Sbírat dešťovku můžete i na balkoně. Využijete ji na zalévání, úklid i praní
Letošní deštivé jaro doslova svádělo k zachytávání dešťové vody. Ta se bude v létě, během parných dní hodit výborně na zalévání zahrady, ale třeba i na další užitkové práce jako je mytí auta. Je to výhodné nejen pro vás, ale i pro přírodu. Pro rostliny je tou nejpřirozenější zálivkou, ale i v domácnosti najde své využití třeba při úklidu. Není přece potřeba plýtvat pitnou vodou na mytí podlah. Pokud ji budete používat i na praní, můžete se těšit na to, že vaši pračku ochrání před vodním kamenem. Navíc ji můžete snadno sbírat, i když nemáte zahradu – stačí mít balkon nebo terasu. Prozradíme vám, jak na to.
Výhody dešťové vody
Dešťová voda má celou řadu výhod. Je přirozeně měkká, neobsahuje chlor, soli či minerály a také není zbavena dusičnanů a jiných potřebných látek. Má ideální pH a teplotu odpovídající venkovnímu prostředí, takže pro zdraví a vitalitu rostlin byste stěží hledali něco lepšího.
Dešťovka pomůže ušetřit peníze a využít se dá velmi dobře nejen na zahradě, ale i v domácnosti. Hodí se například na splachování toalety, mytí auta, při úklidu a na praní prádla.
Na zahradu se hodí barely a sudy
Nejsnadnějším způsobem sběru dešťové vody jsou sudy a barely. Vhodný sud by měl být především pevný, ničím nepoškozený a postavený na co nejrovnějším povrchu. Bohužel v takovém prostředí, navíc na slunci, se voda poměrně rychle kazí a nezachovává si svou kvalitu. Vodu do něj nejsnáze svedete pomocí okapu a pokud k sudu připojíte ještě kohoutek nebo hadici, můžete vodu snadno odčerpávat a rychle zužitkovat.
Jak prodloužit trvanlivost
Velikost nádoby by měla záviset především na tom, kolik vody reálně spotřebujete. Aby se tolik nekazila, neměla by zůstat příliš dlouho nehybná. Je tedy dobré ji pravidelně odčerpávat a doplňovat novou. To nejde vždy snadno ovlivnit, protože dešti poručit neumíme, ale je zbytečné pořizovat si příliš velkou nádrž a vodu v ní hromadit.
Jak využít dešťovku v domácnosti
Pro využití dešťové vody v domácnosti je důležité myslet na pár věcí. Na odchyt se nehodí měděné okapy nebo není ideální sbírat vodu z asfaltové či eternitové střešní krytiny. Tyto materiály ji totiž mohou kontaminovat. Dobrou volbou je nainstalovat na okap filtr, nádobu udržovat zakrytou víkem a ideálně ji umístit pod zem.
Pokud chcete vodu využít pouze na vytírání podlahy nebo běžný úklid, vystačíte si s běžným sběrem do sudu, jestli ji ale budete chtít využít i na splachování či praní, je třeba zajistit její přívod do domu a oddělit ho od rozvodu pitné vody. To už je trochu náročnější projekt, který vyžaduje odborné znalosti.
Zabojujte proti vodnímu kameni
Proč zvážit použití dešťové vody i na praní? Především proto, že je měkká, nevytváří vodní kámen a mnohem méně zanáší spotřebič i potrubí. Také se v ní snadněji rozpouští prací prášek, a tím se snižuje jeho spotřeba. Ideální je použít tuto vodu zejména v pračkách s oddělenými přípojkami ke dvěma různým zdrojům vody, které si umí zvolit, jakou vodu v jednotlivých fázích praní využijí a pitnou vodu použijí až při posledním máchání.
Sbírejte i na balkoně
I pokud máte pouze balkon, nemusíte se sběru dešťové vody vzdát. Výborně ji můžete využít nejen v domácnosti, ale také na zalévání pokojovek nebo bylinek. Jak na to? Nejjednodušší je přichytit okap na balkon nad vámi a vodu nechat stéct do kanystru na vašem balkoně. Je dobré, pokud bude kanystr neprůhledný a dobře chráněný před sluncem, nečistotami a komáry. Vodu zužitkujte co nejdříve, aby se nekazila.
ZDROJ: https://www.gardeningknowhow.com/garden-how-to/watering/collecting-rainwater.htm