Není vejce jako vejce: Víte, že podle jeho velikosti poznáte i stáří slepice?
Snad už se konečně podařilo širokou veřejnou přesvědčit o tom, že vajíček se rozhodně není třeba obávat. Jejich obsah cholesterolu je v přiměřeném množství naprosto v pořádku, a naopak vás vejce mohou zásobit řadou důležitých vitamínů a minerálů. Nejsou však vejce jako vejce. Pokud nejsou čerstvá, můžete si zahrávat s nepříjemnými následky. Jak tedy poznat skutečně kvalitní a chutná vejce?
Vejce jsou složena z velkého množství vody, která je uložena zejména v bílku. Na složení sušiny se podílejí především bílkoviny a tuk. Tuky jsou prakticky výhradně soustředěny jen ve žloutku, takže pokud si skutečně přísně hlídáte váhu, je možné konzumovat vždy jen bílek. Obsah cukrů ve vejci je zcela minimální a pro lidské zdraví je v pořádku dopřát si s klidem 2–3 vejce denně.
Připravte si brýle
Pokud už váš zrak není nejostřejší, vezměte si s sebou na nákup vajec brýle, abyste si mohli pořádně prohlédnout kódy, které jsou na vejcích uvedeny. První číslo na vajíčku informuje, z jakého je chovu. Číslo 1 značí vejce od slepic chovaných ve volném výběhu, číslo 2 vejce z halového chovu, číslo 3 z klecového chovu a sympatická 0 je označení pro vejce z ekologického chovu.
Na pultech supermarketů asi nejčastěji potkáte vejce s čísly 2 a 3, pro jedničky a nuly musíte často k menším obchodníkům nebo na farmářské trhy. Dále na vejci najdete také kód země, ze které vejce pochází. Česká republika má značku „CZ“, Polsko „PL“ a Německo „DE“. Pokud vám tedy záleží na podpoře domácí produkce, můžete vybírat vejce, která snesly slepice chované v Česku.
Různé velikosti
Určitě už jste si také povšimli, že vejce se prodávají v různých velikostech. Bývají označena písmeny S, M, L a XL podobně jako oblečení. Možná jste ale netušili, že velikost vajec odpovídá většinou stáří slepice. Ta nejmenší jsou tedy od nejmladších slepic a dle chovatelů bývají také nejkvalitnější a nejvýživnější. Hodí se tedy především k přímé konzumaci, zatímco ta větší můžete snadno zpracovat do buchet, těstovin, pečiva apod.
Skladování je klíč k čerstvosti
To, jak budete mít vejce uskladněna, velmi ovlivní jejich trvanlivost i chuť. Aby dlouho vydržela, měla by být uložena při teplotě mezi 5 – 8 °C. To, co vejcím opravdu nedělá dobře, jsou prudké změny teplot, při kterých dochází k riziku vzniku plísní. Proto, paradoxně, není vhodné ukládat vejce do dvířek lednice, kde jsou k těmto teplotním výkyvům nejnáchylnější. Raději je uložte dozadu do lednice, kde budou mít stabilní teplotu. Pokud budete vajíčka překládat z plata, myslete na to, že na tupé straně skořápky se nacházejí póry, kterými se dovnitř snadněji dostává kyslík. Ukládejte je tedy špičkou dolů, byť to může být trochu nepraktické.
Jak poznat čerstvé vejce
Na obalu bývá uvedeno datum minimální trvanlivosti. Jestliže ale chcete mít jistotu, že před sebou máte skutečně čerstvé vejce, udělejte malý test. Stačí vajíčko ponořit do vody – jestliže klesne ke dnu, můžete si jej s klidem dopřát. Pokud ale plave, raději už jej nejezte. Nebude pravděpodobně příliš čerstvé a mohlo by vám způsobit zažívací potíže.
Vařená vydrží i týden
Někdy se stane, že je vajec nějak příliš a vy nevíte, co s nimi. Zkuste je uvařit. V tomto stavu vydrží v lednici i týden a vy je mezitím můžete snadno spotřebovat na různé pomazánky nebo si dopřát koprovku či špenát s vejci. Dobrým tipem pro zvýšení trvanlivosti jsou také tzv. šelakovaná vejce. Ta vydrží ještě déle díky speciální pryskyřici, která se na vejce nanáší, aby se zamezilo přístupu vzduchu přes skořápku.