Naučte se vstávat bez budíku. Jde to, ale chce to trénink, a hlavně změnu životního stylu
Obdivujete všechny ty, kterým se daří vstávat bez budíku a jejich tělo se samo každé ráno jako na povel v určitý čas vzbudí? Nejsou to žádní kouzelníci, každé tělo se dá takto vytrénovat. Chcete-li mít tuto schopnost také a spolehnout se na vaše vnitřní hodiny, následujte tento návod a může se vám to podařit. Chce to ale trénink, a hlavně dodržet pár pravidel. Zvládnete to?
Je vaším snem budit se každé ráno odpočatí, plni energie a elánu do nového dne? Pro mnoho z nás je to naprostá utopie, ale pravdou je, že někteří lidé toho jsou schopni dosáhnout. A není to jen chytrá vychytávka jak přežít i s rozbitým budíkem, ale pro vaše tělo je to i zdravé a prospěšné. Podobně to přeci dělali i naši předci, kteří žádné budíky ani mobily rozhodně neměli.
Podle britské psycholožky a spánkové terapeutky Neriny Ramlakhan jde tělo vycvičit tak, aby se budilo v přesně stanovený čas. A je to vcelku snadné. Stačí chodit spát, když se cítíte unavení, nepřemáhat se, neponocovat. Tady jsou rady, jak na to.
Pohyb a vhodná strava
Pohyb, stravovací návyky, pitný režim. To je taková svatá trojice zdravého a kvalitního spánku, a nejen spánku. Tyto zásady ocení celé vaše tělo. Důležité je naučit se naslouchat pocitům a potřebám vašeho organismu a jít spát tehdy, když cítíte únavu. Jenže abyste poznali ten správný čas, musíte mu dopřát prostor „přirozeně promluvit“. Tučná jídla, litry kávy a čaje a nulový pohyb brání tělu vysílat jasné signály. Když si dáte k večeři svíčkovou se šesti knedlíky, budete se chtít odvalit rovnou do postele. Jenže na vině zde není skutečná únava, ale jen nadbytek kalorií.
Pro zdravou a přirozenou únavu, která je podmínkou kvalitního spánku, je nezbytný dostatek pohybu. Ale pozor, nikoli těsně před spánkem. Denně byste měli alespoň nějaký kus cesty ujít pěšky, případně si dát do těla ve fitku nebo se alespoň protáhnout doma.
Zapomeňte na televizi
Kdo by to neznal. Jste unavení, ale ten seriál je tak napínavý. Přemáháte se, ale nakonec usnete před televizí. Uprostřed noci se probudíte na gauči, odpotácíte se do ložnice, ale už se vám vůbec nedaří usnout. Nebo spíte trhaně a nekvalitně a ráno se budíte celí rozlámaní. Je to scénář řady lidí. A správně tušíte, že není ani trochu ideální.
To samé platí i o sledování mobilů nebo počítačů těsně před usnutím. Vaše tělo má kvůli modrému světlu narušenou činnost melatoninu, spánkového hormonu, a nedokáže dobře odpočívat.
Změny času
Také vám vadí střídání času a to, že v zimním období chodíme do práce ještě za tmy a večer se vracíme ve stejné tmě domů? Tohle období je pro spánkové problémy typické, snad nikoho nebaví chodit z práce za tmy a za tmy vstávat. Ale podle odbornice je to spíš o lidské psychice, o tom, že se tomuto pocitu poddáváme. Tělo by totiž nemělo mít problém se s tmou přirozeně vypořádat. Podobně to bylo i dříve, kdy lidé dokonce vstávali ještě dříve, tma tedy byla ještě větší.
A pokud se doopravdy necítíte dobře, nechte si zkontrolovat hladinu vitaminu D. V zimě ho může být kvůli malému množství slunečních paprsků nedostatek. Vitamin D totiž ovlivňuje nejen například imunitu, ale i kvalitu spánku.
Jak na trénink
A nyní k samotnému tréninku, který by vás měl dovést k tomu, že po čase se vaše tělo bude budit zcela samo. Než se ale naučíte vnímat signály těla a vyjdete mu vstříc, chvíli to potrvá, buďte tedy trpěliví.
- Snažte se každý den na něco těšit. Když máte důvod vstát z postele, jde to hned snáz. Jen si vybavte, jak se vám vstává ve čtyři ráno, když víte, že míříte na letiště a jedete na dovolenou. Není to snadný úkol, zvlášť když vás práce nebaví, ale pokud to tak je, je to jen další důvod, proč začít hledat něco nového.
- Každé ráno po probuzení a každý večer před usnutím si dopřejte 15 minut bez jakéhokoli kontaktu se světem. Žádné mobily, televize, počítače či tablety. Prostě jen vy. Můžete si pustit relaxační hudbu a třeba zapálit vonnou svíčku. Snažte se uvést do klidového režimu a vyčistit si před spaním hlavu.
- Snažte se chodit spát tak, abyste toho co nejvíce naspali před půlnocí. To je doba, kdy tělo načerpá nejvíce energie. Uvidíte, že se pak přirozeně probudíte daleko dříve.