Dům a zahradaRady a tipy

Odhlučněte svůj domov: na co se zaměřit a jak eliminovat hluk bez stavebních úprav

Zvuková izolace je důležitým krokem při stavbě nebo rekonstrukci každého domu. Pomáhá zajistit, aby naše domovy byly klidnější, pohodlnější a uvolněnější. Zvuková izolace může také zvýšit produktivitu lidí pracujících z domova, protože blokuje nebo snižuje hlučné rušivé vlivy. Pokud tedy slyšíte, o čem si sousedé povídají a ruší vás klidně i to, když vedle zrovna perou, je načase se zamyslet nad tím, jak zvýšit zvukovou izolaci.

Jak zvuková izolace funguje

Pochopení toho, jak techniky zvukové izolace fungují, může být při jejich realizaci velmi užitečné. Zvuk je kmitání o různých frekvencích, které se šíří jako akustická vlna. Odhlučnění jakéhokoli prostoru zahrnuje přidání mezipovrchu, který tyto zvukové vlny buď odkloní, rozptýlí, nebo pohltí.

Aby povrch mohl zvuk odrážet, musí být velmi hustý. Pokud jste někdy byli uvnitř budovy z pískovce, všimli jste si, že hlasité venkovní zvuky odeznívají. Porovnejte to s hladinou hluku v domě s cihlovou dýhou vedle rušné silnice. Jediná vrstva cihel s dutým jádrem prostě nemůže dostatečně odvádět nebo pohlcovat zvuk.

Pískovcové bloky jsou sice účinné, ale samozřejmě nejsou nákladově efektivní. Jednodušší a cenově výhodnější technikou pohlcování zvuku je izolace. Ta zpomaluje a šíří nežádoucí zvukové vlny, čímž snižuje nebo eliminuje hluk.

Absorpce zvuku zahrnuje také snížení odrazu zvuku v místnosti. K odrazu dochází, když se zvukové vlny odrážejí od povrchů a vzniká ozvěna, která způsobuje, že místnost nebo prostor zní velmi prázdně. Takové prostředí umožňuje zvukům cestovat dále, aniž by se rozptýlily nebo ztratily svou intenzitu.

Kde je vhodné zvukově izolovat?

Při odhlučňování domu je třeba nejprve určit, odkud nežádoucí nebo nadměrný zvuk vychází. Může to být z vnějšího zdroje, jako jsou silnice a železniční tratě, nebo odněkud z vašeho domu. 

U vnějších zdrojů zjistěte, odkud zvuk vychází. Pokud zvuk vychází například z rušné silnice, můžete použít více metod zvukové izolace na čelní stěnu směřující k silnici a na ostatní oblasti využít izolaci nižšího rozsahu. Mějte však na paměti, že zvuk se stále může šířit prostorem, jako je například střešní dutina.

V případě hluku pocházejícího z interiéru je jednodušší a finančně výhodnější možností jednoduše izolovat hlučnější místnosti. Spíše než odhlučnění celého domu můžete vytvořit jednotlivé tiché prostory, například ložnice.

Jak odhlučnit stěny

O zvukové izolaci uvažujte jako o přidání dalších vrstev na stěny, které dovedou tlumit hluk. Běžná cihlová dýha nebo obložená stěna je tvořena řadou vrstev – zvenku cihlovým zdivem nebo obkladem, uprostřed izolační fólií a rámem a zevnitř sádrokartonem. Tyto vrstvy skutečně pomáhají snižovat hluk. Existuje však několik věcí, které můžete udělat, aby vaše stěny byly lépe odhlučněné. Patří mezi ně např:

Jak odhlučnit vnitřní obložení

Sádrokartonové desky jsou dnes ve většině domácností nejpoužívanějším materiálem pro vnitřní obložení stěn. Tyto sádrokartonové desky mají obvykle tloušťku 10 mm a poskytují minimální úroveň zvukové izolace. Mezi lepší možnosti patří např:

  • Akustické sádrokartonové desky. Pro kvalitní tlumení hluku použijte sádrokartonové desky, které byly navrženy pro tlumení hluku. Tyto desky mají sice stále tloušťku pouze 10 mm, ale jsou hustší. Práce s nimi je těžší a jsou dražší, ale poskytují kvalitní tlumení hluku na velké ploše.
  • Protipožární desky. Tyto desky nabízejí dramatické snížení přenosu zvuku. Jsou hustší a silnější, jejich tloušťka se pohybuje mezi 13 a 16 mm, a jsou ideální pro použití na stěnách směřujících k rušným komunikacím.

