Které oděvy do čistírny nepatří?

Jakmile si pořídíte šatník plný kousků, které budete rádi nosit, určitě vám bude také záležet na tom, abyste je správně udržovali a prali, a díky tomu vám dlouho vydržely v perfektním stavu. Přitom je vhodné si také ujasnit, které kousky je možné prát v pračce a které raději odnést do čistírny. Možná vás ale překvapí, že i čistírna může být někdy špatná volba – na některé materiály by rozhodně přijít neměla.
Oděvy se štítkem Nečistit v čistírně
Oděv, na jehož štítku je výslovně uvedeno „nečistit chemicky“, je asi jasná věc. Tady není moc co vysvětlovat – ať už je důvod jakýkoliv, do čistírny takový oděv prostě nepatří. V lepší čistírně se na štítky vždy také dívají a případně vás upozorní, pokud donesete oděv, který se na chemické čištění nehodí. Je důležité brát vážně všechna varování „nečistit chemicky“, protože to znamená, že barvivo oděvu bude při vystavení rozpouštědlu pro chemické čištění pouštět, což nakonec oděv trvale poškodí.
Zdobené oděvy
Oděvy s velkým množstvím korálků, flitrů, spon a podobně lze technicky čistit v čistírně, připravte se na to, že je to jen a jen na vaše vlastní nebezpečí. Rozpouštědlo při chemickém čištění může způsobit, že tyto ozdoby odpadnou nebo změní barvu. Je sice pravda, že čistírny vědí, že tyto předměty mají čistit chemicky v samostatných síťovaných sáčcích, aby je co nejvíce ochránily, ale nejlépe uděláte, pokud máte možnost takové předměty oblečení šetrně vyprat v ruce.
Oblečení z lycry
Oblečení z lycry nebo cokoli jiného s plastem nebo syntetickou gumou není určeno k chemickému čištění. Důvodem je skutečnost, že by se tyto předměty mohly během procesu sušení deformovat. Nejlepší způsob, jak o takové kousky pečovat, je prát je v ruce a poté je nechat uschnout zavěšené.
Kašmírové svetry
Luxusní kašmírové svetry by se neměly dostat na hromadu v čistírně. Měkká a luxusní vlákna kašmíru mohou být snadno poškozena rozpouštědly používanými při tradičním chemickém čištění, takže oděv působí hrubě a je náchylnější k žmolkování nebo srážení. Nejlepším způsobem čištění takových svetrů je ruční praní s použitím šetrného pracího prostředku. Abyste kašmír zbavili bakterií a pachů, napařujte oděvy mezi praními nebo je pověste ven, aby se vyvětraly.
Hedvábí
Hedvábí, další luxusní tkanina, která může tvořit část vašeho šatníku také nepotřebuje čistírnu a lépe se pere v ruce s jemným pracím prostředkem. Chemické čištění hedvábí může poškodit jemná vlákna a snížit přirozený lesk. Některé hedvábné oděvy jsou označeny jako „pouze pro chemické čištění“ a v takovém případě byste se měli řídit pokyny na jejich visačce.
Bavlněné košile
Vaše oblíbené bavlněné tričko se může poškodit, pokud ho přinesete do čistírny. Je to proto, že bavlna je docela odolný materiál a suché čištění ji může pouze poškodit. Abyste zajistili, že vaše věrné tričko vydrží dlouho, omezte četnost praní a mezi jednotlivými praními je vyčistěte párou, která pomůže odstranit jak zápach, tak i případné pokrčení.
Denim
Určitě sami dobře víte, že denim rozhodně není třeba prát po každém nošení. Je to původně pracovní materiál, a proto je i velmi odolný vůči špíně nebo pomačkání. Když je čas je konečně vyčistit, nenoste je do čistírny nebo budete riskovat poškození – to proto, že rozpouštědlo pro chemické čištění může oddělit přirozenou strukturu džínoviny. Chcete-li se o džíny starat jako profesionál, vyperte je ve studené vodě s použitím pracího prostředku, který zachovává barvu, a poté je vysušte na vzduchu.
I když byste si možná mysleli, že čistírna je vždy lepší volba než klasická pračka, ne vždy to stoprocentně platí. Vždy začněte tím, že si pečlivě prostudujete štítek na oděvu a pokud si i nadále nevíte rady, ujistěte se, že váš oděv nepatří k těmto „zakázaným“ materiálům.
ZDROJ: https://www.thespruce.com/items-to-never-dry-clean-11714345
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Andrea Piacquadio: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/zena-spinavy-sezeni-obleceni-3794129/