Dům a zahradaRady a tipyZdraví

Plísně ohrožují vaše zdraví velmi nenápadně. Jejich trvalé odstranění neodkládejte

Plísně se mohou vyskytnout v každém bydlení, a to i když máte pocit, že u vás nepanuje žádná vyšší vlhkost, ani nic podobného. Bohužel bývají také pořádně odolné, a pokud se jich nezbavíte včas, zničí vám zařízení ve vaší domácnosti, ale především pak i vaše zdraví. Problémy přitom mohou začít velmi nenápadně. Potíže mohou vznikat například z páry, která se hromadí v bytě při vaření, praní či sprchování. Jak problémům předcházet a efektivně je řešit, když už se objeví?

Plísně jsou vlastně mikroskopické houby, které se rychle rozšiřují ve vlhkém prostředí. Daří se jim i ve velmi extrémních podmínkách při teplotách od -80 °C do +90 °C, a dokonce zvládají odolávat také agresivním chemickým prostředkům. Umí si totiž vůči nim po nějaké době vyvinout imunitu. Klíčové je tedy zjistit, proč se plíseň vytvořila, a odstranit ji vhodným prostředkem.

Nenechte si ničit zdraví

Plísně, které jsou dostatečně zralé, uvolňují do ovzduší mikročástečky – spóry, jež vdechujeme. A právě ty mohou způsobit velmi nepříjemné zdravotní problémy. Zejména u dětí mohou vést ke chronickým onemocněním dýchacích cest. Pokud se plíseň navíc dostane do kontaktu s pokožkou, může dojít také k onemocněním kůže. Typické bývají ekzémy či plísně, které se velmi obtížně léčí. Jak se plísním vyhnout?

Nejčastější příčinou vzniku plísní bývá nedostatek větrání a problémy již v samotné konstrukci stavby. Mezi klasické projevy patří mimo jiné opadávající omítka, ale i usazování vlhkosti pod okny či v rozích místnosti. I když vám teď asi neporadíme žádný převratný způsob, stále platí, že větrání je si nejúčinnější ochranou proti vzniku a šíření plísní.

Odborníci doporučují nechávat otevřené dveře mezi místnostmi, aby vzduch mohl v bytě volně proudit a vlhkost se snadněji rozředila. Pokud vidíte, že se prostory zapařují a rosí se okna, je na místě zakročit. Větrat by se mělo alespoň dvakrát za den alespoň na dobu patnácti minut. U plastových oken je možné využívat i přivětrávací systém, který umožňuje větrat i při zavřeném okně.

V některých vážnějších případech může pomoci zateplení domu či bytu zvenčí. Pomáhá řešit nejen zvýšení povrchové teploty, ale i problémy zatékání a snížení teplotního namáhání konstrukce. Jedná se však samozřejmě o poměrně finančně i konstrukčně náročnou aktivitu, která vyžaduje odbornou pomoc i plánování.

Sanace plísní by vždy měla být v rukách odborníků

Sanaci plísní si můžete objednat u specializované firmy, které nejenže určí druh plísní, ale umí také provést kompletní analýzu příčin vzniku plísně. Díky tomu získáte komplexní návrh řešení problému. Po sanaci postižených míst je třeba v první řadě udržovat prostor suchý, aby byla zaručena efektivita provedených opatření.

Na přípravky z drogerie se nedá dlouhodobě spoléhat

V současnosti existuje množství protiplísňových přípravků, které si můžete běžně pořídit v obchodě. Většinou je stačí jen nastříkat na stěnu a nechat působit. Na první pohled sice mohou fungovat, ale z dlouhodobého hlediska se vám většinou nepodaří zbavit se plísní nadobro. Obvykle působí jen krátkodobě, v řádu několika měsíců až půl roku. Mají dezinfekční a estetický účinek, který ale vede jen k tomu, že je zničena povrchová viditelná vrstva plísně, ale podhoubí je zachováno. Odtud vyroste plíseň velmi rychle znovu, proto je nutné ošetření postiženého místa neustále opakovat, ale brzy zjistíte, že přípravek už nefunguje, protože si plíseň vytvořila rezistenci.

Řešení neodkládejte

Je nutné zajistit totální a trvalou likvidaci plísně, jen tak můžete doma žít skutečně ve zdravém prostředí. Zlikvidujte plíseň do hloubky a ujistěte se, že zdivo zůstane trvale suché. Vymalujte zdi také barvou, na které plísně nerostou.

ZDROJ: https://www.cleanipedia.com/gb/floor-and-surface-cleaning/how-to-remove-mould-and-mildew-from-walls.html

ZDROJ obrázku: Pexels

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button