DárkyDům a zahradaRady a tipy

Chyby při nakupování, které vás mohou přijít pěkně draho

Každý alespoň občas přemýšlí jak ušetřit. A často je to právě nákup každodenních potravin, kde bychom chtěli šetřit nejvíce. Sledujeme letáky, slevy, výprodeje a množstevní akce, protože doufáme, že tak ušetříme alespoň pár korun, které pak můžeme využít na něco lepšího. Určitě to není špatný nápad, ale pravdou je, že možná daleko více peněz utratíte úplně zbytečně jen proto, že nevíte jak efektivně nakupovat, co hledat a kde to najít.

Dnes vám představíme několik základních chyb, které většina z nás dělá při návštěvě supermarketu. Propříště se jim tak budete moci vyhnout a skutečně začít šetřit.

Nedíváte se na spodní regály

Obchodníci nejsou hloupí. Vědí, že lidé se nejprve dívají na regály, které jsou ve výšce jejich očí. Proto tam dávají nejdražší produkty. A naopak na spodní regály umisťují levnější nebo zvýhodněné zboží. Když tedy hledáte nejvýhodnější produkt, nezapomeňte prohledat celý regál od vrchu až dospodu.

Chodíte nakupovat příliš často

Pokud chodíte nakupovat třeba každý den po menších nákupech, je větší pravděpodobnost, že na konci měsíce utratíte více, než kdybyste jeli jedenkrát týdně na velký nákup. Je to proto, že při každé návštěvě obchodu se snadněji necháme zlákat k nákupu něčeho, co ve skutečnosti nepotřebujeme. Ve výsledku tak utratíte více peněz a také ztratíte více času. Pokud to jen trochu jde, preferujte velké týdenní nákupy.

Vybíráte jen podle ceny

Naprosto začátečnickou chybou je, když volíte zboží jen podle ceny na etiketě. Nejlevnější produkt vždy nemusí být nejvýhodnější. Jde totiž i o množství nebo o typ výrobku. Vždy tedy hledejte například cenu za kilo nebo kus, abyste skutečně mohli posoudit, který výrobek je finančně nejvýhodnější. A pamatujte, že za kvalitu a chuť se někdy vyplatí si připlatit.

Jste líní

Řada lidí při nakupování preferuje pohodlí. Nechce se jim běhat po obchodech a hledat produkty na různých místech. A obchodníci to dobře vědí. Proto některé produkty párují dohromady, aby je lidé koupili společně. Typicky například zmrzlinu a toping. Jenže nabízený toping u zmrzlin bude vždy ten zaručeně nejdražší. Pokud byste překonali lenost a vydali se hledat uličku i s dalšími cukrářskými výrobky, bezpochyby tam najdete lepší a levnější produkt.

Nakupujete brzy ráno

Víme, že čas, kdy nakupujete, je dán vaším rozvrhem, ale určitě je výhodnější nakupovat ve večerních hodinách. Řada obchodů totiž před zavírací dobou chce vyprodat čerstvé produkty, které jinak budou muset vyhodit, a nabízí na ně poměrně velkou slevu. Jedná se například o pečivo, mléčné výrobky před datem spotřeby, maso apod.

Nekontrolujete si účtenku

Divili byste se kolikrát vám pokladní naúčtují nesprávné zboží nebo počet výrobků. Jsou to taky jen lidé a dělají chyby. Určitě vás nechtějí ošidit, ale každý je někdy unavený a přepracovaný. Raději se tedy po každém nákupu překontrolujte účet a v případě nesrovnalostí se raději běžte přeptat, zda se nestala chyba. Někdy se také stává, že pokladní zapomene započítat množstevní slevu nebo jiné výhody.

Nenosíte si tašku

Takové chování je nejen zcela nešetrné k přírodě, ale také k vaší peněžence. Sice každá taška stojí jen pár korun, ale za týden či za měsíc už se to může nastřádat k pěkné částce. Zvyk nosit si na nákup vlastní tašku se dá rychle vypěstovat, tak začněte ještě dnes.

Nakupujete dle receptu

Občas chcete jednoduše nějaké jídlo uvařit a ingredience musíte nakoupit, i když jsou zrovna drahé. V běžné dny se ale vyplatí plánovat jídlo podle toho, co je zrovna ve slevě. Dá se tak ušetřit poměrně dost peněz a navíc bude vaše strava velice pestrá a každý týden jiná.

Štítky

Podobné články

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Back to top button