Nebezpečné rostliny: Hrozí vážná otrava, nebo i smrt
Příroda je velmi mocná a na její schopnosti se rozhodně vyplatí spoléhat. Existuje mnoho léčivých rostlin a bylin, které nám mohou pomoci od celé řady neduhů, ale některé z nich mohou stejně snadno i zabít. Na naší planetě přebývá přibližně 350 000 druhů rostlin a s těmi nejjedovatějšími si rozhodně není radno zahrávat – některé z nich přitom rostou i v našich končinách. Svět květin a rostlin skrývá mnoho tajemství – a pokud nepoznáte, které rostliny vám mohou ublížit, riskujete vážné potíže. Tušíte, co se stane, pokud například sníte dva lístky oleandru nebo se dotknete oměje šalamounku?
Bolehlav plamatý
Už název naznačuje, že milá rostlinka to rozhodně nebude. Její toxické účinky jsou známy již od starověku – byla to právě tato rostlina, která dopomohla ke smrti také slavnému řeckému filozofovi Sokratovi. Můžete na ni narazit takřka po celém území České republiky. Naštěstí od sebe odrazuje už svým nepříjemným zápachem. Čichat ke květům každopádně není dobrý nápad. Rostlina totiž obsahuje jed koniin, a ten se vám může do těla dostat i intenzivním přivoněním. Požití rostliny je už opravdový hazard se životem – takže to za žádných okolností nezkoušejte. Dochází k velmi rychlé otravě, která se projevuje ochabnutí svalstva a následným udušením za plného vědomí.
Oměj šalamounek
Patří mezi ohrožené druhy rostlin, takže na něj v Česku příliš často nenarazíte. Přesto jej můžete zahlédnout třeba na horách, kde se mu daří. Tato rostlinka má krásné fialové květy, a i proto láká k utržení nebo přivonění. Sběr této byliny je nicméně zakázaný, a pokud byste na ni přece jen sáhli, můžete se těšit na nepříjemné puchýře či zánět pokožky. V žádném případě ji ale nestrkejte do úst – a dejte si pozor, aby to nedělaly ani vaše děti nebo domácí mazlíčci. Obsahuje jed zvaný akonitin, který je obzvláště nebezpečný. Už několik hodin po požití jedu dochází k zástavě dechu a poškození srdce.
Rulík zlomocný
Tuto rostlinku zná asi každý. Už samotný název napovídá, že to není žádný svatoušek a je lepší držet se od ní dál. Je považovaný za jednu z nejjedovatějších bylin střední Evropy. Nachází se na ní malé černé bobule, které mohou zvláště děti lákat k tomu, aby je ochutnaly. Přitom ale stačí spolknout i jen tři bobulky a následek bude fatální. U dospělého je smrtelná dávka zhruba třikrát větší. Jak otravu rozpoznat? Mezi první příznaky patří rozšířené zorničky. Mezi další projevy intoxikace patří závratě, halucinace a hluboký spánek, který může vyústit až v zástavu dechu.
Oleandr obecný
Tento nádherný keř je velmi vyhledávanou ozdobou zahrad – pro děti však může být extrémně nebezpečný. Stačí, když malé dítě rozžvýká jeden list a pohroma je na světě. Silná otrava může skončit i smrtí. Projevy otravy jsou však natolik silné (zvracení, křeče i vysoké horečky), takže většinou naštěstí máte čas vyhledat lékařskou pomoc.
Zimolez
Po celé Evropě roste 17 druhů zimolezů. Mají jedovaté plody, které ale bohužel na první pohled vypadají velmi lákavě, zejména pro děti. Mohou ale způsobit silné zvracení, průjem a nepříjemné bolesti břicha.
Jeřáb ptačí
Tato rostlina je velmi rozšířená, protože tvoří nádhernou ozdobu zahrad a parků. Děti může zmást, že jeho plody normálně pojídají ptáci, a také fakt, že je sbírají i lidé. Je však možné využívat je pouze sušené nebo převařené, čerstvé syrové jeřabiny mohou způsobit lehčí otravu. Nezabije vás, ale dost nepříjemností umí také nadělat. Potrápí vás nevolností a zvracením.
Tis červený
Je jedovatý téměř celý, a to velmi prudce. Nejčastěji se jím člověk otráví tak, že rozkouše jeho semena. Alkaloidy, které obsahuje, způsobují zpomalení srdeční činnosti, křeče svalstva a poruchy vidění. Jelikož proti jedu tisu neexistuje účinná protilátka, otrava může být snadno smrtelná.