Dům a zahradaRady a tipy

Na co vše můžete doma použít olivový olej? Tyto tipy vám mnohnásobně ulehčí život

Olivový olej v domácnosti

Nazývá se tekutý zázrak a je jednou z nejzdravějších surovin na světě. Pro své unikátní složení a vysoký obsah mono-nenasycených mastných kyselin a vitamínu E je vyhledávaný nejen při přípravách jídla, ale také v léčitelství, farmacii nebo také v kosmetickém průmyslu. Taková středomořská strava staví svůj základ na olivovém oleji. Je možné jej využívat pro teplou i studenou kuchyni, ovšem musíte sáhnout po tom správném. Je však dobré jej využívat také v domácnosti. A to mnohdy na neobvyklých místech a v neobvyklých situacích. Kde všude může pomoci olivový olej?

Odlepení žvýkačky

Pokud jste někdy šlápli botou do žvýkačky a ta se vám přilepila na botu je to tak trochu neštěstí. Nejde to totiž jednoduše odstranit. Nebo ano? Záleží na tom, co použijete. Trocha olivového oleje na papírovém kapesníčku nebo kuchyňské utěrce umí divy. S touto směsí pořádně potřete znečistěné místo a žvýkačka se po chvíli sama odlepí a odstranění bude jednodušší. Bota bude následně čistá a schopná kdykoliv k použití.

Péče o parapet

Okenní parapety z kamene je důležité čistit a pravidelně o ně pečovat. Ideální pro tyto příležitosti je olivový olej. Kápněte na okenní parapety malé množství po celé délce parapetu a rovnoměrně jej po něm rozetřete. Díky tomuto kroku ani déšť nebo sníh nezpůsobí problémy. Původní lesk bude navrácen.

Zašlé vodovodní kohoutky

Trocha olivového oleje pomůže také v koupelně. Máte doma vodovodní kohoutky, které jsou zašlé a nelesknou se? Postačí vám na to olivový olej. Aplikujte trošku olivového oleje na zašlý vodovodní kohoutek a vyleštěte. Navrací se lesk a také odstraňuje vodní kamen.

Masážní olej

Nemusíte pořizovat drahé masážní oleje, když stačí sáhnout do spíže. Olivový olej udělá stejnou službu, jako klasické masážní oleje. S jeho pomocí promasírujete a promastíte pokožku, navíc obsahuje vitamíny a minerály, které se díky tomu dostanou do vašeho těla.

Dřevěný nábytek

Smíchejte olivový olej a citronovou šťávu nebo ocet v poměru 2:1. Tuto směs pak v malém množství nanášejte na dřevěný nábytek a následně leštěte. Nábytek se tak díky tomu nejen vyleští, ale také pomůže ochránit nábytek před drobnými a viditelnými škrábanci.

Pryč s mšicemi!

Do rozstřikovače namíchejte stejný poměr vody a olivového oleje. Přidejte kapku prostředku na mytí nádobí a pořádně protřepejte. Vzniklou směs nastříkejte na rostliny, které jsou napadeny protivnými mšicemi. Po pár dnech budou všechny pryč a vy si tak můžete oddechnout.

Odstranění make-upu

Odličovací přípravky jsou důležité pro pravidelnou péči o pleť. Někdy mohou obsahovat škodlivé a toxické látky, které nepůsobí dobře na pleť. Naneste kapku olivového oleje na vatový tamponek a několika tahy smyjte make-up.

Obnova kožených výrobků

Aplikujte trochu olivového oleje na kožené boty, kabelky či další jiné věci a jemně rozetřete po celé ploše. Budou vypadat opravdu krásně, nebudou působit opotřebovaně. Celá kůže se navíc změkčí a bude vypadat lépe.

Zdraví pro vaše vlasy

Olivový olej je jedním z velmi účinných produktů, které ve velkém využívá také kosmetický průmysl. Je skvělý na suchou pokožku rukou, ale také na vlasy. Jsou bez lesku a nepůsobí moc dobře? Pak si do dlaní kápněte pár kapek olivového oleje a rozetřete po celé délce vlasů. Nechte asi hodinu působit a poté vlasy umyjte tak, jak jste zvyklí.

Jemný peeling

Peeling pokožky je skvělá věc, odstraní odumřelé kožní buňky a pokožka bude moci svobodně dýchat. Smíchejte krystalový cukr s olivovým olejem a touto domácí směsí masírujte pokožku. Ta bude po chvíli krásně sametová a hydratovaná.

Oprava zipu

Zasekl se vám zip u bundy, kabelky nebo kalhot? Neznamená to, že oblečení musíte automaticky vyhodit do koše. Vezměte vatový tamponek nebo vatovou tyčinku, aplikujte na ní olivový olej a potřete zuby zipu. Opatrně zatáhněte a uvidíte, že zip se bez problémů rozjede.

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button