Rady a tipyZdraví

Když jsou vaše nohy neúnavné. To je syndrom neklidných nohou

Dokážete si představit situaci, kdy chcete odpočívat a vaše vlastní tělo vám to nedovolí? Nedokážete kontrolovat své vlastní nohy, které sebou neustále škubou nebo klepou? Takový život mají lidé se zvláštní nemocí, které se říká syndrom neklidných nohou.

Tuto nemoc není možné nijak ignorovat nebo přecházet, pronásleduje vás totiž doslova na každém kroku. Kdykoli se v klidu posadíte, vypadá to, jako kdyby vám nohama procházel elektrický proud. Vaše nohy sebou neustále škubou, poťukávají o sbee, jednoduše nemohou být ani chvíli v klidu.

A co hůř – situace je nejkrizovější zejména v noci. Jakmile si lehnete a chcete spát, cítíte v nohách nepříjemný tlak a máte neovladatelné nutkání pohybovat se. Nezáleží na tom, jak moc jste unavení, jednoduše to nedokážete ovládnout. Pokud si myslíte, že je to případ pro psychiatra, mýlíte se. Raději zajděte za dobrým neurologem.

Ani chvíli v klidu

Nejedná se o žádné novodobé onemocnění. První zmínky o podobné nemoci pochází již ze sedmnáctého století, ale odborně byla nemoc popsána až v roce 1945. Odhaduje se, že jí jen v Česku trpí víc než milion lidí a celosvětově může obtěžovat až deset procent obyvatel planety.

Odborníkům se zatím bohužel nepodařilo zcela objasnit, čím je tento syndrom vyvolán. Velkou roli ale bezpochyby hraje genetika. Dále se zdá, že existuje souvislost mezí tímto syndromem a nízkou hladinou dopaminu nebo s narušením zpracování železa. Někdy se syndrom objevuje i jako doprovodný příznak jiných onemocnění jako je cukrovka, selhání ledvin nebo Parkinsonova choroba.

Značná komplikace

Bohužel pro nemocné lidi, onemocnění tímto syndromem znamená téměř vždy nutnost změnit své běžné návyky a aktivity. Intenzita příznaků syndromu se různí od mírných až po nesnesitelné, které v podstatě znemožňují normální fungování v každodenním životě. Představte si jen takové obyčejní řízení auta, sezení v divadle či kině nebo klasickou návštěvu u rodiny.

Mírné projevy jsou svědění nebo mravenčení končetin, které vás právě nutí k neustálému pohybu, jež nepříjemné pocity alespoň trochu tlumí. U intenzivní formy onemocnění jde až o nesnesitelné křeče. Potíže se obvykle zhoršují večer a v noci, takže pacienti jsou nuceni brát silné léky na spaní, aby vůbec mohli existovat.

Pomoc

Jako první krok lékaři doporučují změnu životního stylu. Znamená to přestat pít alkohol, dodržovat pravidelný režim a méně solit. Při mírných obtížích může pomoci, pokud zvýšíte přísun železa a koupíte si potravinové doplňky s jeho obsahem. Podpůrně fungují i masáže nohou nebo sprchování střídavě studenou a teplou vodou.

Další léčbu například v podobě podávání vhodných léků případně jiné medicínské terapie většinou navrhne neurolog. Jedná se rozhodně o onemocnění, které sami nevyřešíte, a čím dříve navštívíte lékaře, tím lépe.

Syndrom neklidných nohou může někdy ukazovat na jiná, ještě závažnější onemocnění. Většinou jde o další neurologické potíže, případně potíže s ledvinami.

Jako přírodní řešení se doporučuje konzumace antioxidantů, například v listech a plodech borůvek, které posilují odolnost kapilár a tím i zlepšují průtok krve. Obecně je dobré zaměřit se na funkčnost žil a cév, jelikož právě potíže s oběhem často stojí za mravenčením a pocitem napětí v nohách. Na cévy skvěle funguje látka rutin, která se doporučuje všem, kdo trpí potížemi s žílami a cévami. Rutin patří mezi tzv. bioflavonoidní glykosidy. Byl objeven v 19. století v listech routy vonné, odkud dostala svůj název. Je také někdy označován jako vitamín P. V přírodě se nejvíce vyskytuje v pohance.

Pomoci mohou i různé způsoby relaxace a meditace. Vyzkoušejte třeba cvičení jógy nebo před spaním poslouchejte relaxační hubu a provádějte dechová cvičení.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button