Péřová bunda do pračky? Není to žádný problém, a navíc ušetříte tisíce za čistírnu
S příchodem chladného počasí již jistě většina z nás vytáhla teplé zimní bundy. A pokud jste tak ještě neučinili, protože si pro letošek chcete koupit něco nového, hned pro vás máme jeden skvělý tip. Zapomeňte na bundy s umělou výplní. Pokud chcete, abyste se v zimě skutečně cítili v teple a komfortně, vsaďte na péřovou bundu. Je dražší, ale investice se vám mnohonásobně vyplatí. A že se bojíte údržby? To není žádný problém, už dávno není nutné nosit péřovku do čistírny. Díky těmto tipům si ji snadno vyperete doma. Jestliže se budete řídit těmito základními pravidly, nemusíte mít obavy, že své oblíbené oblečení zničíte.
Zbořme mýtus
Je třeba konečně zbořit zažité předsudky, že péřovou bundu není možné prát doma. Pokud se s tím samozřejmě nechcete namáhat, není problém zanést ji do čistírny, kde se o ni profesionálně postarají, ale počítejte, že levné to nebude. Kvalitní péřové oblečení můžete ale klidně hodit i do pračky – ušetříte si nejen cestu do čistírny, ale také spoustu peněz.
Štítky neodstřihávejte
Mnoho lidí má tendenci se po nákupu zbavit všech štítků na oděvech. U péřové bundy se to ale rozhodně nevyplatí. Právě podle štítku snadno zjistíte, jak si vaše péřovka stojí a zda je možné ji prát. Na štítku jsou uvedeny základní údaje, které vám napoví, zda je výrobek možné prát v pračce, na kolik stupňů a jak se dá sušit.
Investujte to speciálního prostředku na praní
Pokud je potřeba do něčeho zainvestovat, pak je to speciální prací prostředek na peří. Nikdy bundy a kabáty naplněné prachovým peřím neperte v obyčejném pracím prášku či gelu. Peří má na sobě totiž přirozenou vrstvu tuku, kterou byste takto odstranili, a s ní i dobré izolační vlastnosti oblečení. Pořiďte si proto speciální prací prostředek, který také umí do určité míry obnovit voděodolnost látky. Zapomeňte i na aviváž, protože ta narušuje strukturu a pevnost vláken a ničí technické materiály.
Pračky se nebojte
Před vložením bundy do pračky pečlivě zapněte všechny suché i normální zipy, druky nebo knoflíky. Zabráníte tak možnému potrhání látky nebo zničení zapínání. Vyberte také šetrný program. Některé moderní pračky už dokonce mají speciální program pro praní peří, u jiných zvolte program na outdoorové oblečení. Ten totiž nejen pracuje s teplotou praní, ale také s pohyby bubnu, díky čemuž si oblečení uchová odolnost vůči vodě a prodyšnost. Maximální teplota vody by měla být 40 stupňů a vypněte také odstřeďování a ždímání.
Nemáte sušičku?
Ideální je sušit péřovou bundu v sušičce. Je ale jasné, že kvůli jednomu kousku si ji pořižovat nebudete. Bundu je třeba po vyndání z pračky na chvilku pověsit na ramínko a nechat vykapat. Jemnými pohyby z ní také můžete vymačkat přebytečnou vodu, ale zbytečně netlačte, aby peří zůstalo krásně nadýchané.
Ještě mokrou bundu pak položte na ručník a překryjte ji druhým ručníkem. Opět zatlačte, aby se z bundy dostalo maximum přebytečné vody. Poté ji sušte ve vodorovné poloze, bude to trvat klidně i tři dny, než řádně proschne. Po celou dobu ji nezapomeňte alespoň párkrát denně protřást, aby v bundě nevznikly chuchvalce peří, které by začaly plesnivět. Bundu také nedávejte k žádným zdrojům tepla, ale raději si dejte načas a vyčkejte, než uschne přirozeně.
V sušičce je to lepší
Jak již bylo řečeno, v sušičce je proces snazší a lepší, ale také má svá pevná pravidla. Na sušení nastavte velmi nízkou teplotu. Vhodný je například program s názvem „teplý vzduch“. Vyplatí se k bundě přihodit také pár speciálních míčků, které zajistí stejnoměrnější rozmístění a také načechrání peří při sušení. Takové míčky snadno koupíte v obchodě se sportovním nebo outdoorovým vybavením. Pokud je ale nemáte, s klidným srdcem můžete využít i obyčejné tenisáky. Po patnácti až dvaceti minutách sušení bundu vyndejte a máte hotovo.