Chcete zhubnout? Pak nahraďte nějaké hlavní jídlo salátem a je to! Nebo ne? Lidé, kteří se snaží jíst zdravěji, často konzumují spousty zeleniny, protože se domnívají, že jim to pomůže zhubnout nebo si udržet váhu. Jenže takový salát může být často kaloricky daleko náročnější, než běžné hlavní jídlo. Jak je to možné a kde děláme chyby?
Problém spočívá samozřejmě v tom, že zřídka se salát skládá čistě jen ze zeleniny. Naopak je zcela obvyklé, že obsahuje maso, sýr, zálivku, pečivo a další přísady. Jenže právě ty dokážou ze zdánlivě zdravého pokrmu vykouzlit něco, co vašemu zdravému životnímu stylu moc nepřidá.
Pokud chcete konzumovat nízkokalorický zdravý salát, vyhněte se následujícím přísadám. I přesto, že zelenině často dodávají chuť a doladí salát k dokonalosti, vaší postavě nesvědčí. Přednost dejte raději potravinám, které mají dostatek bílkovin, ale málo tuku a sacharidů. K salátu si namísto těchto surovin dejte nasucho opečená kuřecí prsa, tofu, nebo třeba kousek balkánského sýra.
Slanina
Asi není třeba říkat, že slanina je kalorická bomba. Pokud ji ale jíme v salátu, možná se mnozí z nás domnívají, že se její kalorická hodnota jaksi záhadně ztratí a rozpustí v zelenině. Není to ale samozřejmě pravda. Slanina přidaná do salátu může zvýšit jeho kalorický obsah až o 400 kalorií (1674 kJ) a o 30 gramů tuku. O kolik si na kaloriích přidáte samozřejmě závisí na tom, kolik slaniny v salátu bude. Sice vás takový salát více zasytí, ale slanina do zdravého jídelníčku nepatří. Pokud vám chybí slaná chuť, vsaďte raději na obyčejnou sůl nebo balkánský sýr.
Krutonky
Málokterý salát se podává v Česku bez pečiva nebo alespoň krutonů. Jsme jednoduše národ, který si to bez tohoto zdroje sacharidů neumí představit. Krutony sice možná dobře chutnají, ale nejsou nejvhodnější, pokud se snažíme jíst zdravě a nízkokaloricky. Když si je do salátu nedáte, ušetříte minimálně 260 kJ. Pokud už se bez nich skutečně neobejdete, vyberte si alespoň zdravější způsob jejich přípravy. Můžete si třeba připravit krutony z celozrnného pečiva v troubě na sucho. Obecně ale platí, že do salátu patří spíše další zdroje bílkovin než sacharidů. Díky bílkovinám snížíte glykemický index salátu a budete se déle cítit sytě.
Smažené
Není výjimkou, že je rádoby zdravý salát na jídelním lístku doplněný něčím smaženým. Snad aby to pro zákazníka zvýšilo atraktivitu pokrmu? Můžeme se jen dohadovat. Jenže ať už usmažíte jakoukoliv surovinu, z původně zdravé potraviny se rázem stane potravina nevhodná a nezdravá. Smažená jídla jsou plná tuku a kalorií navíc, a to i když je smažíte na zdravých olejích. Smaženým součástem salátu se tedy vždy vyhněte, žádný přidaný benefit vám nepřinesou.
Salátové dresinky
I když svou salátovou misku naplníte zdravými a výživnými přísadami, snadno dietní pokrm zničíte salátovou zálivkou. V podstatě všechny kupované zálivky a dresinky, které jsou z majonézy nebo oleje, jsou pro dietní stravování nevhodné. Takové zálivky bývají nejen dost tučné, ale také slané a kořeněné, což vašemu zdraví také nesvědčí. Pozor si dejte i na odtučněné varianty, které sice možná nemají tolik tuku, ale mají naopak dost cukru, který kompenzuje takto ztracenou chuť.
Namísto toho si raději připravte domácí zálivku, například lehkou vinaigrette, kdy smícháte půl lžíce olivového oleje s 2 lžícemi vinného octa, lžičkou dijonské hořčice, osolíte a opepříte.
Tučné sýry
Ani sýry nejsou vždy vhodnou volbou. Záleží především na tom, jaký druh sýru si do salátu přidáte. Například oblíbený čedar nabízí cenné bílkoviny a vápník, ale má taky hodně tuků. Většina lidí také neumí odhadnout vhodné množství a v salátu je často více sýra než samotné zeleniny. Vhodné sýry při dietě jsou mozzarella, cottage sýr nebo balkánský sýr. Pečlivě ale čtěte etikety a braňte se hlavně příliš zpracovaným a nekvalitním produktům.