Rady a tipyZdraví

Vyzkoušejte tyto praktické metody jak usnout. Slibují spánek do několika minut

Spánek je pro náš život nesmírně důležitý. Bohužel však neplatí, že bychom jej vždy měli dostatek a také v dostatečné kvalitě. Někdy jednoduše nestíháme a na spánek nezbývá čas, ale jindy nedokážeme zabrat, ani když se snažíme, jak jen to jde. Možná vás překvapí, že vaše urputné snahy za každou cenu co nejdříve usnout váš spánek spíše brzdí. Dnes vám představíme několik metod, které ukončí vaše nekonečné převalování v posteli.

Přestaňte se snažit

Jistě to všichni známe – na hodinách pomalu odtikávají vteřiny a minuty drahocenného času, který máte vyhrazený pro spánek, a vy ne a ne zabrat. A čím více se snažíte, tím to jde hůř. Je to skutečně tak – snaha je totiž zcela kontraproduktivní. Nepomáhá ani počítání oveček, ani hluboké dýchání – mozek je totiž především nervózní a jednoduše se nedokáže vypnout. Tato energie naši mysl udržuje v pohotovosti a spánek je vzdálen asi tak, jako byste zrovna pracovali na nějakém náročném úkolu. Existují ale triky, kterými můžete neklidnou mysl okamžitě upokojit a tělo nakonec odvede svou práci a usne i bez vašeho usilovného přemlouvání.

Nepotřebujete více než 10 vteřin

Pokud jste někdy pozorovali malé děti, jistě víte, že jsou schopny usnout doslova během pár vteřin. Malé děti se totiž netrápí myšlenkami, žijí v přítomnosti, a tak mají hlavu čistou, a tím pádem hned připravenou ke spánku. Nicméně existuje naděje i pro nás, dospěláky, kteří sice máme hlavu plnou starostí, ale spánek potřebuje stejně jako malé děti. Odborníci věří, že bychom měli být schopni usnout za méně než dvě minuty a s trochou praxe se tato doba dá zkrátit i na pouhých 10 vteřin.

Jednu z metod rychlého usínání vymyslela Sharon Ackermanová a publikovala ji v knize Odpočinek a vítězství: Výkon šampionů. Podle jejího návodu se dá naučit rychle a bez potíží usínat už za necelých šest týdnů tréninku. Ti, co ji úspěšně ovládnou, dokáží bez potíží usínat i po vypití kávy či za hluku nebo světla. Tato metoda také skvěle funguje pro ty, komu činí potíže spánek v sedě, ale kvůli práci často cestují přes noc v autobuse, vlaku či letadle.

Jak na to?

Nejde skutečně o žádné zázračné tipy. Je však nezbytné naučit se je praktikovat přesně a podle instrukcí, jedině tak budou skutečně funkční.

  • Lehněte si nebo zaujměte jinou pohodlnou polohu. Soustřeďte se na uvolnění celého těla, včetně mimiky obličeje.
  • Svou pozornost zaměřte na ramena a vědomě uvolňujte napětí, které v nich cítíte. Ruce nechte volně klesnout podél těla, představte si, jako by k vám ani nepatřily.
  • Zhluboka se nadechněte a vydechněte, abyste se zbavili napětí na hrudi.
  • Následně se zaměřte na dolní polovinu těla. Uvolněte nohy, pak stehna a lýtka a nakonec chodidla.
  • Postupujte systematicky a ujistěte se, že dochází ke skutečnému uvolnění. Pokud vám do hlavy neustále skáčou jiné myšlenky, zastavte se a začněte znovu od začátku.
  • Dýchejte a vyplavujte napětí z celého těla. V mysli se přeneste na místo, kde se cítíte dobře a pohodlně.

Během těchto 10 vteřin byste měli usnout, pokud se to nepodaří, postup opakujte. I kdyby to trvalo déle, je to stále nejjistější metoda, jak co nejdříve usnout. Nečekejte, že vše bude fungovat na poprvé. Metoda vyžaduje trénink, ale každé zklidnění vás pomalu, ale jistě přiblíží spánku.

Spánek do jedné minuty

Předchozí metoda ale zdaleka není jedinou. Existují i mnohé další postupy, takže pokud na vás tato nezabírá, zkuste následující postup. Slibuje sice usnutí „až“ do dvou minut, ale to je jistě stále lepší než zírat dvě hodiny do stropu. Tato metoda je opět založená na kontrole dýchání a zklidnění svalů.

Spojuje meditaci a vizualizaci, proto bývá hodnocena jako obecně nejefektivnější. Nehodí se však pro jedince, kteří trpí dýchacími obtížemi jako je astma nebo CHOPN.

Jak na to?

  • Špičku jazyka opřete o horní patro za přední zuby a celou dobu držte jazyk na tomto místě.
  • Rty nechte pootevřené a hlasitě vydechujte.
  • Poté ústa zavřete a tiše se nadechněte nosem, přičemž v duchu počítejte do 4.
  • Následně na 7 sekund zadržte dech a poté opět pootevřenými ústy vydechujte po dobu osmi sekund.
  • Takto vypadá jeden cyklus, který byste pro úspěch měli opakovat celkem třikrát. Myslete jen na své dýchání a představujte si, jak váš dech odchází z těla a jak čerstvý vzduch opět proudí do plic a okysličuje váš organismus.

Metoda paradoxu

Pokud žádná z výše uvedených metod nezabírá, zkuste své tělo oklamat. Vědci zjistili, že překvapivě funguje metoda paradoxního záměru. Ta pracuje s tím, že lidé, kteří si v hlavě pořád opakují, že potřebují usnout, jsou čím dál nervóznější, a to celou situaci komplikuje. Pokud svou hlavu přesvědčíte o faktu, že potřebujete zůstat vzhůru, zbavíte se tohoto stresu, a usnete daleko rychleji. Schválně zkuste, zda to na vás funguje.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button