Rady a tipyZdraví

Na podzim si dopřejte sezónní potraviny. Dodají vám potřebné vitamíny k posílení imunity

Podzim je v plném proudu a je načase začít myslet i na vaši imunitu. Ta totiž může s prvním deště a sychravým počasím vzít velmi rychle za své. Zvlášť tehdy, když není úplně snadné se dobře obléknout a odhadnout, jaké vás přes den čeká počasí.

Jak tedy pracovat s vaší imunitou ještě teď, když je v pořádku a dokáže vás ochránit před viry a bakteriemi, aby taková zůstala i po celý podzim a zimu? Na následující období se potřebujete vyzbrojit energií a vitaminy, neboť vaše imunita bude opět vystavena těžkým zkouškám. Co si tedy s sebou vzít do boje? Ideální je začít u svého jídelníčku. I když by možná mnoho lidí napadlo, že nejlépe pomohou doplňky stravy a podobné preparáty, opak je pravdou. Potřebné vitamíny a minerály získáte právě z vyvážené a zdravé stravy. Jaké podzimní plodiny vám dodají vše, co potřebujete?

Jablka

Je čas sklizně a ve velkém se češou jablka, ale i další chutné druhy ovoce. Nejíst na podzim lokální čerstvá voňavá jablka je snad hřích! V první řadě obsahují značné množství vlákniny, která je takovým kartáčem pro váš trávicí trakt. A i když to možná netušíte, právě trávicí trakt je pro naši imunitu vůbec tím nejzásadnějším místem, kde se odehrává spousta důležitých procesů. Ve střevech sídlí až 70 % imunitních buněk. Z jablek navíc dostanete do těla vitamin C, ale i další výživné látky. Navíc je to levné a snadno dostupné ovoce, které se dá konzumovat na stovky způsobů. Můžete si dopřát jablka čerstvá, ale není problém je také rozmixovat, usušit či zavařit a najednou je můžete využít v celé řadě jídel. Přidejte k nim ještě špetku skořice a dostanete se rovnou do sedmého nebe!

Dýně

Dýně patří mezi nejtypičtější podzimní potraviny. Když už nic jiného, dýni byste si v sezónně měli rozhodně dopřát. Podobně jako jablka obsahuje velké množství vlákniny, řadu vitaminů a hlavně vodu. V dýni je minimum sacharidů, proteinů a skoro žádné tuky. Obsahuje až 90 % vody, takže je vhodná i pro ty, kteří si hlídají štíhlou linii. Dýně také působí jako jemné projímadlo, takže pokud máte nějaké problémy s vyprazdňováním, sáhněte raději po dýni než po projímadle z lékárny. Obsahuje i betakaroten, který patří k účinným antioxidantům, které vám pomáhají zbavit se volných radikálů v těle. Co takhle dát si vydatnou porci dýňové polévky, která vás navíc dokonale zahřeje? Nebo si upéct dýňový koláč k odpolednímu kafíčku? Co může být lepší?

Zázvor

Kdo by neznal zázvor? Jedni jej milují, druzí nenávidí. Pravdou ale stále zůstává, že mezi potraviny existuje málo takových, které dokáží tak spolehlivě porazit nastupující nachlazení jako právě zázvor. Čím pálivější zázvor je, tím obsahuje více gingerolu, jenž má na tělo mimořádně příznivé účinky. Má také silné dezinfekční účinky. Dokáže účinně prohřívat organismus a ulevuje dokonce i při žaludečních nevolnostech. Co tedy můžete udělat pro své zdraví se zázvorem? Ideální je zázvorový čaj. Jeho příprava je rychlá, a navíc vás příjemně zahřeje. Snažte se používat vždy čerstvý zázvor, je daleko lepší než ten sušený. Uplatní se ale i v řadě receptů jako je třeba chutný štiplavý salát.

Kysané zelí

Jak už jsem říkali, imunita sídlí ve střevech a právě tam jí může kysané zelí účinně pomoci. Nejcennější složkou kyselého zelí je kyselina mléčná, která pomáhá při trávení a obnovuje poškozenou střevní sliznici. Jeho další složkou jsou probiotické bakterie a celulóza, což přispívá k průchodnosti střev. Nezanedbatelným benefitem je také vysoký obsah vitamínu C nebo kyselina listová. Kysané zelí si můžete snadno dopřát jako přílohu k masu namísto brambor či rýže. Nebo jej přidejte do salátu, který dochutíte ještě trochou křenu, který má na zdraví také skvělé účinky.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button