Nevěřte těmto mýtům o psech. I starého psa naučíte novým kouskům
Se psy má nějakou zkušenost většina z nás. Je to koneckonců nejoblíbenější domácí mazlíček a ať už chcete, nebo ne, stejně se se psy musíte na ulici každodenně potkávat. Pro řadu lidí bývá pes také plnohodnotný člen domácnosti, kterému chtějí dopřát to nejlepší. I proto si lidé předávají z generace na generaci řadu tipů a domněnek o tom, jak psi fungují, co znamená jejich chování a jak rozumět projevům jejich těla. Jenže mnohé z nich jsou pouhým mýtem, a mohou dokonce způsobit to, že budeme našemu psovi nevědomky škodit.
Jak je to tedy doopravdy? Věříte, že je suchý psí čenich známkou špatného zdraví nebo že jeden rok života psího je jako sedm let lidského? Možná budete překvapeni tím, jaká je realita.
Suchý čenich značí zdravotní problém
Mnoho majitelů psů věří, že psi by měli mít přirozeně mokrý čenich a že právě ten je známkou jejich dobrého zdraví a kondice. Když pak zjistí, že jejich miláček má čenich suchý a teplý, děsí se, co je za problém, a čatso spěchají k veterináři.
Ve skutečnosti studený a mokrý nos není zárukou toho, že je pes zdravý. Psi často mají nos suchý třeba když se probudí ze spánku – a je to úplně normální. Jako alarmující signál ho můžeme označit až v momentě, kdy se tak děje po dobu několika dnů, a ani to nemusí být vždy pravda.
I vlhký nos naopak nemusí být vždy ideální – může totiž naznačovat, že pes má rýmu a může být nastydlý. Proto se obecně doporučuje pozorovat spíše chování svého psa než stále kontrolovat jeho čumák. Ten toho o jeho kondici zase tolik neprozradí.
Starého psa novým kouskům nenaučíš
Všichni známe toto staré přísloví, které se často hodí i na lidi, nejen na zvířata. Je ale vůbec pravdivé? S přibývajícím věkem projevují pejsci menší zájem o učení, to je patrné na první pohled. Není ale pravda, že by se nové triky již nemohli naučit – jen to může vyžadovat více tréninku a trpělivosti.
I psa, který s vámi není od štěněte, dokážete naučit novým věcem nebo návykům, které jsou potřebné pro vaše společné soužití. Může to ale trvat déle, než pokud pracujete se štěnětem, klidně i několika měsíců. Jisté ale je, že není třeba rovnou házet flintu do žita. Při výcviku je dobré používat odměny a chválení, které psa motivují nejvíc. Pak už to půjde samo – chce to jen trpělivost a správnou metodu.
Černobílý obraz
Dalším rozšířeným mýtem je tvrzení, že psi vidí černobíle. Není to tak ale docela pravda. Psi totiž vnímají i několik dalších barev, byť je jisté, že jejich barevné spektrum není ani zdaleka tak bohaté jako má člověk.
Vnímají žlutou, modrou, žlutozelenou a šedou barvu. Nevidí však například červenou, zelenou nebo oranžovou. I psi mají fotoreceptory, které jsou v sítnici rozděleny do tyčinek a čípků. Psi sice vidí méně barev, ale neznamená to, že by měli obecně horší zrak. V sítnici oka psa najdeme více tyčinek, které jsou odpovědné za noční vidění a umožňují psům lépe vidět ve špatných světelných podmínkách. Proto nás psi v tomto ohledu stále snadno předčí.
Stárnou sedmkrát rychleji
Říká se, že jeden rok psa se rovná sedmi našim létům. Tento přepočet není ale nikterak přesný. Ukazuje totiž pouze orientační věk psa. Takto to určitě neplatí. Je totiž pravdou, že psi v různých obdobích života stárnou různě. Například první rok života lze přirovnat přibližně k období puberty, kdy je pes aktivní, nezastavitelný a také někdy pořádně zlobivý. Ve dvou letech můžeme psa považovat už za dospělého. Rozdíl ve stárnutí je také výrazně dán rasou a velikostí psa. Malá plemena se většinou dožívají vyššího věku, a proto není tento přepočet spolehlivý.
ZDROJ: https://www.nutrenaworld.com/blog/dog-myths-and-misconceptions
Zdroj obrázku: Pixabay