Proměňte svou zahradu v rozkvetlou louku. Usnadníte si práci a prospějete přírodě
Pokud máte zahradu, jistě velkou část z ní tvoří obyčejný trávník. Kdysi bylo velkým trendem vypěstovat si dokonale zelený a souměrný pažit, který byl bez jakýchkoliv vad na kráse. Péče o takový trávník je však mimořádně náročná a dnes už také víme, že to není ani moc ekologické a udržitelné řešení. Daleko lepší je proměnit váš trávník v nádherně rozkvetlou louku. Koneckonců zalahodí oku nejen vám, ale lépe poslouží také přírodě. Jak na to?
Taková zahrada, která je plná kvetoucích rostlin, nabízí skvělé útočiště a potravu pro včely, čmeláky nebo různé druhy motýlů. Díky květinkám vaše zahrada ožije a bude skutečnou a užitečnou součástí svého okolí. Kvůli hmyzu se budou v okolí zahrady zdržovat také ptáčci, kteří dodají odpočinku na zahradě ještě zcela jinou atmosféru. Navíc i vám jistě udělá radost koberec rozkvetlé louky.
V současné době mnoho lidí ustupuje od nudných a neživých anglických trávníků a do svých zahrad se snaží vracet život a rozmanitost. Pokud si nejste jisti, nemusíte v louku proměnit hned celou svou zahradu – můžete na to jít postupně. Pozemek je třeba možné rozdělit na dvě části a nechat kvést jen jednu polovinu, zatímco na druhé si můžete udržovat hladký a dokonalý zelený trávník.
Vraťte zahradě život a rozmanitost
Trávník v lučním stylu je ekologičtější, protože nepotřebuje zalévat a v podstatě se jeho údržbě není třeba nijak věnovat. Příroda se o něj postará víceméně sama. Není nutné jej také pravidelně sekat a nabízí domov spoustě živých organismů, jako jsou motýli, hmyz a brouci. Na takovou zahradu se vám budou hodit klasické typy lučních květin jako jsou kopretiny, čičorky, mateřídoušky, sedmikrásky, zvonky, hvozdíky, lnice, řebříčky, silenky, řeřišnice, máky a další luční květiny. K tomu můžete přidat okrasní traviny a máte zaručenou velmi hezkou luční zahrádku. Než se však dočkáte pěkně rozkvetlé louky, budete muset počkat nejméně rok, záleží na zvoleném způsobu výsevu.
Příprava půdy
Proměnit zahradu v rozkvetlou louku je snadné, ale přeci jen trochu musíte tušit, jak na to. Než se pustíte do výsevu travních i květinových semen, je nutné dobře připravit půdu. Rozkvetlé louky je možné založit i na pozemcích, kde je půda chudá na živiny, dokonce platí, že čím chudší, tím je pro louku lepší. Zem je ale vždy třeba řádně zrýt, zbavit všech zbytků rostlin a velkých kamenů a dobře ji uhrabat. Poté zeminu urovnejte a počkejte asi dva týdny, zda se na místě objeví nějaké plevele, které by bylo nutné případně odstranit. Poté navrstvěte čerstvou drnovku – těžkou, tmavou zeminu s drobtovitou strukturou, zemitou vůní a vysokou absorpční schopností.
Vysíváme
Pak přijde čas na setí. Semena můžeme vysévat v období od dubna do června, ale je to možné také na podzim. To je lepší zejména v případě, že půda je suchá a písčitá.
Semena lze koupit v různých travních směsích, které jsou dopředu připravené a zahradník s nimi nemá žádnou práci. Jen si vyberete vhodnou luční směs dle vašich představ a požadavků. Takové luční směsi obvykle obsahují několik desítek druhů semen různých květin a trav, takže výsledný trávník bude pestrý a bude kvést většinu měsíců v roce. Ve směsi obvykle najdete také jedlé rostliny, byliny a koření. Směsi volte i podle druhu půdy, její vlhkosti a úrovně oslunění.
Přírodní metoda
Takový trávník je samozřejmě možné založit také přírodní cestou. Můžete třeba využít seno sklizené na loukách v okolí, které by nejlépe mělo být sklizeno v různých termínech. Takto sesbírané seno poté rozprostřete na připravenou půdu a semena z něj mají šanci vypadnout přímo do připravené půdy. Tahle metoda je levná, ale nemusí být příliš úspěšná, protože semena se nemusí ujmout.
Další možností je také si semena sami nasbírat a přímo do vašeho trávníku je přenést. Vyplatí se tak postupovat zejména tehdy, kdy nějaký vzrostlý základ trávníku na zahradě už máte a trávu a květiny chcete mít různorodější. Ve stávajícím trávníku vykopnete drn a do hlíny vysejete nasbíraná semena.
Jak o trávník pečovat?
Vlastně skoro vůbec. Jedinou péči, kterou trávník lučního typu potřebuje, mu dopřejte ihned po vysazení. Tehdy je nutné mu dodat pravidelnou závlahu, aby se semena ujala. Jakmile se zadaří, není třeba žádná závlaha ani přihnojování. Trávník už se o sebe postará sám, což je jednou z mnoha jeho výhod.
Sečení louky by mělo probíhat pouze dvakrát za rok. Můžete použít sekačku, v takovém případě zvolte bubnovou, lištovou nebo strunovou sekačku, ale kosení je ekologičtější. Prospívá louce, ale také šetří živočichy, kteří v ní přebývají. Poprvé sečte po odkvětu většiny květin, tedy na přelomu června a července. Trávu nechte zhruba dva dny ležet, aby semena dozrála a mohla vypadnout. Poté ji přidejte do kompostu nebo využijte k mulčování.
Podruhé můžete sekat až na podzim, tedy v září či říjnu. Využijte tzv. mozaikového sekání, kdy nikdy neposečete celou louku naráz, ale dáte živočichům možnost se přesunout. Vzhledem k tomu, že sekání rozkvetlé louky je ideální jen dvakrát ročně, neproměňujte v ni celý trávník na vaší zahradě. Tam, kde často chodíte a kde chcete třeba dopřát i prostor pro děti, se vyplatí mít krátce stižený trávník.