Dům a zahradaRady a tipy

Do myčky jenom nádobí? Ale vůbec ne, můžete tam dát třeba boty a řadu dalších věcí

Máte doma myčku? A k čemu ji používáte? Možná si klepete na čelo s tím, co je to za otázku? To je přece jasné, ne? Prostě ji využíváte na mytí nádobí. Jenže to je vlastně velmi zúžené vidění, díky myčce si můžete usnadnit i řadu dalších domácích činností.

Vše z plastu nebo ze skla

Začít můžete prakticky kdekoliv, třeba u stropu. Zaprášené lustry udělají pokoj temnějším a méně útulným. Prach, který z nich padá, navíc může znečistit už uklizenou podlahu a také jej vdechujete, což vůbec není zdravé. Proto je nutné udržovat lustry v čistém stavu. Opatrně sundejte skleněná stínidla a položte je do horního košíku myčky. Je-li tam ještě místo, můžete sundat i stínidla z lampiček. Použijte program s nízkou teplotou a myčku normálně pusťte. Uvidíte, jak budou světla zase zářit. Je jasné, že do myčky nepatří látková stínidla nebo jiné materiály, které by mohla voda a teplo poškodit. Se sklem si ale poradí velmi snadno.

A jdeme uklízet dál. Do myčky můžete úplně s klidem umístit různé plastové boxy, které v kuchyni používáte. Třeba odkládací boxy na mycí prostředky, šuplíčky z lednice, příborník, různé krabičky a organizéry. Do myčky můžete také vyskládat jednotlivé police z lednice, jen vždy počkejte, až se ohřejí na pokojovou teplotu, aby sklo nepopraskalo. Bez obav můžete v myčce umýt skleněný talíř z mikrovlnky, kořenky, různé sklenice na skladování potravin. Anebo třeba prostírání na stůl, pokud je plastové samozřejmě.

Nejen nádobí

Tušíte, kde v kuchyni máte nejvíce špíny? Možná v okolí odpadkového koše? To určitě taky, ale líheň špíny a bakterií je i vaše digestoř. Dobrá zpráva je, že tukový filtr, na kterém uvízne nejhorší mastnota, můžete umýt v myčce. Tukový filtr má podobu kovové kazety připomínající hustou mřížku a dá se snadno vyndat. Do myčky ho můžete strčit klidně jednou za dva měsíce. Anebo klidně i častěji v závislosti na tom, jak často vaříte.

Čistý obývák i dětský pokoj

Ale z kuchyně se přesuňme dále do jiných částí bytu. S myčkou uděláte spoustu parády i v obýváku nebo dětském pokoji. Co třeba různé svícínky a skleněné dekorace z poliček. Na nízkou teplotu můžete umýt i skleněné rámečky na fotky, dózičky a vázičky. V dětském pokoji se zaměřte na vše plastové, třeba kalíšky na tužky, plastové pořadače a krabičky na drobnosti a šup s nimi do myčky. Přidat můžete i veškeré plastové hračky, tedy ty, které se bojíte nacpat do pračky. Vždy používejte jemný mycí program na nízkou teplotu. Věci to perfektně vyčistí, ale zároveň se nemusíte bát, že by jim horká teplota uškodila.

Koupelna jako ze škatulky

Úklid se musí řešit také v koupelně. Prach, vlasy, vodní kámen a různé nánosy mýdla a dalších mycích prostředků jsou největší výzvy, s nimiž se v koupelně potýkáme. Koupelnové vybavení ale také můžete vyčistit v myčce na nádobí. Začít můžete miskou na mýdlo, kelímkem na kartáčky či skleněnými poličkami. Velká práce je s čištěním kartáčů, hřebenů a vlasových skřipců. Tak i tuhle činnost si můžete ode dneška odpustit a jednotlivé pomůcky na vlasy bez obav „vyperte“ v myčce.

Boty bez špíny

V neposlední řadě vás určitě překvapí, že do myčky mohou přijít i boty.  Můžete do ní strčit všechny boty, které se nerozpadnou v dešti. Jde především o gumové boty, jako jsou holínky, žabky a crocsy. Samozřejmě tam nedávejte boty, které jsou z kůže nebo jiných choulostivých materiálů.

Jak je tedy zřejmé, myčku můžete v domácnosti využít k řadě úklidových činností. Ušetříte čas i peníze, a hlavně vaše nervy. Navíc tento užitečný spotřebič využijete skutečně na maximum.

Štítky

Podobné články

Jeden komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button