Toaleta v rámci koupelny či mimo ní? Obojí řešení má své plusy i minusy
Podle aktuálních průzkumů má většina Čechů doma oddělenou toaletu od koupelny. Pravdou ale je, že současné trendy velí tyto dvě místnosti spojovat v jednu, takže moderní byty a domy se často staví již s tímto rozvržením. Jak je to tedy lepší?
Zda mít toaletu v koupelně, nebo odděleně je otázka, která rozděluje společnost na dva tábory. Oba pohledy na věc mají samozřejmě svá pro a proti. Při rozhodování, které zvolit, jde především o vaše osobní preference a o režim celé domácnosti. Důležité je nicméně i to, co vám dovoluje podlahová plocha, se kterou disponujete a jaké je rozložení dalších místností.
Jaké jsou normy?
Pokud se jedná o menší rekonstrukci, která nezasahuje do nosných částí domu či bytu, nebudete potřebovat žádné povolení, ale pokud se bavíme třeba o bourání bytového jádra nebo o zásah do příček, pak bude nutné požádat si o povolení stavebního úřadu.
A platí i určitá pravidla ohledně toho, zda můžete nebo nemůžete mít toaletu přímo v koupelně. Existují totiž tři velikostní skupiny bytů. Malý (pro jednu až dvě osoby, s minimálně jednou obytnou místností a velikostí alespoň 16 m²), střední (pro tři až čtyři osoby, s minimálně dvěma obytnými místnostmi a rozlohou nad 34 m²) a velký (pro pět a více obyvatel, s minimálně třemi obytnými místnostmi a minimální plochou 52 m²). Do malých bytů se může instalovat společná toaleta, ve větších pak již musí být odděleně, případně by dokonce měly být toalety dvě.
Samostatná toaleta
Největší výhodou samostatné toalety je soukromí a klid, který poskytuje. Lépe se také dodržují hygienické standardy. Potíže bývají někdy jen z kvalitním větráním, ale dnešní vzduchotechnika to již dokáže zařídit. Za největší nevýhodu se dají považovat prostorové nároky. Před toaletou by mělo být minimálně 75 cm volného prostoru a z každé strany záchodové mísy alespoň 30 cm ke stěně. Otázkou je také to, zda do ní můžete umístit i menší umyvadlo na mytí rukou, jelikož pro mnoho lidí může být nekomfortní mířit po použití záchodu ještě do koupelny umýt si ruce.
Toaleta v rámci koupelny
Pro mnoho lidí se koupelna spojená se záchodem jeví jako ryze praktické řešení, kterým ještě ušetříte místo. Nabízí také lepší provzdušnění místnosti a snadnější úklid. Větší prostor kolem toalety a lepší přístup k ní ocení především starší lidé a osoby s pohybovým omezením.
Jenže praxe někdy bývá trochu jiná. Jde především o početnější domácnosti, které se musí spokojit s jedinou toaletou. Když se do toho například přidá to, že většina členů rodiny ráno odchází z domu v podobný čas, může se u koupelny vytvořit nepříjemná fronta. Pro mnoho lidí je také nevyhovující zápach a riziko šířících se bakterií. Obojí má ale poměrně snadné řešení. Toaletu lze i v koupelně alespoň zčásti oddělit a při dodržování správných hygienických návyků (tedy především zavírání víka toalety při splachování) a pravidelném větrání se nemusíte šíření bakterií nijak obávat.
Nejvíce soukromí vám poskytne třeba vybudování příčky. Ta nezabere mnoho prostoru a nejedná se o příliš nákladný prvek. Cenově dostupnější je pak zástěna, která ale už nepůsobí tak esteticky a je také méně efektivní. Pro mnoho lidí nicméně stále přetrvává trochu nepříjemný pocit ztráty soukromí, kterému se nejde zcela vyhnout. Někomu to nevadí a mnoho rodin praktikuje i to, že „na malou“ si klidně odskočí, i když si někdo vedle nich zrovna čistí zuby. Ne pro každého je ale takový systém komfortní a přijatelný. Jednoduše každá domácnost se musí nad výběrem poctivě zamyslet a počítat také s tím, že mohou přibývat noví členové rodiny apod. Ve většině případů si ale na jakékoliv řešení postupně zvyknete a nebude vám činit potíže.