Dům a zahradaZdraví

Jak vybrat nádobí do kuchyně? Dejte si pozor na nebezpečné toxiny!

V dnešní době se stále více lidí zamýšlí nad tím, jak žít méně toxicky, šetřit přírodu, ale chránit také své zdraví. Nejčastějším tématem jsou čisticí prostředky, nicméně druhým nejčastějším tématem/otázkou, která následuje, by mělo být „co je považováno za bezpečné, pokud jde o kuchyňské potřeby“. Na mysli máme samozřejmě hrnce, pánve a obecné kuchyňské nádobí. Možná budete překvapeni, že řada běžně dostupných možností není tak zcela bezpečných. Zjistěte, jaká je pravda.

Vzhledem k tomu, že v posledních letech stále rostou obavy týkající se environmentálních problémů, dopadů na osobní zdraví, snaží se komunity a rodiny získat netoxické nádobí jako prostředek ke snížení expozice potenciálně škodlivým látkám, jako jsou PFOA, PFOS, karcinogeny a BPA. Pokud zvažujete nákup netoxického nádobí, čtěte dále, protože je důležité pokusit se porozumět tomu, které materiály jsou pro vaření nejbezpečnější a které možnosti poskytují alternativy s nízkým obsahem toxických látek k vašim oblíbeným kuchyňským výrobkům.

Čemu se mám zcela vyhnout?

Existuje vědecká metoda, která dovede posoudit množství vylučovaných toxinů během vaření. Právě toto metoda, nazývaná testování XRF, vám může pomoci rozhodnout se, které materiály chcete ve své domácnosti používat a kterým se raději vyhnete.

Všechny nepřilnavé povrchy

Včetně těch, které se označují za „netoxické“ jsou ve skutečnosti potenciálně značně nebezpečné. Vše, co je vyrobeno z teflonu nebo je jako teflon uváděno na trh, obsahuje a bude obsahovat PFOA, PFOS nebo mírně modifikovanou chemickou strukturu téhož, která je stejně karcinogenní a toxická. Teflonu je tedy skutečně lepší se vyhnout – a to ideálně na všech površích, které přichází do styku s potravinami.

Malované nádobí

Kuchyňským předmětům s malovanými prvky je lepší se vyhnout, protože někteří výrobci při vývoji svých výrobků stále používají olovnatou barvu a nemusí tuto informaci zveřejňovat. Patří sem dřevěné nádobí nebo jiné kuchyňské náčiní s malovanými ozdobnými značkami.

Barevné sklo

I když lze sklo považovat za poměrně bezpečné, při vaření se vyhněte tónovanému nebo barevnému sklu. Bohužel, i když mohou vypadat hezky, mnoho z nich obsahuje barviva a složky na bázi těžkých kovů.

Starožitné nádobí

Jak může název napovídat, historické nádobí pochází z doby, kdy bezpečnostní normy a zveřejňování postupů výroby, chemických látek a složení materiálů byly mnohem volnější (někdy vůbec neexistovaly). Podle toho to také vypadá a na staré nádoby se skutečně nelze spolehnout. Mohou být trendy a vintage, ale na vaření je prostě už nepoužívejte.

Silikon

U mnoha kusů nádobí se silikonovými prvky nebo vyrobených výhradně ze silikonu byly zjištěny stopové hodnoty kadmia, a dokonce i nebezpečné hodnoty olova. Silikon byl vždy vnímán jako skvělá ekologická alternativa, ale dokud nebudeme mít větší regulaci a transparentnost, je lepší se mu vyhnout nebo ho alespoň nepoužívat v blízkosti tepla.

Mosaz a měď

Nádobí s mosaznými akcenty nebo rukojeťmi může obsahovat vysoké množství olova. Stejně tak se vyhněte všem měděným hrncům a pánvím, protože dlouhodobé užívání mědi může způsobit nesčetné množství zdravotních problémů.

Plasty

Vzhledem k povědomí o tom, že BPA jsou hormonálními disruptory a rakovinotvornými látkami, je třeba se zahřívání plastů zcela vyhnout.

Co je tedy bezpečné používat?

1. Nerezová ocel

Jedním z nejbezpečnějších materiálů pro kuchyňské nádobí je nerezová ocel, protože se jedná o odolný, nereaktivní materiál, který je odolný vůči korozi a poškrábání. Naštěstí pro všechny se také poměrně snadno čistí a udržuje. Je však důležité si uvědomit, že mnoho variant nádobí z nerezové oceli může obsahovat stopové množství niklu, které je sice neobvyklé, ale u některých jedinců může vyvolat alergické reakce. Složení nerezové oceli se u různých typů a výrobců liší, takže najít alternativy bez niklu může být složité, ale pokud si na to dáte pozor, jistě je najdete.

2. Litina (a smaltovaná litina)

Litina je jednou z nejstarších používaných a fantasticky zdravotně nezávadných možností. Při správném ošetření, tedy nanesení oleje na pánev a jeho zahřátí do té míry, že se na ní vytvoří ochranný lesk, máte víceméně jedno z nejvíce „nepřilnavých“ nádobí, které kdy použijete. V litině se nevyskytují neurotoxické kovy, takže ji bez obav můžete využít i pro přípravu pokrmů pro děti.

3. Sklo

Další bezpečnou možností je sklo – nejčastěji se vyskytuje ve formě různých forem na pečení a pekáčů či zapékacích misek. Věřte tomu nebo ne, ale ve skutečnosti můžete najít i skleněné hrnce a pánve na vaření na sporáku, jen se ujistěte, že pokud se chcete vydat touto cestou, že se nejedná o tónované sklo, jak bylo uvedeno výše! Sklo je nereaktivní a během vaření neuvolňuje do potravin ani vody žádné chemické látky. Je také odolné proti poškrábání, neuvěřitelně snadno se čistí, lze jej mýt v myčce nádobí a je mnohem odolnější vůči vysokým teplotám, než byste předpokládali.

Pokud jde o nádobí, nejde jen o to, co ve vaší kuchyni dobře vypadá, ale také o to, co je pro vás a vaši rodinu bezpečné. Buďme upřímní, nikdo nechce jíst toxické chemikálie s ranní omeletou nebo pít vodu s niklem pro extra „chuť“. Pokud tedy zrovna sháníte nové hrnce a pánve nebo víte, že potřebujete přejít z toxických variant, které máte k dispozici, doufejme, že jste nyní vybaveni o něco více znalostmi o tom, jaké jsou některé bezpečné a zdravé alternativy.

ZDROJ: https://timesofindia.indiatimes.com/life-style/food-news/harmful-metals-you-must-avoid-for-cooking-food/photostory/78966341.cms?picid=78966396
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Cats Coming: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/1204251/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button