Roztoči jsou i u vás doma. Dají se vymýtit a zatočit s alergií?
Když jsme venku, v hromadných dopravních prostředcích nebo v práci, dáváme si velký pozor na to, abychom si myli ruce a máme obavu, že bychom se mohli snadno nakazit chřipkou nebo jakoukoliv jinou nebezpečnou chorobu. Často si ale ani neuvědomuje, že nebezpečí může čekat i za dveřmi našich domovů.
Řeč je o roztočích – malých zvířátkách, které způsobují alergie. I když je náš život s roztoči do značné míry normální (vždyť nás také doprovázejí minimálně od doby, kdy byly vynalezeny textilie), někteří lidé jsou citliví na jejich alergeny. Způsobují astma, ekzémy i věčnou rýmu. Roztoči domácí dovedou zkrátka s lidským zdravím pořádně zamávat. Jaké jsou nejčastější projevy alergie a jak mít doma roztočů co nejméně?
Co jsou roztoči?
Roztoče určitě alespoň z vyprávění znáte, ale nikdy jste je neviděli. A dost možná si ani nedovedete představit, jak vypadají, a že se možná právě prohánějí po vašem bytě. Roztoči, kteří vyvolávají různé alergie, jsou malí živočichové s osmi nohama, kteří nejraději žijí v teplých, vlhkých a temných místech. Ideálním obydlím je pro ně vaše postel. Množí se ale také v kobercích, čalouněném nábytku, záclonách, předložkách a všech možných druzích textilií. Přežijí prakticky všude, a je proto obtížné se jich zbavit. Běžný úklid na ně nestačí. A způsobují relativně závažné zdravotní problémy, které rozhodně není radno podceňovat.
Pořádný úklid nestačí
Mezi časté mýty o roztočích patří tvrzení, že pokud často utíráte prach, luxujete a měníte ložní prádlo, nemají u vás doma roztoči šanci. Ve skutečnosti to ale bohužel neplatí. Ať už uklízíte jak diví, nebo na to trochu kašlete, roztoče doma nejspíš mít budete. Alergeny roztočů jsou obsaženy v jejich exkrementech, slinách a tělesné schránce. Ty kontaminují prostředí, v němž se roztoči živí kožním odpadem lidského těla a dalším biologickým odpadem. Účinnou pomocí ale mohou být hypoalergenní lůžkoviny, jejich pravidelné praní při teplotě 60 stupňů Celsia a intenzivní větrání místností.
Alergie se nesmí podcenit
Mezi další projevy alergie na roztoče patří záněty dutin a průdušek, slzení a zarudlé oči, problémy se spánkem, ale především stojí často za vznikem astmatu, který významně ovlivňuje kvalitu života. Proto v žádném případě nelze říci, že lze alergii na roztoče ignorovat nebo ji považovat za nevýznamný problém. Alergie na roztoče je obecně považována za preastmatický stav. Proto by člověk neměl příznaky alergie na roztoče podceňovat. Je důležité v případě podezření kontaktovat odborníka. Pokud se stav začne řešit včas, je daleko menší šance možných komplikací. Pokud tedy delší dobu pokašláváte, nemůžete se zbavit rýmy nebo se vám někde na těle objevila divná vyrážka, nepodceňujte to a vydejte se na alergologii.
Alergie se můžete zbavit
Jedna matrace může obsahovat až 1,5 milionu roztočů, se kterými každou noc sdílíte lože. Přestože jsou v boji proti nim účinná hlavně režimová opatření,jako je pravidelné větrání, snížení vlhkosti vzduchu v ložnici a vhodné praní lůžkovin, není pravda, že by se alergie nedala léčit. Základem je ale vědět, že alergii máte a začít hledat řešení.
Je na vás, zda chcete příznaky alergie jen potlačit, nebo svou alergii významně snížit.. V prvním případě jde o symptomatickou léčbu, kdy stačí koupit nějaká běžně prodejná antihistaminika, jako jsou nosní spreje či oční kapky. Ve druhém případě jde o takzvanou alergenovou imunoterapii, která se podává většinou injekčně. Tato léčba je většinou rozvržená do tří až pěti let. V případě roztočové alergenové imunoterapie se jedná buď o injekční formu, kdy injekce jsou v určitých přesně daných intervalech aplikovány pacientovi v alergologické ambulanci, nebo o léčbu ve formě tablet, které se užívají jednou denně. S pomocí tohoto postupu se dá alergii skutečně výrazně omezit, až jsou příznaky skoro neznatelné a nijak vás neomezují.