Silnější menstruace než obvykle? Důvody mohou být prosté i vážné
Každá žena, která už má několik let pravidelné menstruace za sebou, asi dobře dokáže říci, kdy něco není tak, jak má být. Dobře ví, jak její menstruace normálně probíhá, jak je silná a jaké má běžně potíže. A když se něco jednou změní, rozhodně to ihned pozná.
Nejčastější změnou bývá právě síla menstruace. Najednou použijete daleko více vložek či tamponů než obvykle a prostě okamžitě víte, že to není tak, jak to bývá běžně. Je to důvod k obavám? Je s vámi něco v nepořádku? Odpověď není bohužel snadná. Může se jednat o velice prostou příčinu, ale i o náznak vážnějších potíží. Tyto důvody však často za silnější menstruací stojí a pokud je to váš problém, zkuste zjistit, zda se to může týkat právě vás.
Antikoncepce
Berete antikoncepci? A nezměnila jste nedávno typ nebo nezapomněla jste na pravidelné dávkování? Vysadila jste antikoncepci? Právě to může být příčinou vašeho silnějšího krvácení. Používání hormonální antikoncepce v těle nastavuje zcela nepřirozený režim, který sice funguje jako hodinky, ale ve chvíli, kdy se nedostaví očekávaná dávka hormonů v přesně určený čas, může se objevit problém.
Někdy je na vině jen přejití z jednoho typu antikoncepce na jiný a tělo se s tímto takto vypořádává. Pokud jste navíc začala brát antikoncepci čerstvě, je dost pravděpodobné, že takto teď bude vaše menstruace vypadat. Ženy, které ji berou, obvykle krvácejí více.
Perimenopauza
Jedná se o fázi několika měsíců předtím, než se dostaví samotná menopauza. Pokud se tedy pohybujete ve věku, kdy již menopauzu očekáváte, je možné, že vám takto tělo dává najevo, že je již blízko. Silnější menstruace je v tomto období zcela běžná.
Pamatujte také na to, že menopauza nemusí být nutně jen záležitostí žen po padesátce. Každá žena je jiná a jinak funguje i její cyklus. Některé ženy mají menopauzu klidně i okolo 35. nebo 40. roku života.
Nitroděložní tělísko
Nitroděložní tělísko stále patří mezi používané metody antikoncepce, ačkoliv dnes již méně časté. Po implantaci tělíska se tě typicky dostavuje celá řada potíží včetně silného krvácení. Není to nic nestandardního a váš lékař by vás na to měl upozornit. Po čase by se však vše mělo vrátit do normálu. Vyčkejte tedy několik měsíců a pokud nedojde ke zlepšení, raději zajděte za lékařem.
Léky na ředění krve
Může být mnoho různých důvodů, proč vám lékař předepíše léky na srážlivost krve. Třeba typicky po úraze nebo operaci. Tyto léky oslabují přirozené procesy v krvi, které krev „zahušťují“. Proto při menstruačním krvácení může snadno dojít k větším ztrátám krve, než je obvyklé. Lékaři u žen o této komplikaci samozřejmě vědí a nejedná se o nic, co by vás mělo ohrožovat na životě. Můžete se nicméně cítit malátnější a unavenější než obvykle.
Infekce
Silné krvácení je typickým projevem sexuálně přenosných infekcí. Pokud jste měla v poslední době nechráněný sex, je na místě nechat se vyšetřit na přítomnost sexuálně přenosných chorob.
Nechceme vás děsit, nehovoříme zde o AIDS, ale třeba o takových chorobách jako je chlamydie nebo kapavka. Stále jsou to nicméně dost vážné nemoci, které je nutné přeléčit. Proto při jakémkoliv podezření ihned zajděte za lékařem a hlavně se vyhněte nechráněnému sexu, abyste infekci dále nešířily.
Děložní myomy
Tyto nezhoubné, ale velmi časté nádory postihují až 40 % žen nad čtyřicet let. Neohrožují vás přímo na životě, ale je potřeba je včas odhalit a léčit. některé z nich se sice vytvoří a zase zmizí samy a ani nepoznáte, že jste je měly, ale je lepé mít se na pozoru. A to zvlášť tehdy, pokud máte ještě v plánu děti. Pak je potřeba dbát na zdraví vaší dělohy obzvlášť.