Dům a zahradaRady a tipy

Jedlá soda je skvělým pomocníkem na zahradě. Zbaví vás slimáků, plísně i plevele

Jedlá soda najde využití v domácnosti, ale také na zahradě. Její velkou výhodou je, že je zcela ekologicky nezávadná, levná a bezpečná. Můžete ji snadno využít jako univerzální čistič a pohlcovač pachů, ale pomáhá také při zažívacích obtížích nebo se hodí jako kypřicí prášek při pečení.

Dokonalým pomocníkem je však zvláště na zahradě, jelikož dokáže zapudit mravence, zbavit se slimáků a mšic, bojuje i proti padlí a šedé hnilobě, zatočí s mechem a plevelem a výborně podporuje růst okurek, rajčat nebo růží.

Co je vlastně jedlá soda?

Jedná se v podstatě o velmi multifunkční přípravek. V kuchyni jej využijete například namísto kypřicího prášku do pečiva, ulevuje také od pálení žáhy, je jedinečným pomocníkem při úklidu nebo při praní, ale vrací také lesk šperkům. Skvělým pomocníkem je také na zahradě. Poradíme vám, jak ji co nejefektivněji využít.

Na okurky a rajčata

Pokud se vám stává, že listy těchto plodin rychle žloutnou, můžete zkusit zálivku s jedlou sodou. Postačí vám lžíce sody, kterou rozmícháte v 10 litrech teplé vody, promícháte a ke každé rostlině nalijete asi půl litru roztoku.

Podporuje také zdravý růst rajčat. Díky ní budou rajčata zdravější, šťavnatější a taky sladší. Trochu jedlé sody přidejte do zeminy po odkvětu, když se začínají vytvářet nové plody a uvidíte, jaký skvělý efekt to bude mít na další úrodu.

Nádherné růže a muškáty

Jedlá soda prospívá i těmto oblíbeným okrasným rostlinám. Ve dvou litrech vlažné vody rozmíchejte 1 lžíci jedlé sody a nechte vychladnout. Zálivku s obsahem ody snalijte na půdu kolem rostlin zhruba jednou za dva týdny – díky tomu budou poté květiny rychleji a lépe růst a také budou mít bohatší květenství.

Zabojujte proti slimákům

Jedlá soda vám pomůže nadobro se zbavit otravných slimáků a plzáků. Právě oni často nesou vinu na tom, když se naší zelenině nedaří. Kolem záhonů nasypte jedlou sodu, která vytvoří přirozenou, ale velmi odolnou bariéru proti těmto škůdcům. Pokud už máte na zahradě invazi obřích rozměrů, můžete slimáky bílým práškem přímo posypat.

Pryč s mravenci

Mravenci samozřejmě patří k užitečnému hmyzu, ale pouze tehdy, pokud zrovna neosidlují naši zahrádku. Na pomoc si ale můžete povolat právě jedlou sodu, která je zažene pryč. Místa, kde si zrovna udělali hnízdo, posypte tímto bílým práškem a vyčkejte – po pár dnech se sami odstěhují na jiné místo. Pokud to nezafunguje, můžete na ně přijít se silnějším kalibrem. Smíchejte 5 lžiček jedlé sody s 5 lžičkami moučkového cukru a rozmíchejte je v převařené studené vodě (asi 500 ml). Tento postřik pak aplikujte na místa, kde mravence potkáváte nejčastěji.

Dejte sbohem mšicím

Pokud naši zahradu napadly mšice, pomůže litr vody smíchaný s přibližně půl lžičkou sody. Tuto směs poté přelijte do rozprašovače a aplikujte přímo na napadené rostliny. Pomůže zejména napadeným růžím, které mšice ničí nejčastěji. Jedlá soda pomůže i proti vlnatkám, kterým vůbec nevoní směs vody, jedlé sody a alkoholu.

Postřik proti plísni

Šedá plíseň je obávanou zahradní chorobou, která dokáže napáchat velké škody na jahodách, vinné révě, rajčatech, paprikách, cuketách, okurkách, zelí, salátech a dalších plodinách. Dokonce může celou úrodu kompletně zničit. Tyto rostliny ošetřete postřikem z 8 lžic jedlé sody, 5 lžic oleje a 8 litrů vody. Roztok je nejlepší aplikovat pomocí ručního rozprašovače na postižená místa. Pečlivě postříkejte celou rostlinu, nezapomeňte ani na spodní stranu listů. Většinou je nutné postřik opakovat alespoň po dobu sedmi dnů, minimálně ale třikrát denně. Poté můžete rostliny preventivně stříkat jednou za deset až dvacet dnů.

Už žádné padlí

Jedlá soda dokáže být skvělým spojencem i v boji proti padlí, které často útočí na angrešt, vinnou révu, jabloně, broskvoně, jahody, okurky, hrách, nebo okrasné rostliny. Proti padlí pomůže, pokud jednu lžičku sody rozpustíte v jednom litru teplé vody a necháte vychladnout. Napadené rostliny je poté nezbytné stříkat každý den po dobu jednoho až dvou týdnů.

Konec mechu a plevele

Mechu na trávníku i plevelu, který se dostane skoro všude, pomůže zabránit vhodná směs, kterou připravíte s pomocí 2–3 lžic jedlé sody, které rozpustíte v 1 litru převařené studené vody. Dobře rozmíchejte a jakmile se soda zcela rozpustí, nalijte směs všude tam, kde se vyskytuje mech nebo nežádoucí plevel. Postup bude třeba nejspíš několikrát opakovat, ale většinou ne vícekrát než dvakrát nebo třikrát. Do roztoku můžete přidat i 1 lžíci lihového octa.

ZDROJ: https://www.gardenmyths.com/baking-soda-garden-hacks/

Štítky

Podobné články

omentářů

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button