Spolupráce

Zorientujte se v novém zákonu o pojištění koloběžek a malých vozidel. Kdy a jaké pojištění zvolit?

Jezdíte na koloběžce? A je to koloběžka elektrická? Pak byste měli zbystřit, neboť je možné, že s novým zákonem o pojištění odpovědnosti z provozu vozidel, který vstupuje v platnost v příštím roce, se budete muset poohlédnout i po povinném ručení. Jaké změny nový zákon pro majitele elektrických koloběžek přináší? A kdo všechno si bude muset nově svá elektrická vozítka pojistit?

Zákonné pojištění nejen pro elektrokoloběžky

Nově se pojištění vozidla (ve formě tzv. povinného ručení) bude vztahovat i na majitele některých elektrických koloběžek, a to v případě, že jejich maximální rychlost přesahuje 25 km/h, nebo pokud jejich maximální hmotnost překračuje 25 kg a maximální rychlost je vyšší než 14 km/h.

Nová povinnost sjednat si povinné ručení ovšem neplatí pouze pro městské a terénní koloběžky ale též pro další drobná elektrická vozidla, jako jsou:

  • jednokolky,
  • dvoukolky,
  • tříkolky,
  • segwaye,
  • elektrické skateboardy.

Výjimky z povinného pojištění vozidel

Legislativa o povinném ručení nově stanoví, že povinnost sjednat si zákonné pojištění mají ta vozidla, u nichž motor (v tomto případě elektrický) je hlavním zdrojem pohybu. Díky tomu tak přináší výjimku například pro elektrokola, neboť v tomto případě je elektromotor pouze druhotným (pomocným) zdrojem, který doprovází klasické šlapání.

Mezi výjimkami ze zákona najdeme rovněž tzv. nesilniční vozidla – například elektrické invalidní vozíky.

Bez povinného ručení se v určitých případech obejdou třeba i majitelé elektrických zahradních traktorů, pokud se s nimi pohybují výhradně na soukromém pozemku. Při jízdě po veřejné komunikaci se už ale žádné výjimky nedočkají.

Jak elektrokoloběžku pojistit a kolik to bude stát?

Elektrokoloběžky a drobná vozidla sice nemají registrační značku, přesto budou – pokud spadají do některé z výše uvedených kategorií – povinné ručení potřebovat. Myslete také na to, že podle nového zákona připadne povinnost sjednání zákonného pojištění skutečnému provozovateli vozidla.

S ohledem na to, že se jedná o zcela novou kategorii pojistných produktů, přicházejí pojišťovny postupně s nabídkami vhodného pojištění. Standardně nabídnou balíček povinného ručení a asistenčních služeb, který poskytne komplexní ochranu pro vaše elektro-jízdy.

Cena pojištění se bude pohybovat v obdobných cenových relacích jako pojistky pro malé motorky. Třeba u Kooperativy tak ročně zaplatíte pouze pár sto korun.

Od roku 2024 u sebe při jízdě už nebudete muset mít ani tzv. zelenou kartu, která dříve sloužila jako doklad o pojištění: policie si při případné kontrole platnost vašeho povinného ručení snadno ověří přes digitální centrální evidenci u České kanceláře pojistitelů.

Zdroj náhledové fotografie: Shutterstock.com

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button