Vyplatí se pořídit mobilní dům a dostanete na něj vůbec hypotéku?
Uvažujete o pořízení mobilního domu? Je to možná dobrý nápad, ale jen pokud tušíte, do čeho jdete. Tato varianta se může zdát jako relativně levné a chytré řešení, ale než se pustíte do nákupu, vyplatí se o tématu něco zjistit. Máte třeba promyšleno, zda koupíte nový nebo použitý? A víte, kam jej všude můžete umístit a zda vám na něj dá nějaká banka hypotéku?
Ceny dnešního bydlení šplhají nahoru a mnoho lidí si není jistých, jak tento problém řešit. Je nutné sypat cizím lidem horentní sumy na nájmu nebo se dá najít nějaké lepší řešení? Je jasné, že za několik milionů si dnes málokdo může vlastní dům či byt pořídit. Ale částka okolo půl milionu už se našetřit dá – a za tu částku se už dá pořídit mobilní dům. Samozřejmě to touto investicí nekončí – je nutné ještě pořídit pozemek, napojení na energetické sítě a kanalizaci a mnoho dalších věcí – přesto se na první pohled může zdát mobilní bydlení jako řešení.
Mobilní domy skutečně mohou nabízet plnohodnotné bydlení pro jednotlivce i rodiny. Cena, za kterou je můžete pořídit, je výrazně nižší než cena klasického bytu či rodinného domu, ale plusem je i rychlost a jednoduchost, se kterou můžete bydlet. Přesto se do cesty může postavit řada překážek, na které je třeba být připravení. Určitě se ale informujte, abyste se nenechali zmýlit mnoha mýty, které okolo mobilních domů panují.
Co je vlastně mobilní dům?
Jedná se obvykle o budovu, která má dřevěnou konstrukci na ocelovém příhradovém rámu, dále obsahuje také manipulační podvozek s jednou až třemi nápravami a přípojným zařízením. Má kola, ale neznamená to, že by se počítalo s jeho pravidelnou přepravou – spíše slouží k jednorázovému snadnému přesunu tam, kde bude mobilní domek stát. Určitě si to tedy nepředstavujte jako jakýsi karavan, se kterým budete brouzdat Evropou.
Podobně i jako klasické bydlení, mobilní domy mají také různé velikosti od 2+KK do 4+KK. Menší mobilní domy jsou určeny pro jednotlivce či dvojice, větší samozřejmě pro větší rodiny. Mobilní dům má také v porovnání s tím klasickým nižší životnost, na druhou stranu se dá poté, co doslouží, dobře zrecyklovat.
K čemu se hodí?
Při výběru mobilního domu je nutný zohlednit účel, na který jej chcete použít. Dá se totiž pořídit jako sezónní bydlení, tedy jako chatu a chalupu, nebo také jako trvalé bydlení. S jejich využíváním souvisí i cena: sezónní domy, tudíž ty levnější, nebývají zateplené. U celoročních se bez dobré izolace neobejdete, ta je vůbec tím nejdůležitějším, na co se zaměřit. Pokud máte možnost, poptejte se po zkušenostech ostatních lidí – reálná zkušenost je skutečně neocenitelná. Pokud budete kupovat nový moderní mobilní dům, lze se spolehnout na to, že obvykle dnes už má trojskla i kvalitní izolaci, která zajistí minimální tepelné ztráty, a jsou nízkonenergetické.
„Ze sekáče“ nebo zcela nový?
Záleží na tom, co od domu čekáte. Nabídka použitých mobilních domů zahrnuje obvykle domy z Velké Británie nebo třeba Holandska, kde má tento typ ubytování větší tradici. Vybavení samozřejmě bývá často použité a technologie někdy zastaralé. Ceny však mohou být příznivé a jako chata nebo přechodné letní bydlení nemusí být takový dům špatnou volbou. Někteří z prodejců navíc nabízejí i úpravy nebo renovace domů. Než se však pustíte do koupě použitého domu, nechte si jej prohlédnout nějakým odborníkem a také si nechte nacenit případné opravy. U nových mobilních domů si pečlivě prostudujte dokumentaci k domu a ujistěte se zejména o tom, jak dobře je domek zateplen a izolován.
A co financování?
Dříve nebylo možné získat na mobilní dům hypotéku, ale v současnosti je situace již trochu jiná. Můžete tedy mít nejen hypotéku neúčelovou, ale i hypotéku klasickou. Každá z bank má poněkud jiné podmínky, takže je třeba si možnosti ověřit, ale situace rozhodně není neřešitelná, i když nemáte na dům našetřeno.
Kam jej umístit?
Pro umístění je zcela zásadní především to, jakou plní funkci. Je rozdíl, zda jej používáte jako skladiště nebo v něm chcete bydlet. Podle toho je pak nutné získat od stavebního úřadu příslušná povolení a splnit veškerá kritéria určená vyhláškami. Není to tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát, a to že máte vlastní pozemek, rozhodně není jediné kritérium.
Základní podmínkou pak je, že musí být umístěn na pozemku, který je v územním plánu označen jako vhodný k bydlení, jeho energetická náročnost musí být max. C a musí splňovat podmínky požární bezpečnosti, hygieny a životního prostředí, mechanické odolnosti a stability. Podmínek je však více a je vhodné se s nimi přesně seznámit.
ZDROJ: https://www.ceskestavby.cz/clanky/prednosti-a-stinne-stranky-mobilnich-domu-urcenych-k-trvalemu-bydleni-27754.html
https://www.wikipedia.org
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Melike Benli: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/priroda-zena-pole-stojici-12329506/