Dům a zahradaRady a tipy

Jak ochránit stromy před zimou, aby se na jaře znovu zazelenaly?

Mnoho majitelů domů má dojem, že naprostá většina zimních škod na jejich stromech vzniká v důsledku neobvykle nízkých teplot. I když to může být jeden z aspektů, ve hře jsou i další faktory, které blíže prozkoumáme a řekneme si, jak jim efektivně předcházet, abyste vaše zelené přátele uchránili a na jaře se mohli opět vesele zazelenat.

To, co způsobuje většinu škod, je vysychání v důsledku studeného vzduchu a kolísání teplot nahoru a dolů, které přichází během zimy. Když k tomu připočteme všeobecný nedostatek deště, způsobují tyto faktory pro rostliny velký stres a mohou je učinit mnohem náchylnějšími k poškození v zimě. To platí zejména v případě, že se jedná o rostliny, které nejsou v daném klimatu původní a vhodné pro dané prostředí. Některé rostliny prostě potřebují trochu pomoci navíc, aby zimu přečkaly bez úhony. K ochraně rostlin před nejčastějšími problémy s rostlinami v zimě stačí několik preventivních kroků a trocha vašeho času. Zde je několik dalších věcí, které je třeba mít na paměti, když pracujete na ochraně svých stromů a pomáháte chránit je před zimními škodami.

Onemocnění stromů

Stromy musí být schopny odolávat suchu a chladu, aby zůstaly v zimě zdravé a silné. Při náhlém nebo dramatickém vzestupu a poklesu teplot si stromy mohou myslet, že zima skončila, a začít znovu růst, což je činí ještě náchylnějšími k poranění a chorobám. Nemoci stromů způsobené poškozením v zimě se mohou projevit až po celé vegetační období, ale většině z nich lze předejít tím, že se o stromy budete starat po celé vegetační období a udržíte je zdravé ještě před příchodem chladného počasí.

Poškození stromů

Chladné počasí přináší zvýšené riziko poškození stromů. Nečekané mrazy a náhlé poklesy teplot mohou vést k poškození způsobenému popraskanou kůrou, zlomenými větvemi a poškozenými kmeny a kořeny. Jedním ze snadných způsobů, jak se tomuto riziku v zimě bránit, je udržovat stromy prořezané a upravené. Je také rozumné vyhnout se údržbě v pozdním období.

Mulčování

Příroda má svůj vlastní způsob, jak chránit rostliny a stromy před chladnějšími teplotami, a tím je mulčování. Listí, odpadky a další biologicky rozložitelné materiály tvoří ochrannou vrstvu na půdě. Ta pomáhá udržovat teplotu půdy a chrání kořeny a spodní část kmene před poškozením. Mulč lze vyrobit z dřevní štěpky nebo ze silné vrstvy listí a větví, které kolem stromů vytvoří přikrývku.

Zalévání

Stromy jsou v zimě poškozovány kvůli suchému vzduchu a půdě, protože déšť je omezený a jakákoli vlhkost v půdě se stromům těžko vstřebává a využívá. Abyste zabránili vysychání, musíte stromy zalévat, dokud je půda nezamrzlá. Stromy tak budou mít dostatek času na to, aby vstřebaly dostatek vody, která jim pomůže přečkat zimní sucho a zabrání jejich vysychání.

Odvodnění

Jedním z nejúčinnějších a nejjednodušších způsobů ochrany před poškozením v chladném počasí je zajištění dobré drenáže půdy. Půda, která zůstává mokrá, se při cyklech mrznutí a tání více rozpíná a smršťuje. To může vést k obnažení kořenů, jejich poškození nebo dokonce k jejich zničení. Kyprá, lehká a dobře odvodněná půda pomáhá udržet kořeny na místě. Chrání je také před změnami teplot a chrání je před poškozením během cyklů zmrazování a rozmrazování.

Obalování

Kmeny stromů jsou jednou z nejnáchylnějších oblastí k poškození. Zároveň je však lze poměrně snadno ochránit před zimním poškozením. Mladé stromy s měkkou kůrou, nové výsadby a některé menší druhy stromů jsou náchylnější k tomu, aby je v zimě sežrala zvěř, která hledá potravu. Před poškozením spárkatou zvěří se můžete chránit tak, že kmen stromu obalíte pásky pytloviny. Tento typ ovinutí také poskytne ochranu před chladem, větrem a dalšími zimními podmínkami.

Sníh a vítr

Vítr a sníh mohou stromy poškodit více než jen nižší teploty. Jedním ze způsobů, jak to řešit, je postavit konstrukci podobnou plotu, která stromy ochrání. Ta může blokovat část sněhu a udržet závěje sněhu mimo vaše stromy. V průběhu zimy odklízejte sníh ze stromů, aby neztvrdl a nezatížil větve a nezlomil je. Stálezelené stromy můžete tvarovat tak, aby sníh spíše sklouzával, než se hromadil na větvích.

Výběr stromů

Pokud chcete předejít poškození stromů, ujistěte se, že na zahradě vysazujete stromy vhodné pro vaše prostředí. Pravdou je, že některým stromům se v určitém prostředí daří lépe. Některé stromy jsou také lépe vybaveny pro zvládání nižších teplot než jiné.

Nebojte se zimy – stromy jsou připraveny ji zvládnout, stačí jim trochu pomoci. Jak na to, jsme vám poradili, tak teď už jen najít si čas provést všechna opatření.

ZDROJ: https://builderscrack.co.nz/blog/project-advice/advice-gardening/8-ways-protect-trees-heading-winter.html
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: Tom Swinnen: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/595386/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button