Váš pes si ve stáří zaslouží extra péči. Na co nesmíte zapomenout?
Každého domácího mazlíčka jednou čeká stáří. Je to nevyhnutelné a pokud chcete svému mazlíčkovi poděkovat za roky, které s vámi strávil, je určitě na místě vědět, jak se o něj dobře postarat, čím mu pomoci a jak mu ulevit, když se dostaví třeba i zdravotní potíže. Naučte se postarat o svého stárnoucího psího přítele a dopřejte mu klidné dožití. Poradíme, jak na to.
Stárnutí psa je samozřejmě vždy smutné, ale i starší pejsek může být vitální a zdravý do vysokého věku. Hodně samozřejmě záleží na konkrétním typu plemena nebo na jeho zdravotním stavu. Obecně ale platí, že je důležité se s přibývajícím věkem o pejska starat ještě pečlivěji a nepodceňovat možné potíže.
Stárnutí se u psů projevuje individuálně. Jestliže máte větší psí plemeno, obvykle nad 22 kilo, pak stárnutí přichází v průměru o nějaký ten rok či dva dříve než u malých plemen. Malí psi mají také delší dožití, třeba rekordmani jezevčíci mohou klidně žít i 17 let. Existují však plemena, která jsou natolik přešlechtěna, že mají během celého života poměrně dost zdravotních potíží a nedožívají se ani průměrného psího věku.
Obecně se psí stárnutí projevuje zejména horším sluchem, zrakem, sklony k přibírání na váze, větším výskytem vážných onemocnění, častějším močením, potížemi se zuby nebo například špatnou pohyblivostí. Pes bývá obvykle unavenější, méně aktivní, nezvládá již tak dlouhé procházky, může mít i horší náladu a být podrážděnější. To vše jsou normální projevy, se kterými je třeba počítat.
Je nutná změna stravy?
Jakmile se pes dostane do seniorského věku, někteří veterináři doporučují změnu stravy. Není to však nezbytně nutné, pokud je pes jinak zdravý a čiperný, klidně můžete pokračovat s běžnou stravou. Změna stravy je totiž vždycky trošku šok pro organismus a není třeba to dělat jen kvůli věku. Jestliže však pes tloustne, tak vyberte méně tučné receptury a rozhodně se vyhněte granulím, která jsou určené pro štěňata nebo pro psy, kteří jsou velmi aktivní.
Méně stravy může pomoci
Psa ve vyšším věku také rozhodně není radno překrmovat. Už nemá tolik energie, aby nadbytek potravy spálil a zbytečně mu bude zatěžovat trávení. Starší psi už nepotřebují tak vysoký příjem proteinů, ani tuků. Proto je dobré snížit krmné dávky. Hodí se ale zahrnout do jejich denní stravy nějaké doplňky stravy určené pro podporu pohybového aparátu. Neměli byste zapomínat ani na oběhový aparát (srdeční činnost), ledviny, játra, mentální funkce a imunitu. Velmi dobrá jsou krmiva s probiotiky, která podporují silnou imunitu a prospívají celkovému zdraví psa.
Jaké doplňky vybrat?
Ve starším věku se vyplatí psovi dávat zejména přírodní doplňky stravy. Dobrou volbou jsou například různé oleje, se kterými ale musíte počítat v celkovém kalorickém příjmu psa, aby nepřibíral. Výborný je konopný olej nebo speciální přípravky na podporu kloubů. Starší psi mají také mnohdy potíže se zuby. Ve vysokém věku se často již nemůže provádět dentální hygiena, a proto je třeba zvláště dbát na prevenci zubního kamene a zánětu dásní. Pravidelně mu můžete podávat přírodní žvýkací pamlsky. Zabráníte tím také nepříjemnému zápachu z tlamy, který starší psy často trápí a může být velmi nepříjemný i pro vás.
Nezanevřete na aktivity
I když starší pejsci s vámi asi již neuběhnou tolik co dřív, je dobré udržovat je i nadále v kondici a nutit je k pohybu, pokud jsou zdraví. Vybírejte zejména rovné terény, kde nemusí příliš běhat z kopce nebo do schodů. Tyto pohyby velmi zatěžují pohybový aparát a mohou psa zbytečně unavovat. Pohyb má pro psy nejen pozitivní fyzický dopad, ale má dobrý vliv i na jeho psychiku. Zkoušejte také různé hry a mentální aktivity, které budou psa udržovat ve střehu a zabaví jej.