Ženy pozor – revma vám hrozí více než mužům. Poznejte jeho příznaky a začněte s léčbou včas
Bolí vás klouby? To může postihnout úplně každého, bez ohledu na věk. Většinou se ale jedná o následek úrazu, vyčerpání nebo přetížení. Pokud vás ale klouby bolí pořád, je něco v nepořádku. Revmatoidní artritida, lidově revma, je zánětlivé onemocnění kloubů. Přestože by se mohlo zdát, že postihuje především starší lidi, není to tak úplně pravda. Tímto nepříjemným onemocněním prý trpí až celé jedno procento populace a výjimku netvoří ani mladí lidé a děti.
Důležité je také vědět to, že pokud jste žena, jste ohrožená až třikrát více než muži. Ano, právě ženy trpí tímto onemocněním statisticky daleko častěji. Mezi příčiny patří narušená imunita, geny i životní styl. Jak sami tušíte, s některými faktory se dá bojovat, ale například geny jen stěží ošidíte.
O co se vlastně jedná? Jde o autoimunitní onemocnění postihující synoviální tekutinu, což je kloubní maz, který vyplňuje kloubní pouzdra. Nevratně narušuje jak chrupavky, tak i klouby, a postihuje i další části těla. Jak sami asi tušíte, je to dlouhodobý proces, který je ale doprovázen nepříjemnou bolestí a v pokročilejších fázích může onemocnění velmi významně komplikovat běžný život.
Další problém tkví v tom, že takto nemocní mají kvůli rozšiřujícímu se zánětu v těle vyšší sklony k vysokému tlaku, infarktu a plicním chorobám. Nejde tedy jen o klouby, ale ohrožený je doslova celý organismus. Bohužel je toto onemocnění do jisté míry dědičné, ale dá se ovlivnit i životním stylem. Nejhorším spouštěčem je podle všeho kouření. Jak poznáte, že artritida hrozí i vám?
Bolest
Jasným znakem je bolest – ale ne tak ledajaká. Pacienta vždy bolí více kloubů, nikoliv pouze jeden. Objevují se i otoky, horkost a snížená funkčnost – lidé kvůli bolestem někdy nejsou schopni ani základních úkonů, zánět může dokonce zdeformovat klouby. Postupem času se bolest i další projevy zhoršují.
Ztuhlost, která nemizí
Zvlášť pokud už máte své nejlepší roky za sebou, může vás po ránu postihovat typická ztuhlost kloubů. Většinou ale během několika hodin zmizí. Jestliže ale přetrvává celý den, je třeba začít uvažovat i nad artritidou. Problémy se mohou projevit na malých kloubech rukou, ale i na kyčlích, kolenou či ramenech – a také na páteři.
Potíže s očima
Málokdo ví, že revma zasahuje i oči. Nemocní mívají nedostatek slz, pocit suchých očí nebo přítomnosti cizího tělesa. Obvykle je nutné zavést umělé slzy a další prostředky ke zvlhčování očí. Dalším problémem může být skleritida, zánět bělma. Mezi příznaky patří zarudnutí, silná bolest a slzení a zvýšená citlivost na světlo. Příznaky je nutné urgentně řešit, jelikož může časem dojít k vážnému a trvalému poškození oka.
Chudokrevnost
Jste bledí, bez energie a je vám pořád zima? Je možná čas zajít na krevní testy. Lékař vám může odhalit chudokrevnost, která bývá považována za jeden z doprovodných znaků revma. Postihuje přibližně dvacet procent nemocných. Řeší se opět nasazením různých léků.
Kožní problémy
Našli jste si v okolí kloubů malé uzlíčky nebo bulky? Jedná se o tzv. revmatoidní uzly, které se většinou objevují až v pozdějších fázích onemocnění. Obvykle bolí na pohmat a mohou si jich snadno všimnout i další lidé.
Léčba
Léčba je bohužel náročná a hlavně nikdy neslaví úplný úspěch. To znamená, že revma nejde zcela vyléčit, pouze se dají zmírnit příznaky a zpomalit postup nemoci. Léčba se skládá z režimových opatření, jako je klid nebo pobyt v lázních, fyzikální léčba – například aplikace laseru, léky a chirurgická léčba. Někomu ke zmírnění bolestí pomůže rehabilitace, jinému laser a ve vážnějším případě je nutné přistoupit k náhradě kloubu.