Indukce a sklokeramická deska vyžadují vaši péči. Vyvarujte se zejména těchto činností
V dnešní době má většina moderních domácností elektrickou sklokeramickou nebo indukční varnou desku. Je to totiž velmi efektivní a úsporný způsob vaření. Jenže má i své zápory. Zejména je nutné se některým věcem vyhnout, aby nedošlo k jejímu poškození. Poradíme vám, jak se o desku správně starat, aby vám sloužila dlouho a bez problémů.
Je jasné, že skleněný povrch na indukčních a sklokeramických deskách je opatřen již z výroby tvrzenou vrstvou, která zvyšuje jeho odolnost. Ale neznamená to zároveň, že jsou tyto desky nezničitelné. Při neopatrném zacházení se snadno může stát, že je již po pár týdnech intenzivního užívání budete mít poškrábané a flekaté. Tomu se ale dá snadno předejít – víte-li, čemu se určitě vyhnout.
Vybírejte vhodný typ nádobí
Nejčastěji poškrábete povrch sklokeramické varné desky nevhodným nádobím. Může to být například nádobí litinové, keramické či kameninové, ale i další typy, které mají hrubé dno. Pokud tedy kupujete tento typ varné desky, měli byste si společně s ním pořídit také vhodné nádobí, na jehož obalu je přímo uvedeno, že je určeno pro sklokeramické desky.
Pečujte o nádobí i zvenku
Udržujte dna pánví a hrnců čistá také zvenku. Je jasné, že při mytí se soustředíme především na vnitřní plochu, ale zejména při vaření na sklokeramické desce nebo indukci je nutné pečlivě mýt i vnější části nádobí. Je to proto, že tuk, který občas ulpí vlivem rozstřikování i na venkovní straně dna pánve, může zanechat stopy na varné desce. Pokud chcete používat i některé starší nádobí, je třeba jej řádně umýt i zvenku, a to zejména pokud jste jej používali předtím na plynu.
Pozor na připečení jídla
Při vaření hlídejte, aby vám pokrmy zbytečně nepřetekly. Pokud se to stane, je pak třeba rychle zasáhnout a nenechat tekutinu zapéct. Největším nebezpečím pro varnou desku jsou tekutiny, které obsahují cukr. Ty se připečou velmi rychle a mohou varnou desku nevratně poškodit. Jakékoli zbytky cukru nebo jídla s vysokým obsahem cukru je třeba ihned setřít vhodným hadříkem a ideálně i místo pořádně vyleštit vhodným čisticím prostředkem. Je to třeba udělat i tehdy, pokud je varná deska stále horká, protože cukr může trvale poškodit sklokeramický povrch.
S rozdílnými teplotami si nezahrávejte
Během vaření dávejte pozor, abyste na horký povrch plotýnky nepoložili zcela studený a prázdný hrnec. Nebo také naopak, abyste z trouby nevyndali horký pekáč a nedali ho vystydnout na chladnou varnou desku. Vyplatí se pod něj vždy dát dřevěné prkénko nebo alespoň utěrku, která bude žár trochu tlumit.
Pád těžkých předmětů
Sklokeramickou desku může vážně ohrozit pád těžkých předmětů. Deska se může roztříštit nebo minimálně vážně poškodit. Proto nad ni raději neumísťujte polici s dekoracemi nebo s nádobím. I při velké opatrnosti se může stát, že něco spadne, nebo se znenadání uvolní šroubek z police a neštěstí je na světě. Opatrnosti není nikdy nazbyt.
Používejte vhodné čisticí prostředky
Sklokeramickou varnou desku je potřeba udržovat v čistotě a pravidelně se věnovat jejímu úklidu a leštění. Aby se nepoškrábala, je dobré ji před každým použitím otřít vlhkým hadříkem. Tak z ní snadno odstraníte případné zbytky rozsypaných ingrediencí, které by se na ni mohly připéct nebo desku poškrábat.
Jak postupovat při čištění?
Pokud se chytáte desku umýt, nechte ji nejprve řádně vychladnout. K čistění je ideální použít speciální přípravek určený na čištění daného typu desky. V žádném případě nepoužívejte abrazivní čisticí prostředky ani houbičky nebo drátěnky, aby nedošlo k poškrábání plochy. Pokud se jedná o připálené nečistoty, můžete využít speciální škrabku na sklokeramické materiály. Na odolné usazeniny můžete použít také bílý ocet nebo citronovou šťávu, a povrch potom vyleštit utěrkou z mikrovlákna.