Pivo nebo víno? Zjistěte, co je zdravější a méně kalorické
Konečně jsou otevřené zahrádky restaurací a vy po dlouhé době můžete s přáteli vyrazit po práci na něco dobrého. Koneckonců teplé počasí nás k tomu vyloženě vybízí a opatření nám stejně zatím neumožňují dělat mnoho jiných věcí. Po více než dvou měsících se určitě už těšíte, že si dáte skleničku něčeho dobrého a asi tušíte, že nealko to zrovna nebude. Jenže jak vybírat alkohol, když zároveň chcete dbát o svou postavu a nechcete si zcela zruinovat vaše úsilí o zdravé stravování?
Většina lidí při běžném posezení s přáteli volí mezi dvěma možnými variantami – pivo nebo víno. Zatímco muži v drtivé většině sahají po vychlazeném půllitru piva, ženy nejspíš častěji dávají přednost vínu, i když jistě se najdou i dámy, které se v konzumaci piva nedají od mužů nijak zahanbit. Jak jste na tom vy? A víte, co který nápoj obsahuje a jaký má vliv na váš kalorický příjem?
Kolik mají kalorií?
Jestliže držíte dietu, je většinou alkohol zcela zakázaný. Pravdou totiž je, že alkohol představuje prázdné kalorie, které vám nedají vůbec nic navíc. Ovšem pokud si chcete alespoň občas uvolnit dietní režim a dopřát si něco „za odměnu“, pak je dobré vědět, jak si který nápoj stojí. Obecně lze říci, že jde-li o obsah kalorií, je na tom nejlépe bílé suché víno. Preferujete-li naopak sladká vína, pak je jisté, že se kalorické hodnota vyšplhá hodně vysoko.
Dvě deci suchého bílého by však vaše dietní úsilí neměly ohrozit, pokud si je samozřejmě dopřejete jen výjimečně. Pokud jde o pivo, záleží u něj na obsahu alkoholu. Jestliže sáhnete po desítce, v jedné třetince je asi 139 kalorií, v běžném malém pivě je asi 200 kalorií. Suché bílé víno má průměrně 65 kalorií a červené 70 kalorií, což, jak sami vidíte, je docela velký rozdíl. Navíc piva většinou vypijete daleké více.
Kalorie nejsou všechno
Jenže při konzumaci alkoholu nejde jen o kalorie. I když rozhodně nelze tvrdit, že by alkohol měl být zdravotně prospěšný, přesto se v pivu i vínu najdou nějaké zdravotní benefity, a i to by vám v rozhodování mohlo pomoci. Po zdravotní stránce už není ručička vah tak jednoznačná. Z většiny výzkumů se zdá, že pivo je nejspíš malinko zdravotně prospěšnější než víno. Obsahuje totiž velké množství vitamínů B a také vlákninu, která je velice prospěšná pro správné zažívání. Odborníci ale neodsuzují ani víno, byť se spíše přiklánějí k tomu, že zdravotní benefity má víno červené, tedy to kaloricky náročnější. V přiměřeném množství by vás právě červené víno mělo chránit před kardiovaskulárními chorobami.
Pijte s rozumem a ne nalačno
Argumenty pro a proti tedy znáte, teď se už jen správně rozhodnout. Většina žen doporučuje zvolit bílé suché víno nebo vinný střik. Víno totiž více vyhovuje jejich chuťovým pohárkům a také se pije pomaleji, takže jej za večer nevypijí tolik. Drink může být skvělým doplňkem k večeři. Bílé víno se hodí k rybě či salátu. Ženy by si měly dávat pozor zejména na sladké koktejly, které jsou vysoce kalorické, a navíc obsahují velké množství alkoholu, což často dle chuti není poznat. Večer tedy snadno může skončit dříve, než vůbec začal.
Je také vhodné při výběru zvážit to, že pivo na rozdíl od vína velmi rychle zvedá hladinu krevního cukru. Slinivka je pak silně stimulována k uvolnění inzulinu, což není pro naše tělo úplně žádoucí. Může to vést i k tomu, že po pivu budeme mít velmi rychle hlad a snáze podlehneme lákadlům jídelního lístku. Pokud už alkohol konzumujeme, je vždy dobré pít jej na plný žaludek. Zaprvé nás to tolik nepožene k objednání nezdravého pokrmu, a také to zajistí, že naše tělo zvládne alkohol dobře zpracovat a odbourat. A další den ráno budeme svěží a bez bolehlavu.