Jak odhlučnit okna

Jedním z největších zdrojů hluku jsou okna. Běžné okenní sklo je bohužel špatným izolantem. Zde je několik způsobů, jak je lépe odhlučnit: 

  • Při navrhování nebo rekonstrukci domu snižte počet nebo velikost oken, která směřují do hlučných oblastí, jako je hlavní silnice nebo sousední dům.
  • V místnostech, které přímo směřují do hlučných oblastí, zvolte okna s dvojitým zasklením. Dvojité zasklení zahrnuje dvě skleněné tabule se vzduchovou mezerou mezi nimi a je velmi účinné při snižování hluku.
  • Běžné okenní sklo má obvykle tloušťku tři až pět milimetrů. Poraďte se se svým sklenářem, zda by nebylo možné tuto tloušťku zvětšit, abyste snížili hluk.

Jak odhlučnit dveře

Dveře jsou skvělou příležitostí, jak blokovat hluk. Při výběru dveří si ověřte jejich akustické vlastnosti. Například typické dveře s dutým jádrem se na snížení přenosu hluku podílejí jen velmi málo. Výměna dveří do ložnice s dutým jádrem za dveře s plnými deskami může vést k vynikajícímu snížení přenosu hluku.

Zapomenuté úniky hluku

Hluk má nepříjemný zvyk hledat si cestu na různá místa. Důležitou součástí zvukové izolace vašeho domu je vyřešení všech prasklin a mezer ve stěnách, mezi deskami, kolem oken, rámů dveří, potrubí a větracích otvorů. To lze snadno provést pomocí těsnicích materiálů určených pro konkrétní oblasti.  Nezapomeňte také utěsnit mezery pod dveřmi. K tomu můžete použít vhodnou lištu proti průvanu nebo povětrnostním vlivům.

Snížení odraženého hluku

Vzhledem k tomu, že stále více majitelů domů dává přednost dřevěným podlahám před koberci, jsou domy stále hlučnější. V našich domovech a jejich okolí je také mnohem více věcí, které vytvářejí hluk – velké televizory, ozvučení domácích kin, herní konzole, myčky nádobí, pračky, reverzní klimatizační jednotky a bazénová čerpadla. Kromě kroků, které jsme uvedli výše, existuje několik dalších způsobů, jak snížit odražené zvuky pocházející z těchto zdrojů. Patří mezi ně:

  • Položení koberce v místnostech, které jsou hlučné, jako je například místnost s televizí. Volte hustší koberce, protože pomáhají lépe pohlcovat zvuk. Je na nich také pohodlnější sedět.
  • Používání podložek prémiové kvality pod koberce. Kvalitní podložka je silnější a hustší. Nejenže je mnohem příjemnější na chůzi, ale také účinně blokuje hluk. 
  • Instalace kvalitních závěsů. Nejlepší jsou ty, které plně blokují světlo, a tak zároveň zabraňují pronikání tepla a světla do interiéru. Každá z těchto možností bude účinná při minimalizaci odraženého hluku a snížení hluku pronikajícího do vašeho domova.
  • Zavěšení uměleckých děl na stěny, nejlépe látkových nebo plátěných. Ta sice ke snížení hladiny hluku příliš nepřispívají, ale mohou omezit zvuk odrážející se od jednoho povrchu k druhému. 

Hluk představuje závažný problém ve spoustě domácností. Mnohdy se ale dá najít řešení, které ani nezahrnuje stavební úpravy. Vyplatí se odhlučnění řešit, neboť mže výrazně zvýšit kvalitu vašeho života.

ZDROJ: https://indowwindows.com/resources/home-soundproofing
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Erik Mclean: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/bez-tvare-barevny-uvnitr-barva-6124239/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button