Polštáře jsou největším zdrojem bakterií. Ukážeme vám, jak je snadno a rychle vyčistit
Postele většinou převlékáme poměrně pravidelně. Ale co peřiny a polštáře? I když je máme povlečené, nelze se vyhnout tomu, že do nich proniká pot, vlhkost a bakterie, které v nich mají ideální životní prostředí. V žádném případě nestačí polštáře či peřiny provětrat! Nejméně každého půl roku je potřeba je důkladně vyčistit, aby váš domov mohl být skutečně čistým a bezpečným místem.
Především polštáře jsou doslova líní bakterií a choroboplodných zárodků. Každodenně se jich dotýkáme naším obličejem, a proto bychom zvláště u nich měli dbát na dodržování přísných hygienických pravidel. V opačném případě riskujeme rozvoj alergií a jiných nemocí.
Zjistit, co je uvnitř
Prvním a nezbytným krokem k účinnému čištění polštářů je zjistit, jaké je jejich složení a z čeho je tvořena jejich výplň. Existuje několik základních materiálů, které se k výrobě polštářů používají. Je to staré dobré peří a pak novější materiály jako je mikrovlákno a pěnová výplň. Ke každému materiálů je třeba přistupovat jinak a většinou vám určitou nápovědu poskytne i samotný výrobce na etiketě výrobku. My vám ale poradíme, jak čistit skutečně správně, efektivně a rychle.
Duté vlákno
Duté vlákno představuje nejuniverzálnější a také nejlevnější výplň. Pokud máte relativně levné polštáře je nejpravděpodobnější, že budou mít právě výplň z dutého vlákna. Pokud je to tak, máme pro vás dobrou zprávu, tyto polštáře lze většinou bez problémů prát v pračce.
Perte je ideálně po dvou, aby pračka nebyla úplně plná, ale zároveň byla vyvážená. Pokud máte instrukce na etiketě, můžete se řídit podle nich, v opačném případě použijte jemný prací cyklus s teplou vodou. Dobře poslouží také jemný prací prostředek s přidáním několika kapek dezinfekčního prostředku, který zajistí, že polštáře budou po vyprání skutečně jako nové. Po ukončení pracího cyklu přidejte ještě jedno máchání ve studené vodě. Běžný prací cyklus většinou neodstraní z polštářů všechny zbytky pracího prostředku.
Peří
Peří je považováno za tradiční náplň, která v dnešní době už tolik netáhne. Pokud ale přesto nedáte na klasické péřové polštáře dopustit, i pro vás máme řešení. I peří se (možná překvapivě) dá prát v pračce. Prací cyklus nemůže peří poškodit, ale voda ho může zbavit určité nadýchanosti. To je ale riziko, které je nutné podstoupit, chceme-li dát přednost čistotě před pohodlím.
Než vložíte polštáře do pračky, ujistěte se, že v nich není ani malinká dírka. Nechcete přeci mít plnou pračku husího peří. Použijte jemný prací cyklus s vlažnou vodou a opravdu jemný prací prostředek. Sušení představuje tu nejtěžší část. Pokud chcete mít polštáře nadýchané, je nutné mít doma sušičku. Pokud je jen pověsíte na sušák, peří bude nejen dlouho schnout, ale bude také zplihlé. Sušičku zapněte na nejnižší možnou teplotu a pravidelně program přerušujte, abyste mohli polštáře ručně načechrat. Jen tak se vám podaří docílit skutečně nadýchaného, a navíc čistého polštáře.
Pěna
Pěnové polštáře jsou na údržbu nejnáročnější. Nelze je prát v pračce, takže je nutné si s čištěním trochu víc „pohrát“. Většina má alespoň snímatelný potah, který můžete dle instrukcí vyprat. Poté je dobré polštář vysát, a tak ho zbavit prachu. Viditelné skvrny je také možné odstranit prostředkem na čalounění s pomocí jemného hadříku. Posledním krokem je pak použití sušičky. Většina moderních přístrojů dnes nabízí větrací funkci, které spočívá v tom, že se obsah sušičky pouze provětrává studeným vzduchem. Pěnový polštář tedy můžete lehce postříkat neagresivním dezinfekčním prostředek a vložit ho do sušičky na větrací cyklus. Tímto způsobe je možné z polštáře odstranit většinu bakterií a zárodků.