Umíte správně zacházet s domácími čisticími prostředky? Většina lidí podceňuje vlastní bezpečnost
Úklidové prostředky obsahují nebezpečné chemikálie. Řada z nás si to ani neuvědomuje, protože jsou přece běžně prodejné v obchodech a vy sami je doma skladujete možná na místech, kde k nim mohou mít přístup nejen děti, ale třeba také domácí mazlíčci. Skladování chemikálií má však svá přesně daná pravidla a ta se rozhodně nevyplatí podceňovat. Není vhodné mít to doma vždy co nejjednodušší a tyto prostředky mít co nejvíce po ruce. Možná si neuvědomujeme, že tím ohrožujeme zdraví naše i našich nejbližších.
Bezpečnost musí být na prvním místě
Skladování chemikálií v domácnosti se často poměrně zásadně podceňuje. Jsou sice všeobecně považovány za škodlivé, ale jen málokdo si uvědomuje, co všechno dokážou natropit a jak mohou být nebezpečné. V běžné domácnosti se často vyskytují tyto druhy chemikálií:
- žíraviny – jde o látky, které dokážou narušit povrch některých materiálů, včetně lidské kůže
- hořlaviny – látky, které velmi snadno začnou hořet, pokud se dostanou do kontaktu s ohněm nebo silně rozpálenou plochou
- reaktivní látky – dokážou velmi snadno explodovat nebo jinak reagovat. Také jsou nebezpečné tím, že tvoří toxické plyny, když se smíchají s jinými látkami
- toxické látky – při nesprávním použitím mohou způsobit otravu lidí i zvířat
Skoro jisté je, že každý z nás může mít doma i několik desítek potencionálně nebezpečných chemických látek, které běžně používá. Všechny by měly být správně a bezpečně skladovány, ale faktem je, že se to příliš neděje. Často jsou na dosah dětí nebo jsou jen ledabyle postaveny vedle umyvadla. Poradíme vám, jak tyto nebezpečné návyky změnit a naučit se chemikálie skladovat vhodně.
Začněte už během nákupu
Ještě před nákupem se vyplatí důkladně si pročíst štítek kupovaného produktu. Na etiketě obvykle najdete návod na to, jak můžete tento přípravek používat, o jaký typ chemické látky jde, jak ji správně skladovat, a také informaci o ochranných pomůckách, které byste měli používat.
Které chemikálie jsou doma nejčastěji?
Mnoho nebezpečných chemikálií používáme dennodenně. Tím spíše nám nepřipadají nebezpečné a zacházíme s nimi dost neopatrně. Jde třeba o bělidlo, prášky do pračky nebo do myčky, prostředky na mytí nádobí, čističe trouby, čističe odtoků, přípravky na hubení plevele, hnojiva pro pokojové rostliny a další.
Děti ani zvířata k nim nesmí mít přístup
To je základní pravidlo, které by se mělo dodržovat naprosto vždy, ale bohužel bývá zanedbáváno snad nejčastěji. Chemikálie jsou ve většině domácností uloženy ve skříni pod dřezem nebo v koupelně. Tyto skříňky se přitom dají velmi snadno otevřít, což je nebezpečné.
Zkuste jejich umístění změnit a vyberte místo, kde je sucho a temno a je také dobře větrné. Skříň by měla být ideálně ve výšce vašich očí, tedy mimo dosah zvídavých dětí i domácích mazlíčků. Ujistěte se také, že jsou všechny uzávěry dobře uzavřeny. A samozřejmě vůbec nejbezpečnější je, pokud takovou skříň zajistíte i na zámek.
Vždy, když s chemikáliemi manipulujete, ujistěte se, že láhve a jiné nádoby neprosakují nebo nejsou nějak poškozené. Rozhodně je neskladujte poblíž potravin nebo potravinářských výrobků, ani nikde kolem nádobí nebo pomůcek na přípravu pokrmů.
Chemikálie by také měly být dobře chráněny před slunečním zářením. Na slunci se mohou stát nepoužitelnými. Proto se nevyplácí dělat si velké zásoby, které budete spotřebovávat roky. Určitě bychom totiž tyto výrobky neměli používat po datu expirace. Vždy je potřeba vše skladovat v originálních obalech, aby nikdy nemohlo dojít k záměně.
Jak bezpečně chemikálie zlikvidovat?
Domácí chemikálie by se rozhodně neměly vylévat do odtoků umyvadel, ani do záchodu. Stejně tak by plné lahve neměly přijít do koše. Na jejich obalech obvykle najdete i informaci o tom, jak by se měly likvidovat. Některé chemické prostředky je vhodné odevzdat na speciálním sběrném místě.
ZDROJ: https://houseblisscleaning.com/how-to-store-chemicals-safely-at-home/
ZDROJ obrázku: Pexels