nich tinkturu nebo sirup. Výbornou, i když možná méně praktikovanou metodou, je také výroba domácích masážních olejů.
Jsou vhodné především k péči o pokožku, ulevují od bolestí, zrychlují léčbu poranění nebo hojí kožní choroby. Mohou pomoci ale i při spáleninách od slunce nebo při bodnutí hmyzem. Masáž je navíc vždycky příjemná a uvolňující, ať už si ji dopřejete sami, nebo se toho ujme někdo z vašich blízkých. Vyrobte si podle našeho návodu olej z máty, třezalky, měsíčku, růže, levandule nebo heřmánku.
Čerstvé nebo sušené bylinky jsou základ
Základem pro výrobu domácího oleje jsou samozřejmě čerstvé nebo sušené léčivé rostliny. Je mezi nimi nějaký rozdíl? Obecně platí, že olej vyrobený z čerstvých bylin bývá mnohem aromatičtější, se sušenými rostlinkami se ale lépe pracuje. Především je ale klíčové vědět, jaké má mít olej účinky. Může například zahojit rány, uvolnit svaly, zmírnit otoky, pomoci při stresu apod. Podle toho je vhodné volit kombinaci bylinek, které tento účel naplní.
Levandule lékařská
Levandulový olej působí velmi pozitivně při křečích, při únavě a bolestech svalů a kloubů. K tomu všemu ulevuje od stresu a také zmírňuje otoky. Mnoha lidem pomáhá i při bolestech hlavy – zejména při aplikaci na spánky, pomáhá relaxovat a usínat.
Třezalka tečkovaná
Třezalkový olej je lidový lék, který se od pradávna používá na poranění a při léčbě modřin nebo k pomoci při léčbě různých pohmožděnin. Je výborným pomocníkem při bolestech zad, kloubů, svalů a šlach a ulevuje také od křečí a jiných potíží pohybového aparátu.
Růže
Růžový olej má úžasné účinky pro suchou pleť, hojí také popáleniny od slunce nebo pomáhá při svědění po štípnutí hmyzem. Podle všeho také vůně růžového oleje zvyšuje sebevědomí a duševní síly, povzbuzuje psychiku, pomáhá proti depresím, stresu a zmírňuje úzkost. Může vám dodat pocit celkového občerstvení mysli a pohody.
Máta peprná
Mátový olej se pyšní chladivými a regeneračními účinky. Je výborný na potírání bolavých svalů, pomáhá při revmatismu, artritidě a bolestech kloubů i při léčbě popálenin.
Měsíček lékařský
Oblíbeným masážním olejem je také olej z měsíčku lékařského. Ten se osvědčil jako nejlepší přírodní lék na popáleniny včetně spálenin od slunce. Je antiseptický, dobře hojí suchou kůži a hodí se i na ekzematickou pokožku.
Heřmánek pravý
Heřmánkový olej má protizánětlivé vlastnosti, ale pomáhá také při hojení pokožky, při lupénce a ekzémech, snižuje podráždění pokožky a zarudnutí, můžete s ním ošetřovat také plísňová onemocnění pokožky. Je vhodný jako mírné analgetikum na migrény, bolesti kloubů i zubů a svalů.
Vyrobte si domácí bylinný olej
Budete potřebovat:
- 5–6 lžic sušených nebo 10–12 čerstvých bylin
- 300 až 400 ml kvalitního oleje (slunečnicový, mandlový, olivový olej)
Jak postupovat:
Čistou a suchou sklenici s dobře těsnícím uzávěrem je dobré nejprve vydezinfikovat vodkou nebo lékárenským lihem, abychom ji spolehlivě zbavili všech patogenních zárodků, které by olej mohly znehodnotit. Je to důležité zejména tehdy, když pracujeme s čerstvými bylinami, které mají tendenci plesnivět. Do nádoby poté vložte bylinky a zalijte je kvalitním olejem. Je nutné, aby byly bylinky po celou dobu pod hladinou. Čerstvé byliny můžeme nechat do druhého dne zaschnout.
Poté sklenici pevně uzavřeme, postavíme na světlé a chladné místo a necháme zde bylinky několik hodin macerovat. Nesmíme je ale zapomenout každý druhý den řádně protřepat, aby se bylinné esence dobře uvolnily a rozprostřely do celého oleje. Po zhruba 6 týdnech obsah nádoby přefiltrujeme přes papírový filtr a byliny důkladně vymačkáme. Tento postup se hodí zejména pro čerstvé bylinky, ze kterých lze tímto způsobem získat největší množství účinných silic.
Další možností je nezavřenou sklenici s olejem vložit do vodní lázně a zahřát ji na teplotu 45 °C. Teplotu je ale potřeba pečlivě hlídat, jelikož vyšší teplota by snížila kvalitu výsledného produktu. Necháme zde odležet 30–40 minut, pak sklenici z vodní lázně vyndáme, pevně uzavřeme a postavíme ji na slunné místo. Vyčkáme přibližně 2–3 týdny a poté obsah sklenice scedíme přes kávový filtr a byliny pořádně vymačkáme.
Poslední možností je bylinky zahřát ve vodní lázni po dobu 2–3 hodin, poté je vyjmeme a necháme buď rozležet 3–5 dní, nebo hned po vychladnutí scedíme přes filtr, aby v oleji nezůstaly ani ty nejjemnější částečky. Právě tento postup je vhodný pro sušené byliny.
Hotový olej přelijeme do vhodné nádoby, ve které můžeme olej skladovat – optimálně z tmavého skla, aby byla trvanlivost výrobku co nejdelší.
ZDROJ: https://www.diynatural.com/homemade-massage-oil/
Zdroj obrázku: Pixabay