Dům a zahradaRady a tipy

14 úklidových zlozvyků, kterým se v novém roce vyhněte! Ušetříte čas i energii na věci, které vás baví

Asi není mnoho z nás, které by úklid přímo bavil. Mnohdy se pak snažíme najít „kličky“, které ale mohou vést ke špatným návykům při úklidu. Například vyhýbání se hloubkovému čištění oblastí vašeho domova může vést ke zhoršování hromadění mýdlových usazenin, bakterií a dalších hrůz, které mohou poškodit povrchy, lůžkoviny, vodovodní potrubí, a dokonce i vaše spotřebiče.

Je načase začít tyto návyky odstraňovat, abyste se rychleji dostali k čistšímu domovu. Začněte tím, že si každý týden vyberete jeden nebo dva návyky, které změníte, a brzy budete na cestě k čistšímu domovu – což vám ponechá více volného času na věci, které vás baví.

Hromadění nepořádku v papírech

Zmenšete tu horu papírů, která se všude hromadí. I přes online vyúčtování a bankovnictví se stále ve schránce a na stolku u dveří hromadí časopisy, noviny, školní dokumenty, účtenky a další. Jak toto řešit? Určete místo poblíž vchodu pro veškerou poštu, periodika a papírové formuláře. Jednou týdně je roztřiďte a skartujte (skartovačku mějte poblíž). Důležité dokumenty, jako jsou daňové účtenky, ihned založte a pořiďte digitální fotografie nebo zarámujte speciální umělecká díla dětí. Zbavte se časopisů tím, že je darujete školám a domovům důchodců.

Mokré ručníky a sprchové závěsy

Méně času strávíte v koupelně drhnutím plísní z povrchů, když se vypořádáte s mokrými, sprchovými závěsy a ručníky. Nezapomeňte po sprchování nechat na obou stranách sprchového závěsu několik centimetrů volného prostoru, aby zde mohl cirkulovat vzduch a pomohl i jeho vysychání. Co se týče vlhkých ručníků na podlaze, ty dodají koupelně zápach plísně a přilákají škůdce, jako jsou mravenci a stříbrné rybičky. Mokré ručníky nechte uschnout, abyste je mohli znovu použít a odložili jejich praní.

Používání příliš velkého množství čisticích prostředků

Používejte čisticí prostředek v množství doporučeném výrobcem, protože použití příliš velkého množství čisticího prostředku se může vymstít. Když použijete příliš mnoho přípravku, hrozí také, že zbytky zůstanou aktivní a budou se dostávat do kontaktu s jinými čisticími prostředky a vytvářet nebezpečné výpary.

Čištění špinavými nástroji

Po každém použití své náčiní důkladně očistěte. Špinavé nástroje logicky přináší špatné výsledky. Například vaše oblečení bude zapáchat, pokud pračka zapáchá kvůli nahromaděným bakteriím ve zbytcích pracího prostředku. Váš vysavač nebude dobře fungovat, pokud bude sáček plný nebo filtr zanesený prachem. Vaše podlahy zůstanou špinavé, pokud používáte znečištěný mop nebo houbu.

Nechávání špinavého nádobí v umyvadle

Naučte všechny členy domácnosti, aby nádobí buď dávali do myčky, nebo ho ihned umyli. Ponechání špinavého nádobí ve dřezu je dokonalou živnou půdou pro bakterie a výhrou pro hladový hmyz. 

Nošení venkovní obuvi v domácnosti

Při vstupu do domu si sundejte boty. Ušetříte si tak hodiny vysávání a udržíte bakterie a mikroby mimo obytné prostory. Zajistěte lavičku nebo židli pro snadnější zouvání bot a mějte poblíž odkládací místo na mokré nebo zablácené boty.

Nesprávné skladování čisticích prostředků

Shromážděte úklidové prostředky pro každou oblast domácnosti a správně je uložte v její blízkosti. Například úklidové prostředky schovejte do koše pod umyvadlem v každé koupelně a všechny prací prostředky bezpečně uložte v prádelně. Nebudete tak trávit čas hledáním vhodných čisticích prostředků a nástrojů. Lahve z čirého skla mohou na poličce vypadat hezky, ale nejsou vhodné pro všechny výrobky. Některé, jako například peroxid vodíku nebo chlorové bělidlo, ztrácejí svou účinnost, když jsou vystaveny slunečnímu záření. Jiné, včetně rozpouštědel, jako je alkohol nebo aceton, jsou hořlavé, takže je třeba je uchovávat v těsně uzavřených nádobách mimo dosah tepla a světla.

Hromadění potravin v lednici

Pokud víte, že vaše rodina nebude jíst zbytky jídla, okamžitě je vyhoďte. Nesprávně uskladněné potraviny podporují růst plísní a bakterií (a zápachu) a úklid lednice se tak stává mnohem náročnějším úkolem, než je nutné.

Nechávání neustlaných postelí

Postele stelte každý den, protože i když je zbytek ložnice úhledný a čistý, zmačkaná postel působí neuspořádaně. Stlaní postele každé ráno je zvyk, který podpoří udržování pořádku ve zbytku místnosti (a možná i v celém domě). Zjednodušte si tento úkol výběrem neokázalých lůžkovin. Postel s jednoduchou přikrývkou a povlaky na polštáře se snadno ustele.

Příliš brzké stírání čisticích prostředků

Nechte čisticí prostředek působit tak, že ho necháte na povrchu působit po přiměřenou dobu. Většina čisticích prostředků nepůsobí okamžitě a potřebuje určitý čas, aby se složky mohly rozložit a odstranit nečistoty. Věnujte 30 sekund čtení návodu, abyste se vyhnuli 30 minutám drhnutí navíc nebo opakování úkolu.

Používání drsných čisticích prostředků

Vždy používejte co nejšetrnější čisticí prostředky, které jsou potřebné k dosažení výsledků. Pokud čisticí prostředek odře povrchové úpravy nebo vytvoří nebezpečí pro vaše domácí mazlíčky či rodinu, může napáchat více škody než užitku. Dobrým příkladem je chlorové bělidlo. Je sice dobrým dezinfekčním prostředkem, ale není dobrým odstraňovačem špíny a nečistot a jeho výpary mohou být toxické. Někdy může být pro čištění a dezinfekci některých povrchů účinnější prosté napařování.

Utírání prachu po vysávání

Před vysáváním utřete prach. Místnost by se měla uklízet shora dolů, aby prach dopadl na podlahu a mohl být zameten nebo vysát. Než se tedy pustíte do úklidu podlahy, vždy se ujistěte, že jste uklidili vše nad ní, abyste si pak neničili dobře odvedenou práci.

Míchání různých čisticích prostředků

Při nesprávném míchání čisticích prostředků mohou vznikat nebezpečné chemické plyny nebo se mohou zrušit jejich čisticí vlastnosti. K čisticím prostředkům přistupujte vždy s opatrností. Některým kombinacím je třeba se zcela vyhnout, například chlorovému bělidlu s téměř čímkoli jiným. Opatrní musíte být i při použití octa s jiným čisticím prostředkem – dokonce i jedlá soda a ocet ztratí po několika sekundách kombinace svou sílu.

Nedokončení úkolů

Soustřeďte se na úklidový úkol, i kdyby to mělo být jen 15 minut, abyste nenechali práci z poloviny hotovou. Přerušování práce je normální, ale snažte se vyhnout přestávkám, dokud úkol nedokončíte.

ZDROJ: https://www.thespruce.com/bad-cleaning-habits-4158122
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Pixabay: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/vzor-struktura-cisteni-drevena-podlaha-48889/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button