Vši můžou potkat i vás. Takto se jich zbavíte v pohodlí domova
Je to téma, o kterém se příliš nemluví. A pokud někoho vši postihnou, cítí se většinou velmi trapně a snaží se svůj problém co možná nejvíce ututlat. Vši totiž často odkazují na nedostatečnou hygienu, ale neplatí to tak vždycky. Někdy si stačí v obchodě vyzkoušet klobouk, který před vámi měl někdo nakažený, a neštěstí je na světě. A to ani nemluvíme o epidemii, která často vzniká mezi dětmi v mateřských nebo základních školách. Stačí, aby vši přineslo jedno dítě, a už zítra je mají všechny.
Pokud vás vši potkají, není to důvod k panice ani k pocitům trapnosti. Postavte se k problému čelem a urychleně jej řešte, abyste zabránili dalšímu šíření. Nejedná se sice o závažný zdravotní problém, který by vás mohl skutečně ohrozit, ale je nutné jej řešit, aby se tyto breberky nerozšiřovaly dále. Navíc to svědění, které je s výskytem vší spojené, je velice nepříjemné a určitě se ho budete chtít zbavit co nejrychleji.
Co jsou vši?
Vši jsou malý bezkřídlý hmyz, který se velice rád usazuje ve vlasech. Zde klade svá vajíčka a dále se rozmnožuje. Způsobuje významné svědění pokožky, které nás nutí si postižená místa škrábat, a tím se může celá situace ještě zhoršit. Rozedřená kůže se může zanítit a hrozí komplikace.
Vši se nejčastěji vyskytují u malých dětí v předškolním a školním věku, ale nevyhýbají se někdy ani dospělým. Parazitují na těle svého hostitele a živí se jeho krví. Existuje tedy nebezpečí, že mohou přenášet infekční choroby z člověka na člověka. Tyto případy jsou méně vzácné a napadení vešmi většinou nemá závažnější následky.
Příznaky
Jak poznáte, že máte vši? Většinou velmi snadno. Nejčastějších projevem je neustálé svědění a škrábání ve vlasech. Při důkladném prohlédnutí vlasů také objevíte malé pohybující se vešky a možná najdete i jejich vajíčka – hnidy. Jakmile bezpečně určíte, že jde o vši, je načase situaci urychleně řešit. Především je nutné informovat každého, kdo s infikovaným člověkem přišel do blízkého styku. Typicky se jedná o všechny děti ve stejném školním zařízením, kam je potřeba výskyt vší nahlásit, aby všichni rodiče dětem hlavy zkontrolovali.
Domácí léčba
Pokud je situace opravdu vážná, je lepší zajít s tímto problémem za lékařem. To se týká zejména případů, kdy je pokožka hlavy zasažena infekcí, je krvavá a zanícená a vši se ve vlasech významně rozmnožily. V opačném případě ale není nutné panikařit, a spíše zvolte některou z domácích léčebných metod, které většinou zaberou bez potíží.
Mandlový nebo olivový olej
Mezi oblíbené způsoby léčby patří použití mandlového nebo olivového oleje. Olej vši dusí a struktura oleje jim navíc zabraňuje pohybovat se po vlasech rychle a efektivně. Vši, které se neudusily, se tedy dříve nebo později vyčerpají a samy zemřou. Použití je snadné. Stačí nanést trochu oleje přímo do vlasů nebo na hřeben a pečlivě olej zapracovat do vlasů i do pokožky hlavy. Ideální je rozdělit vlasy na menší sekce, aby se olej dostal skutečně všude. Olej nechte působit asi 15 minut a poté jej smyjte s pomocí speciálního šamponu proti vším.
Petrolej
Naše babičky řešily nákazu vší s pomocí petroleje. I dnes na něj nedá řada lidí dopustit. Je to sice trochu agresivní řešení, které může být i kvůli podrážděné pokožce bolestivé, ale prý funguje skvěle. Petrolej je nutné nanést do vlasů podobně jako bylo zmíněno v předchozím případě. Nechte jej ale působit přes celu noc a smývejte až ráno. Na vlasy si tedy na noc nasaďte koupací čepici nebo podobnou ochranu, abyste si nezničili polštář.
Tea tree olej
Podobně dobře by měl fungovat i tea tree olej. Ten totiž přirozeně funguje jako odpuzovač hmyzu, a to nejen vší. Používá se i jako repelent proti komárům nebo klíšťatům. Ideální je přidat lžíci tea tree olejíčku do šamponu, který používáte, a umýt si s touto směsí vlasy alespoň dvakrát po sobě. Na závěr můžete ještě do vlasů nanést samotný olejíček, vlasy zabalit do ručníku a nechat půl hodiny působit. Poté opět důkladně vymyjte.