CestováníRady a tipyZajímavé články

Co dělat při bouřce? Pozor na vodu i kovové předměty

Bouřky jsou přírodním nebezpečím, které se u nás může vyskytnout kdykoli během roku. Přesto je asi pravidlem, že nejvíce bouřek se objevuje v letním období a bývají také nejsilnější a nejzávažnější. V létě také máme tendenci trávit daleko více času venku a může se tedy snadněji stát, že náš bouřka přepadne nečekaně, kdy nemáme prostor se nikam schovat nebo najít bezpečný úkryt.

Je také faktem, že zejména v posledních letech bývají bouřky stále intenzivnější a zvyšují se i škody, které způsobují. Proto je dobré vědět, co dělat, pokud se na procházce setkáte s touto situací a musíte čelit silnému přírodnímu živlu. Riziko újmy pro sebe i ostatní můžete snížit dodržováním těchto rad.

 Co je blesk?

V jednoduchosti můžeme říct, že jde v podstatě o koncentrovanou elektřinu. Může být tedy naprosto neškodný, ale zároveň může za určitých okolností představovat vážné riziko pro zdraví a život. Sice je pravdou, že jen málokdy blesk napřímo zasáhne člověka, ale bohužel i to se občas děje. Není proto rozhodně od věci si zopakovat některá základní pravidla a ujistit se, že se v bouřce dokážete chovat bezpečně a nic vám nehrozí.

1. Naplánujte si to dopředu

Před začátkem vycházky si vždy ověřte předpověď počasí prostřednictvím spolehlivých služeb předpovědi počasí. Pokud jsou předpovídány bouřky, zvažte zrušení vycházky nebo se vydejte na kratší výlet, ze kterého se budete snadněji vracet při náhlé změně počasí.  Vyplatí se také zvolit trasu s malým převýšením na méně exponovaném místě. V letních měsících buďte obzvláště opatrní na možné bouřky, které mohou zahrnovat krupobití, nárazový vítr a přívalové deště.

2.  Sledujte počasí

Ani sebelepší předpověď počasí nemusí přesně předpovědět, kdy a kde bouřka udeří. Sledujte, jak se hromadí mraky.  Pokud mraky začnou být hrozivé, je čas přehodnotit své plány. V teplých dnech se nebezpečí zvýší s tím, jak bude přes den přibývat tepla.

3. Zkontrolujte vzdálenost  

Když se bouřka blíží, můžete odhadnout její vzdálenost od vašeho místa měřením času mezi záblesky a hřměním. Blesk se objeví prakticky hned, zatímco hrom se šíří rychlostí 1 km za 3 sekundy. Třísekundová prodleva mezi bleskem a hřměním tedy znamená, že bouřka je vzdálena asi 1 km; šestisekundová prodleva znamená, že bouřka je vzdálena asi 2 km.

4. Dostaňte se na nízkou zem 

Pokud vás zastihne bouřka, snažte se dostat co nejníž. Údery blesku jsou častější na vrcholcích hor, protože blesk jde nejkratší cestou k zemi. Čím výše a více jste vystaveni, tím větší je nebezpečí a riziko, že vás blesk skutečně zasáhne. Sestupujte dolů, jen pokud je to bezpečné; rychlé šplhání po nerovném terénu může být obzvláště nebezpečné za deště, kdy je podklad kluzký.

Velmi nebezpečný je pobyt ve volné přírodě na horách a na otevřených a vyvýšených místech. Samozřejmostí je také, že za bouřky bychom nikdy neměli zůstávat na vodě nebo ve vodě. Vyhněte se i telefonování či práci s elektrickými a plynovými spotřebiči. A přestože za bouřky duje příznivý vítr, rozhodně se nepouštějte do aktivit jako je pouštění draků apod.

5. Najděte si bezpečné místo

Ideální je samozřejmě najít budovu nebo vhodné obydlí, kde bouřku můžete přečkat. Také ej lepší najít místo v údolí než se schovávat pod strom nebo do jeskyně. Za bouřky je nutné se uvnitř budovy držet spíše dál od vodovodu, kamen, elektrospotřebičů či zásuvek. Měli byste také pevně uzavřít okna a vypnout spotřebiče, které nutně nepotřebujete.

6. Minimalizujte kontakt se zemí a jakýmikoli vodivými předměty 

Přikrčte se nebo si sedněte na zem, ideálně na izolační materiál, jako je batoh nebo karimatka.  Ruce si spíše položte na kolena, než abyste se dotýkali země. Přestože výrazně nezvyšují riziko přilákání úderu blesku, je rozumné odložit kovové předměty, jako jsou vycházkové hole, stranou, dokud bouřka nepřejde.  Nepřibližujte se ke kovovým plotům. Pokud jste ve skupině, udržujte mezi sebou a ostatními prostor, aby mezi vámi nemohl případný proud přeskočit.

7. Pomozte ostatním 

Je bezpečné dotknout se někoho, kdo byl zasažen bleskem, a poskytnout mu první pomoc nebo resuscitaci, pokud je to potřeba. Každý, kdo byl zasažen bleskem, by měl vždy co nejdříve po události vyhledat lékařskou pomoc. Pokud jste tedy sami v bezpečí, myslete také na ostatní a zajistěte jim potřebnou pomoc a transport do zdravotnického zařízení.

ZDROJ: https://primanapady.cz/clanek-28766-bourka-jak-se-chovat-kam-se-ukryt-co-nedelat
ZDROJ obrázku: Autor/ka fotografie: takenbytablo: https://www.pexels.com/cs-cz/foto/680940/

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button